Jakie soczewki kontaktowe wybrać na narty?

Podczas przygotowań do wyjazdu na ferie lub urlop w góry pamiętamy o ciepłej kurtce, odpowiednim obuwiu, czapce, szaliku i rękawiczkach. Często zapominamy jednak o naszym wzroku.

Promieniowanie UV

Promieniowanie ultrafioletowe jest składową światła słonecznego i dzieli się na promieniowanie UVA, UVB i UVC.

  • Promienie UVA o najdłuższej fali są odpowiedzialne za opaleniznę i wiążą się z przedwczesnym starzeniem się skóry.
  • Promienie UVB powodują poparzenia skóry i mogą prowadzić do raka skóry oraz chorób oczu takich jak zaćma.
  • Promienie UVC mają najkrótszą długość fali i są najgroźniejsze. Na szczęście są one w większości pochłaniane przez warstwę ozonową i nie docierają do powierzchni ziemi.

Nasze oczy narażone są na wpływ szkodliwego promieniowania UV przez cały rok, nie tylko latem. Należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne na dużych wysokościach oraz m.in. na zaśnieżonych stokach. Z każdym 1000 metrów promieniowanie UV wzrasta o 10-20%. Czysty śnieg odbija do 80% UV. To tłumaczy tak intensywną opaleniznę i zwiększone ryzyko poparzenia skóry w górach.

Aby chronić oczy przed promieniowaniem UV należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz soczewki kontaktowe z filtrem UV. Dlaczego? Promienie UV odbite od otoczenia (np. śniegu) mogą dotrzeć do powierzchni oka z poza soczewek okularowych. Zjawisko to prowadzi do występowania efektu obwodowego ogniskowania promieni słonecznych (PLF). Obwodowe promienie słoneczne dostają się do oka z boków, od góry/ dołu soczewek okularowych i koncentrują się na rogówce.

Udowodniono pozytywny wpływ soczewek kontaktowych z filtrem UV2 na pochłanianie peryferyjnego promieniowania UV.3 Pamiętaj jednak, że soczewki kontaktowe z filtrem UV nie zastępują okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Soczewki kontaktowe z filtrem UV noszone razem z okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV zapewniają lepszą ochronę przed szkodliwym, peryferyjnym promieniowaniem ultrafioletowym.

  Bezpieczeństwo – zjeżdżanie ze stoku bez korekcji wady wzroku jest nieodpowiedzialne. Możesz nie zauważyć wystającego głazu lub innego narciarza. Jeśli na co dzień nosisz okulary trudno będzie Ci na nie założyć gogle narciarskie. Dlatego na stok może lepiej założyć soczewki kontaktowe.

Higiena - jednodniowe soczewki kontaktowe zapewniają wygodę podczas wyjazdu. Nie musisz mieć płynu do pielęgnacji soczewek czy pojemniczka do ich przechowywania. Wystarczy, że wyjmiesz z blistra nową, świeżą parę soczewek i je założysz. W dowolnym momencie możesz je wyjąć i po prostu wyrzucić.

Które soczewki wybrać?

Wszystkie soczewki z rodziny ACUVUE® są wyposażone w filtr zatrzymujący promieniowanie UV (klasy 1 lub 2), który pomaga zapewnić ochronę przed przenikaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do rogówki i położonych głębiej struktur oka.

Soczewki kontaktowe 1-DAY ACUVUE® TruEye® posiadają filtr UV klasy 1, który blokuje 99,9% UVB oraz 96,9% UVA i dzięki temu pomoże chronić Twoje oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania UV.

Soczewki kontaktowe 1-DAY ACUVUE® TruEye® to również soczewki jednodniowe silikonowo-hydrożleowe o dużej przepuszczalności tlenu.4 A dzięki technologii HYDRACLEAR®  zapewniają długotrwały komfort.

Źródło:

1.Bergmanson J. and Sheldon T. Ultraviolet radiation revisited. CLAO J, 1997: 23:3:196-204.

2. Wszystkie soczewki z rodziny ACUVUE® są wyposażone w filtr zatrzymujący promieniowanie UV (klasy 1 lub 2), który pomaga zapewnić ochronę przed przenikaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do rogówki i położonych głębiej struktur oka. Soczewki kontaktowe z filtrem UV NIE zastępują okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, gdyż nie zakrywają całkowicie oczu i okolic wokół nich.

3. Kwok LS, Daszynski DC, Kuznetsov VA, Pham T, Ho A, Coroneo MT. Peripheral light focusing as a potential mechanism for phakic dysphotopsia and lens phototoxicity. Opthalmic Physiol Opt 2004;24(2):119-29.

4. Rogówkowa konsumpcja tlenu mierzona metodą Brennana, która przedstawia indeks rogówkowego metabolizmu tlenu przy otwartym oku i komórkowej produkcji energii. Brennan NA. OVS. 2005 June; 82(6): 467-72. Brennan N. Morgan P. CLAE 2009, 32 (5): 210-254.

5. Dane JJVC 2013.

6. Morgan PB, et al. Roczne badanie przeprowadzone wśród nowych użytkowników soczewek kontaktowych 1-DAY ACUVUE® TruEye®, Eurolens Research UK. Dane z wizyty kontrolnej odbywanej po okresie 1 miesiąca.

ACUVUE®, 1-DAY ACUVUE® TruEye® są znakami towarowymi należącymi do Johnson & Johnson Sp z o. o. 2015 © Johnson & Johnson Sp z o. o. 2015

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię