Soczewki z filtrami UV - działanie i wybór soczewek

Jak co roku słoneczne i upalne lata to nie tylko wyzwanie dla naszej skóry, ale także dla wrażliwych struktur oka. Ciało możemy zabezpieczyć odpowiednimi preparatami z filtrami chemicznymi i mineralnymi. Jak jednak zabezpieczyć oko?


Dlaczego musimy chronić oczy przed słońcem?

W skład światła słonecznego wchodzą promienie ultrafioletowe, które ze względu na swoją długość zostały podzielone na UVA, UVB, UVC. Najgroźniejsze z nich, promienie UVC pochłaniane są przez warstwę ozonową i nie docierają do powierzchni Ziemi. Promienie UVB odpowiedzialne są za poparzenia skóry i mogą powodować nowotwory czy zaćmę. Najdłuższe z fal, promienie UVA wywołują opaleniznę oraz przyczyniają  się do szybszego starzenia się skóry.

Soczewki kontaktowe z filtrami UV

Soczewki kontaktowe także posiadają filtry chroniące przed promieniami UV. Klasa ich ochrony uzależniona jest od ich zdolności absorpcyjnych przy zachowaniu minimalnej grubości (zazwyczaj jest to parametr -3,00 dioptrie).

W ofercie mamy soczewki firmy Johnson & Johnson - Acuvue Oasys. W produkowanych przez siebie soczewkach Johnson & Johnson stosuje filtry UV, chroniące oczy w zakresach: 97% - 100% dla UVA i 81%-97% dla UVB.  Jednak nie jest to jedyny producent oferujący soczewki z filtrami UV.

Rekomendowane przez nas soczewki EyeLove Exclusive PRO od Cooper Vision  posiadają filtry UV klasy I, chroniące nasze oczy w zakresie >90% dla promieni UVA i do 99% dla UVB. Soczewki te to tańsza alternatywa najpopularniejszych soczewek na rynku. Parametry EyeLove Exclusive PRO i korzyści wynikające z jej użytkowania sprawiają, że w niczym nie ustępuje najlepszym soczewkom na rynku przy zachowaniu niższej ceny.

Korzystanie z soczewek z filtrem nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Ich pielęgnacja i użytkowanie  nie różni się niczym od soczewek bez filtrów. Mamy jednak pewność, że nasze oczy są dodatkowo chronione przez cały czas noszenia soczewki.

Soczewki kontaktowe plus okulary przeciwsłoneczne

Pamiętajmy jednak by chronić całe oko, czyli bez odpowiednich okularów przeciwsłonecznych lepiej nie wychodzić z domu. Dobrze jest, gdy okulary posiadają boczne osłony utrudniając dostęp peryferyjnego promieniowania UV. Zabezpieczy to nasze oczy przed rozwojem zmian chorobowych powstałych przy długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. Jeżeli nie mamy do dyspozycji okularów, dobrym rozwiązaniem będzie też kapelusz z szerokim rondem czy też sportowa czapka.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię