Pielęgnacja soczewek kontaktowych – czy naprawdę jest taka ważna?

Aby cieszyć się czymkolwiek przez jak najdłuższy czas, należy o to odpowiednio dbać. To klucz do wszystkiego, także do odpowiedniego używania soczewek kontaktowych.


Pielęgnacja to nieodłączna część użytkowania soczewek kontaktowych w trybie dwutygodniowym, miesięcznym, czy kwartalnym – na ich powierzchni gromadzą się bowiem osady lipidowo-białkowe, którymi żywią się bakterie. Dlatego tak istotne jest systematyczne czyszczenie szkieł kontaktowych z zanieczyszczeń. Aby odpowiednio o to zadbać musimy wyposażyć się w specjalistyczny płyn pielęgnacyjny i pojemnik. Warto pamiętać, że mimo iż czyścimy nasze soczewki kontaktowe odpowiednim płynem, należy zawsze myć ręce przed ich zdjęciem, a także przed ponownym założeniem.

Pierwsze użycie a pielęgnacja soczewki kontaktowej

Każda nowa soczewka kontaktowa wyciągana ze sterylnego blistra, nie musi być dodatkowo oczyszczana płynem. Dopiero przy ich zdejmowaniu jest to wymagane. Pierwszym krokiem jaki jest istotny to umycie rąk. Następnie należy wypłukać pojemnik płynem pielęgnacyjnym, a później napełnić go tym płynem – teraz możesz przystępować do zdjęcia soczewki z jednego oka. Po jej wyjęciu, kładziemy ją na wyprostowanej dłoni i skraplamy płynem, następnie jednym palcem pocieramy ją i czyścimy soczewkę z obu stron, następnie opłukujemy ją płynem. Tak przygotowaną soczewkę kontaktową możemy włożyć do jednej z komór pojemnika wypełnionej płynem tak, by była ona całkowicie w nim zanurzona. Z drugą soczewką postępuj analogicznie. Jeśli na oczach używasz soczewek kontaktowych o dwóch różnych mocach – szczególnie istotne jest by pamiętać, która soczewka znajdowała się na prawym, a która na lewym oku. Dla ułatwienia zadania, pojemniki są często oznaczone odpowiednimi symbolami (prawa i lewa) lub po prostu obie komory mają różne kolory np. pojemnik na soczewki bezokularow.pl. Do wyboru są również pojemniki tradycyjne oraz antyseptyczne zwalczające bakterie - dzięki cienkiej warstwie srebra niszczą nawet 99,9% bakterii zanieczyszczających ludzkie oko. Z płynem pielęgnacyjnym zapewniają podwójną ochronę dla soczewek kontaktowych.

Niepotrzebna pielęgnacja soczewek jednodniowych

W taki sposób soczewki kontaktowe są przechowywane w bezpieczny, higieniczny i wystarczający sposób. Pamiętaj, że proces pielęgnacji Ciebie nie dotyczy, jeśli korzystasz z soczewek kontaktowych jednodniowych takich jak EyeLove Comfort 1-Day, EyeLove Exclusive 1-Day, Acuvue Oasys 1-Day, czy również Dailies Total1. W takim przypadku bowiem każdą soczewkę po jej zużyciu wyrzucamy do kosza, a rano aplikujemy nową pochodzącą ze sterylnego blistra zamykanego przez producenta. Dzięki temu wiadomo, że jest ona niezanieczyszczona i bezpieczna dla oka.

Istotną kwestią jest również fakt, że należy wylewać płyn z pojemnika po każdorazowym wyjęciu z niego soczewek kontaktowych. Przed ponownym użyciem pudełeczka należy pamiętać również o jego przepłukaniu, a także o regularnej wymianie pojemnika na zupełnie nowy – zalecane jest to co miesiąc. Pilnujmy również tego, by nie używać płynów pielęgnacyjnych po upływie daty ważności – wielu z nich termin przydatności po otwarciu upływa po kilku miesiącach – informacja dotycząca tego, zawsze umieszczona jest na pudełku poszczególnych płynów pielęgnacyjnych.

Rodzaje płynów pielęgnacyjnych

Na rynku istnieje szeroki wybór różnego rodzaju płynów pielęgnacyjnych do soczewek miękkich. Wiele tych najnowszych łączy w sobie kilka funkcji – skutecznie oczyszcza czy dezynfekuje. Przykładem takich produktów są m.in. EyeLove Comfort, Renu Multiplus czy Opti-Free Express.

W ofercie płynów pielęgnacyjnych są również produkty klasy premium, których właściwości zapewniają jeszcze bardziej nawilżone soczewki kontaktowe, a tym samym większy komfort noszenia. Są to m.in. BioTrue, ze składem inspirowanym ludzkimi łzami, a także EyeLove Comfort Plus, zawierający dodatkowo hialuronian sodu, który  regeneruje i nawilża – a to sprawia, że odczuwamy dodatkowy komfort i świeżość. Alcon wypuścił też płyn Opti-Free PureMoist, który zapewnia soczewkom kontaktowym nawilżenie do 16 godzin w ciągu dnia.

Dostępne są również płyny oksydacyjne, które nie wymagają pocierania ani płukania soczewek kontaktowych – ważne jednak, by korzystać z nich w określony sposób, opisany przez producenta. Soczewki kontaktowe należy przechowywać w płynie co najmniej sześć godzin, koniecznie w pojemniku dołączonym do opakowania wyposażonym w dysk neutralizujący – wszystko dlatego, że w składzie produktu znajdziemy 3% roztwór nadtlenku wodoru. Dopiero po upływie wskazanego czasu, płyn zostaje zneutralizowany do delikatnego roztworu soli fizjologicznej. Należy pamiętać, by nie nalewać płynu do pojemnika zanim nie włożymy do niego soczewki – inaczej proces neutralizacji może zacząć się wcześniej.

Takie produkty bardzo dobrze oczyszczają soczewki z osadów białkowych i nie zawierają konserwantów, dlatego szczególnie nadają się dla alergików. Przykładami takich płynów są np. AOSEPT PLUS, a także Refine One Step od Cooper Vision.

Pielęgnacja soczewek twardych

W przypadku bardziej złożonych wad wzroku, wymagane jest stosowanie soczewek kontaktowych twardych. Sam proces ich czyszczenia jest bardzo podobny do tego stosowanego przy soczewkach miękkich – zasadniczą różnicą jest jednak używanie zupełnie innego płynu – właśnie do soczewek kontaktowych twardych. Składy płynów różnią się bowiem od siebie. Jednymi z przykładów takich produktów są EYEYE B5 Active, Wöhlk Reinigung oraz EYEYE Perfect Polisher.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię