Płyn do soczewek – jaki jest jego skład?

Płyn do pielęgnacji szkieł kontaktowych to niezbędnik każdego miłośnika miesięcznych oraz dwutygodniowych soczewek – pozwala bowiem na bezpieczne i komfortowe korzystanie z nich. Na pewno wiesz, że płyn ten czyści i nawilża, jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, jakim składnikom zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości? W tym artykule dowiesz się, z czego składa się płyn do soczewek – w końcu warto wiedzieć, co wkłada się w swoje oczy!


Płyn do soczewek kontaktowych – skład roztworu oraz jego rola w utrzymaniu zdrowia oczu

Płyny multifunkcyjne do soczewek, tak jak sama nazwa wskazuje, muszą spełniać wiele funkcji. Jest to przede wszystkim dezynfekcja szkieł kontaktowych, oczyszczanie ich z tłuszczy i białek, a także utrzymanie odpowiedniego stopnia nawilżenia. Aby płyn mógł z powodzeniem spełniać wszystkie te role, jego receptura musi być opracowana na bazie skutecznych i kompatybilnych ze sobą składników.

jaki skład ma płyn do soczewek?

Oto, z czego składa się płyn do soczewek:

Sól fizjologiczna

Baza płynu do soczewek kontaktowych to nic innego, jak sól fizjologiczna – w zależności od danego produktu może stanowić ona od 98% do nawet 99% jego objętości. To roztwór, który cechuje się neutralnością dla delikatnych tkanek ludzkiego organizmu, dlatego jest całkowicie bezpieczny dla oczu.

Sól fizjologiczna składa się z wody oczyszczonej i chlorku sodu, czyli po prostu soli. Woda oczyszczona to zwykła woda, która została pozbawiona wszelkich składników takich jak kurz, bakterie, gazy i minerały. Przejście przez proces oczyszczania czyni wodę idealną bazą dla wszelkich wyrobów medycznych, takich jak właśnie płyny do soczewek. Aby płyn do soczewek nie drażnił oczu, stężenie chlorku sodu musi wynosić w nim tyle samo, co jego stężenie w ludzkich łzach – czyli 0,9%.

Zapoznając się ze składami multifunkcyjnych płynów do soczewek, możesz natknąć się na kilka różnych nazw tego samego składnika. Zależnie od produktu, na pierwszym miejscu na liście może widnieć: „sól fizjologiczna”; „woda oczyszczona” i „chlorek sodu 0,9%”; lub „izotoniczny roztwór wodny”. Pamiętaj jednak, że każda z nich oznacza to samo, czyli po prostu bazę płynu.

Zobacz również >>> Czym zastąpić płyn do soczewek?

Substancje dezynfekujące

Z czasem na soczewkach miesięcznych lub dwutygodniowych gromadzą się szkodliwe bakterie i mikroorganizmy – a jeśli nie są z nich na bieżąco usuwane, mogą powodować liczne choroby i stany zapalne. Soczewki kontaktowe a infekcje – jak ich uniknąć? W naszym artykule znajdziesz kilka ważnych porad, jednak kluczem jest ich regularna dezynfekcja przy pomocy odpowiedniego płynu!

Działaniem biobójczym wykazują się nie tylko substancje dezynfekujące, ale również te, które są jednocześnie konserwantami. Najpopularniejsze składniki bakteriobójcze, które znajdują się w płynach multifunkcyjnych do soczewek, to m.in.:

  • Kwas wersenowy
  • PHMB / Poliheksanid
  • Polyquad
  • Kwas edetynowy
  • Biguanid polipropylowy
  • Aldox® będący zastrzeżonym składnikiem wysokiej jakości płynów Alcon.

Środki czyszczące

Składniki oczyszczające to takie, które mają działanie odbiałczające i odtłuszczające. Są odpowiedzialne za usuwanie depozytów białkowych, osadów lipidowych i wszelkich innych zanieczyszczeń, które odkładają się na soczewkach w trakcie noszenia ich na oku. Środki czyszczące poprzez rozpuszczanie białek i tłuszczy, lub rozbijanie ich depozytów, co z kolei umożliwia spłukanie ich przy pomocy strumienia płynu.

jaki skład ma płyn do czyszczenia soczewek

Oto najpopularniejsze składniki oczyszczające, które znajdują się w płynach do soczewek:

  • Cytrynian sodowy
  • EDTA / Wersenian disodowy
  • Poloksamina
  • Sulfobetaina

Zobacz również >>> Jak czyścić soczewki? Zasady, dzięki którym zadbasz o higienę oczu 

Substancje nawilżające

Środki nawilżające to kolejny ważny składnik płynów do soczewek kontaktowych – dba bowiem o utrzymanie ich stopnia uwodnienia na odpowiednim poziomie, tym samym zwiększając komfort użytkowania. To właśnie m.in. dzięki substancjom nawilżającym zawartych w płynie do pielęgnacji soczewek jesteś w stanie nosić je przez wiele godzin bez dokuczliwego uczucia suchości.

Jedną z najskuteczniejszych substancji nawilżających, które można znaleźć w płynach pielęgnacyjnych, to kwas hialuronowy – znajdziesz go m.in. w EyeLove Comfort PLUS. Płyn do soczewek z hialuronianem sodu  skuteczniej wiąże wodę w szkle kontaktowym, tym samym zapobiegając jego wysychaniu w ciągu dnia i zapewniając komfort przez cały dzień. Dzieje się to dlatego, że ten sam składnik występuje naturalnie w filmie łzowym, przez co jest wysoko kompatybilny z oczami. Więcej o tym, czym jest hialuronian sodu i jakie ma właściwości, przeczytasz w naszym poradniku.

Bufory

Środki buforujące mają za zadanie utrzymać stałość pH płynu – tak, aby jego odczyn pozostawał kompatybilny z filmem łzowym na powierzchni oka. Takie substancje to np. kwas borny, fosforan sodu, aminimetolopropanol czy też wspomniany wcześniej chlorek sodu. Dzięki nim użytkownicy soczewek mogą cieszyć się idealnym widzeniem bez podrażnień spowodowanych zaburzeniem pH w oku.

Czynniki chelatujące

Środki o działaniu chelatującym odgrywają ważną rolę w usuwaniu osadów mineralnych, które gromadzą się na soczewkach. Pochodzą one z różnych źródeł – m.in. ze związków mineralnych zawartych w łzach, czy z wody używanej do płukania pojemników na soczewki. Popularnym czynnikiem chelatującym w płynach do szkieł kontaktowych jest np. wersenian disodowy (EDTA), który został już wcześniej wspomniany jako środek czyszczący.

Receptura każdego płynu multifunkcyjnego do szkieł kontaktowych jest starannie opracowana tak, aby zapewniał on skuteczne czyszczenie i najwyższy komfort. Poznałeś już skład płynu do soczewek oraz rolę odgrywaną przez poszczególne składniki – dzięki temu będziesz w stanie wybrać produkt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię