Jak się przygotować do badania wzroku i aplikacji soczewek?

Wybierasz się na badanie wzroku, nie wiesz czego się spodziewać? Podpowiadamy jak się przygotować do wizyty, czego się spodziewać, co warto ze sobą zabrać i o czym pamiętać.


O czym należy pamiętać przed badaniem wzroku?

Poprzednia recepta

Dotychczas nosiłeś już okulary lub soczewki kontaktowe - najlepiej zabierz swoją receptę z ostatniego badania wzroku. Specjalista będzie w stanie porównać czy zmienia się wada wzroku. Pomoże to określić szybkość zmian. Niektóre różnice w parametrach mogą świadczyć o pojawiających się chorobach takich jak zaćma, co jest już sygnałem, aby dokładniej sprawdzić oczy.

Nigdy wcześniej nie używałeś żadnej korekcji - wystarczy, że powiesz o tym na wizycie. Warto pamiętać kiedy było wykonywane ostatnie badanie wzroku, które nie wykazało żadnych wad w widzeniu.

Zbliżenie na okoZdejmij soczewki kontaktowe

Co najmniej godzinę przez badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe, aby uciski pozostawione na rogówce po noszeniu soczewki nie sprawiły, że parametry podczas badania będą inne niż w rzeczywistości (np. inny cylinder, który pojawi się po nawet delikatnym ucisku soczewką).

Makijaż a pierwsze zakładanie soczewek kontaktowych w gabinecie

Makijaż w soczewkach jest całkowicie dopuszczony, ale na wizytę związaną z badaniem wzroku i aplikacją soczewek przyjdź bez makijażu. W przypadku przymierzania soczewki, brak makijażu pomoże Tobie z utrzymaniu soczewki w czystości oraz, szczególnie jeżeli będzie to dopiero nauka zakładania i zdejmowania, makijaż się nie rozpłynie, rozmaże po całych okolicach oczu. Zadbaj także o krótkie paznokcie, aby nie uszkodzić soczewki podczas prób zakładania i zdjemowania.

Soczewki kontaktowe a choroby przewlekłe

Szczególnie ważne jest poinformowanie specjalisty o lekach jakie pacjent przyjmuje regularnie. Wpływ na jakość widzenia i komfort użytkowania, a także nawet na decyzję o przeciwwskazaniu użytkowania soczewek mają często leki przyjmowane na różne schorzenia. Najczęściej zadawanym pytaniem będzie obecność chorób takich jak: cukrzyca, tarczyca, nadciśnienie, alergie. Innym lekiem jaki może mieć wpływ na komfort w użytkowaniu soczewek są tabletki hormonalne lub antybiotyki. Często zmiana hormonalnych tabletek na inne lub rozpoczęcie przyjmowania antybiotyków może powodować nagłe złe samopoczucie w soczewkach, które zawsze były idealnie dobrane. W takim wypadku zwykle jest konieczność zmiany soczewek na inne, jeżeli dolegliwości nie miną.

Soczewki kontaktowe z efektem mokra


Soczewki kontaktowe i badanie wzroku a ciąża

Kobiety w ciąży często skarżą się na pogorszenie widzenia. Wszystko to jest związane z hormonami, które w trakcie ciąży działają zupełnie inaczej na organizm kobiety, także na wzrok. Z badaniem wzroku najlepiej poczekać aż do rozwiązania ciąży plus kilka miesięcy. Wtedy gospodarka hormonalna będzie już ustabilizowana, a badanie wzroku dokładne. Noszenie soczewek kontaktowych w trakcie ciąży jest odradzane.

 

Strach przed badaniem wzroku i aplikacją soczewek

Zakładanie soczewek kontaktowych jest bezbolesne, trzeba jednak przełamać swoją barierę „wkładania czegoś do oka”. Proces zakładania może być kłopotliwy na początku, trzeba trenować i się nie poddawać, trening czyni mistrza. To tak samo jak z nauką pływania – raz się nauczysz pływać, trochę to potrwa, kilka lekcji, ale później już nawet o tym nie myślisz wchodząc do wody – po prostu płyniesz. Po około tygodniu zakładanie, zdejmowanie i pielęgnacja soczewek nie będą stanowić żadnego problemu.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię