Co na ból oka?

Oczy to bardzo wrażliwy narząd, który narażony jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, a także wiele poważnych schorzeń i chorób. Często alarmują nas one o złej pielęgnacji czy też rozwijających się patologiach. Nie zawsze jednak potrafimy dobrze odczytać symptomy i bagatelizujemy pierwsze objawy. Pojawiający się ból oka może mieć wiele różnych przyczyn, począwszy od niegroźnych, po te niosące za sobą poważne konsekwencje. Eliminowanie dolegliwości bólowych jest zatem skorelowane z przyczyną ich powstania. Dowiedz się jak odpowiednio radzić sobie z bólem oka!


Najważniejsze informacje:


 

Ból oka – o czym świadczy?

Narząd wzroku jest bardzo skomplikowaną strukturą, a jego elementy cały czas współpracują ze sobą, zapewniając nam wyraźne widzenie. Jest on również narażony na rozwój wielu infekcji, schorzeń czy poważnych chorób narządu wzroku, które objawiać mogą się m.in. bólem oczu. Może on mieć charakter
powierzchniowy oraz głęboki. 


Ból powierzchniowy oka

Ból powierzchniowy najczęściej spowodowany jest obecnością ciała obcego w oku. Drobiny dostające się do oka mogą podrażniać jego przednią powierzchnię, co skutkować będzie dolegliwościami bólowymi, połączonymi z uczuciem pieczenia i szczypania oczu. Podobne symptomy pojawiają się podczas rozwoju wielu infekcji ocznych, np. zapalenia spojówek czy zapalenia rogówki. W tym wypadku poza bólem spodziewać można się również zaczerwienienia oczu oraz obrzęku. Silnie unerwiona rogówka jest bardzo wrażliwa, przez co wszelkie jej uszkodzenia wywołują niemały dyskomfort. Kolejną przyczyną powierzchniowego bólu oka jest zespół suchego oka, wynikający z niewystarczającej ilości lub nieodpowiedniej jakości produkowanych łez. Skutkuje to suchością, podrażnieniem i pieczeniem oczu oraz nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Może on być również związany z użytkowaniem niedopasowanych soczewek kontaktowych lub ich niepoprawną aplikacją. Porównaj to z objawami owrzodzenia rogówki.


Ból głęboki oka

Głęboki ból oka może przejawiać się w formie pulsowania lub kłucia. Dotyczy on najczęściej struktur wewnętrznych gałki ocznej. Pojawia się w momencie rozwoju stanów zapalnych, np. zapalenia tęczówki czy zapalenia błony naczyniowej. Jest on zazwyczaj zdecydowanie silniejszy niż ból powierzchniowy i może promieniować również do innych obszarów czaszki. Ból oka dotyczyć może również oczodołu i okolicy okołooczodołowej. Mogą towarzyszyć mu również inne objawy, takie jak pieczenie lub suchość oka. Silne dolegliwości bólowe związane są również z jaskrą, a szczególnie z ostrym zamknięciem kąta przesączania, co wymaga pilnej interwencji okulistycznej, ponieważ prowadzić może do uszkodzenia nerwu wzrokowego i całkowitej utraty wzroku. Sprawdź także co oznacza zwichnięcie soczewki.

ból oka

Ból oka – jak sobie z nim radzić?
 

Odpoczynek i rozluźnienie oczu

Ból oka może mieć różne przyczyny, dlatego ważne jest, aby odpowiednio zidentyfikować źródło dyskomfortu. Jeśli jest łagodny i spowodowany zmęczeniem wzroku, podstawowym działaniem jest odpoczynek dla wzroku. Rób regularne przerwy od obowiązków podczas których wykonać możesz proste ćwiczenia oczu, które odprężą i złagodzą napięcie mięśni oczu. Unikaj długotrwałego patrzenia na ekrany komputerów, telefonów czy telewizorów. Jeśli na co dzień spędzasz wiele godzin pracując w bliskiej odległości pamiętaj o stosowaniu zasady 20-20-20, czyli co około 20 minut popatrz przez 20 sekund na obiekt oddalony o co najmniej 20 stóp, czyli 6 metrów. 
 

Ciepłe lub zimne kompresy

Ciepłe lub zimne kompresy mogą również pomóc w złagodzeniu bólu oka. Można użyć wilgotnego ciepłego ręcznika lub specjalnych kompresów, aby złagodzić napięcie mięśni i zwiększyć przepływ krwi w okolicach oka. Zimne kompresy mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. Ważne jest jednak, aby unikać bezpośredniego kontaktu z gałkami ocznymi.
 

Nawilżenie oczu

Jeśli podejrzewasz, że ból oka wynika z zespołu suchego oka, warto używać sztucznych łez, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie i złagodzić suchość. Nawilżające krople do oczu polecane są również osobom korzystającym często z komputerów, telefonów itp. Nie zapominaj również o podstawowej metodzie nawilżania i oczyszczania oczu, czyli mruganiu. Częstotliwość mrugania podczas skupienia i wpatrywania się w ekrany urządzeń elektronicznych znacznie spada, co powoduje suchość oczu oraz towarzyszący jej ból. 
 

Unikanie czynników drażniących

Dym papierosowy, chemikalia, kurz, pył czy sierść zwierząt mogą dodatkowo drażnić nasze oczy. Warto zatem unikać lub ograniczyć w miarę możliwości do minimum ekspozycję na czynniki drażniące oczy i wywołujące ból. Dotyczy to szczególnie alergików, u których w wyniku dostania się alergenu do worka spojówkowego może rozwinąć się alergiczne zapalenie spojówek, któremu towarzyszy m.in. ból oka.
 

Kontrola okulistyczna

W przypadku bólu oka, który utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak światłowstręt, nadmierne łzawienie, wydzielina z oka lub zmiany w widzeniu, niezbędna jest wizyta u okulisty. Lekarz będzie w stanie dokładnie zbadać oczy, zidentyfikować przyczynę bólu i zalecić odpowiednie leczenie. Ból oczu może być objawem poważnych chorób rozwijających się w obrębie narządu wzroku, dlatego nie można go bagatelizować. 

co na ból oka?

Podsumowując, radzenie sobie z bólem oka wymaga podjęcia odpowiednich kroków w zależności od przyczyny. Regularny odpoczynek dla oczu, stosowanie ciepłych lub zimnych okładów oraz nawilżanie kroplami sztucznych łez to podstawowe metody, które możemy zastosować w łagodzeniu bólu i poprawie komfortu. W przypadku trwającego lub nasilającego się bólu oka zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać odpowiednią diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.


Bibliografia:

  1. https://www.visioncenter.org/conditions/eye-pain/
  2. https://www.medicinenet.com/how_can_i_relieve_eye_pain_at_home/article.htm
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię