Jak dbać o oczy zimą? 5 porad

Zima to czas wymagający dla oczu, szczególnie, jeśli nosimy soczewki kontaktowe. Ciągłe zmiany temperatur, nieprzyjazne warunki pogodowe - to wszystko może niekorzystnie wpłynąć na nasze oczy. Jak dbać o nie zimą?


Przestrzegaj zasad pielęgnacji soczewek

Jeśli korzystasz z soczewek wielokrotnego użytku to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa higiena szkieł kontaktowych. Dobrze wykonywane czyszczenie przy użyciu sprawdzonych płynów, może sprawić, że korzystanie z soczewek w tak wymagającym czasie jak zima, będzie bardziej komfortowe. 

Codzienna pielęgnacja soczewek pozwala na usunięcie osadów białkowo-lipidowych, które w sposób naturalny gromadzą się na szkłach kontaktowych. To one bowiem obniżają jakość użytkowania soczewek, powodując m.in. ich szybsze wysychanie. Dzięki temu, że kompleksowo podejdziesz do tematu pielęgnacji, zadbasz o swoje oczy.

Jeśli nie jest to wystarczające dla Twoich oczu, zastanów się nad zmianą swoich dotychczasowych soczewek na jednodniowe modele. Dzięki temu każdego dnia będziesz cieszyć się świeżymi, sterylnymi szkłami kontaktowymi. 

jak dbać o oczy zimą?

Zadbaj o dietę bogatą w cenne minerały

Niejednokrotnie pisaliśmy już o witaminach i minerałach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o oczy zimą, ale też w czasie innych pór roku, a więc cały rok - przyjrzyj się swojej diecie. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć luteiny, warzyw, owoców czy ryb. 

Pij dużo wody

Organizm człowieka to aż w 70% woda, dlatego niezwykle istotne jest również odpowiednie nawodnienie w mroźne dni. Nie da się ukryć, że zimą wypija się znacznie mniej płynów niż podczas gorącego lata, dlatego pamiętać należy o systematycznym uzupełnianiu poziomu wody w organizmie. Pij wodę nawet wtedy, gdy nie odczuwasz bezpośredniego pragnienia i pamiętaj, że herbata, kawa czy soki nie zastępują potrzeby na wodę w organizmie. Choć możesz nie odczuwać bezpośrednio wpływu nawadniania na Twoje oczy, to pomaga ona w dbaniu o Twoje oczy. 

Pamiętaj o używaniu kropli do oczu

Chcąc dbać o oczy zimą, przede wszystkim warto zaopatrzyć się w sztuczne łzy. To one pomogą Tobie, gdy przebywasz w ogrzewanych pomieszczeniach, w których zazwyczaj panuje suche powietrze. Krople do oczu możesz dobrać do swoich potrzeb i suchości oczu, jaką odczuwasz. Jeśli częściej dostrzegasz u siebie objawy suchego oka, takie jak uczucie piasku pod oczami, zmęczenie, zaczerwienienie - nie wahaj się i sięgnij po odpowiedni preparat do oczu. Jeśli jesteś użytkownikiem szkieł kontaktowych, to pamiętaj o stosowaniu produktów, które mają konsystencję odpowiednią do aplikowania bezpośrednio na soczewki kontaktowe. Wszystkie krople do oczu, jakie znajdziesz w bezokularow.pl właśnie takie są.

jak dbać o oczy zimą?

Postaw na soczewki kontaktowe z filtrem UV

W zimie częściej wybieramy się na odpoczynek w góry niż nad morze. Czy wiesz, że światło odbite wpływa na Twój wzrok bardziej szkodliwie niż to, które bezpośrednio wpada w oko? W górach, gdy korzystasz z uroków śnieżnych krajobrazów lub spędzasz czas na zaśnieżonych stokach - musisz zadbać o oczy osłaniając je przed szkodliwością promieniowania UVA i UVB. Dzięki temu unikniesz bolesnej dolegliwości, jaką jest ślepota śnieżna. Pamiętaj przede wszystkim o okularach przeciwsłonecznych czy o goglach narciarskich. Aby jednak podwoić ochronę oczu przed słońcem - wypróbuj soczewki kontaktowe z filtrem UV. 

Przykładem takich produktów są m.in. EyeLove Exclusive PRO, ale też linia soczewek Acuvue np. Acuvue Oasys

Wiesz już jak dbać o oczy zimą, pamiętaj jednak, że wiele z naszych porad jest uniwersalna i powinna być stosowana przez cały rok, a nie tylko podczas jednej pory roku. Nie czekaj i już dziś wprowadź do swojego życia zmianę, za którą podziękują Tobie Twoje oczy!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię