Test Amslera – co wykrywa?

Test Amslera to bardzo proste badanie wzroku, które już dziś możesz zrobić samodzielnie w domu. To znana od lat metoda, która nie wymaga wizyty u lekarza. Sprawdź na czym polega test Amslera. Jak go wykonać i kiedy zgłosić się specjalisty? Test Amslera dostępny jest na naszej stronie!


Test Amslera – czym jest?

Test Amslera został opracowany przez szwajcarskiego profesora okulistyki Marca Amslera. W oparciu o badania pacjentów z różnymi schorzeniami wzroku i doświadczenia innych lekarzy, Amsler wprowadził w 1945 roku test do badania wzroku. Jest to siatka o wymiarach 10 x 10 cm, złożona z linii pionowych i poziomych w odstępach co pół centymetra. W centralnym punkcie planszy znajduje się kropka.

Test Amslera jest narzędziem diagnostycznym, które nie wymaga na tym etapie żadnych dodatkowych urządzeń. Wykonanie testu Amslera daje odpowiedź na pytanie o najważniejsze funkcje plamki żółtej.

Na czym polega test Amslera?

Test Amslera polega na obserwacji punktu umieszczonego w środku siatki. Kwadraty na planszy tworzą odpowiedniki stopni kątów widzenia. Badanie polega na skupieniu wzroku na centralnej kropce siatki.
Ta genialna w swej prostocie metoda w krótkim czasie pokazuje czy Twój wzrok działa prawidłowo. Musisz jedynie ocenić jak postrzegasz siatkę kwadratów otaczających kropkę. Jeśli linie nie są równe, falują lub zaginają się – to znak, że trzeba zgłosić się do okulisty.

Test Amslera – co wykrywa?

Test Amslera wykrywa zaburzenia w funkcjonowaniu siatkówki i jest pierwszą czynnością w kierunku zdiagnozowania zwyrodnienie plamki żółtej. To schorzenie, które najczęściej dotyka seniorów i wynika z procesów starzenia się organizmu. Już w pierwszych fazach zmian zwyrodnieniowych test wykaże zaburzone postrzeganie siatki z testu Amslera. Osoby zagrożone chorobą zwyrodnieniową siatkówki to pacjenci cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie i otyłość.

Oprócz AMD, test Amslera wykrywa błony nasiatkówkowe – także groźne schorzenie siatkówki występujące w podeszłym wieku. Nieprawidłowe postrzeganie siatki kwadratów może być sygnałem uszkodzeń nerwu wzrokowego oraz drogi łączącej nerw wzrokowy z mózgiem.

Jak samemu zrobić test Amslera?

Test Amslera możesz pobrać bezpłatnie z naszej strony. Zaleca się, by badanie wykonywać regularnie w domu u starszych członków rodziny. Jeśli osoba poddana badaniu korzysta na co dzień z okularów – należy je założyć do testu.

TEST AMSLERA - POBIERZ PLIK PDF

Wydrukuj kartkę z testem Amslera i postępuj według instrukcji:

  1. Ustaw kartkę na wprost linii wzroku, w odległości ok. 30 cm od twarzy.
  2. Zasłoń jedno oko, a drugim patrz na planszę. Skoncentruj spojrzenie na środkowej kropce.
  3. Sprawdź czy linie siatki postrzegasz jako proste, a kwadraty widzisz w tej samej wielkości.
  4. W ten sam sposób sprawdź drugie oko

Jak wyglądają zaburzenia na teście Amslera?

Jeśli test Amslera wykazuje zaburzenia – wówczas linie zaginają się, tworzą fale. Niektóre kwadraty na siatce wydają się mniejsze, a niektóre większe. Mogą pojawić się w polu widzenia ciemne plamy i mroczki. To znak, że plamka żółta nie działa prawidłowo. W takiej sytuacji należy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty, który wykonana badania diagnostyczne.

 

Test Amslera - zaburzenia

Test Amslera - interpretacja wyników

Test Amslera - co wykrywa?

Złe wyniki testu Amslera są podstawą do przeprowadzenia badanie w lampie szczelinowej. Specjalista będzie prawdopodobnie zalecał wykonanie także badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istotne dla sprawdzenia stanu wzroku będzie też angiografia fluoresceinowa oraz badanie dna oka.
 


 
Bibliografia:

  1. M. Crossland, G. Rubin, The Amsler chart: absence of evidence is not evidence of absence [w:] The British journal of ophthalmology 2007 Mar;91(3) (dostęp: 12.06.2023).
  2. L. Faes, N. Bachmann, M. Thiel, M. Schmid, Diagnostic accuracy of the Amsler grid and the preferential hyperacuity perimetry in the screening of patients with age-related macular degeneration: systematic review and meta-analysis [w:] Eye 2014 Jul.28(7) (dostęp: 12.06.2023).
  3. A. Pogrzebielski, Test Amslera [w:] Medycyna praktyczna (dostęp: 12.06.2023).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię