Czym zastąpić płyn do soczewek?

Zapomniałeś uzupełnić zapasy płynu do czyszczenia soczewek i nie wiesz, co zrobić w takiej sytuacji?


Nie musisz rezygnować z dobrego wzroku i braku problemów z widzeniem. W końcu możesz skorzystać z kilku rozwiązań, dzięki którym zachowasz podstawowe środki higieny, ale też zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Zastanawiasz się, czym zastąpić płyn do soczewek? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zamienników, które umożliwią Ci skuteczne wyczyszczenie soczewek, więc będziesz mógł je ponownie założyć.

Domowe preparaty, którymi zastąpisz płyn do soczewek

Na pewno nieraz zdarzyło Ci się zapomnieć o specjalnym pojemniczku do soczewek lub o płynie do ich czyszczenia. Choć oczywiście one gwarantują największą skuteczność, to jednak w nagłych sytuacjach możesz sobie bez nich poradzić. Ważne jest tylko to, żebyś zadbał o sterylność stosowanych naczyń i preparatów. W końcu soczewki będą miały bezpośredni kontakt z Twoimi oczami, dlatego tylko w ten sposób uchronisz się przed infekcjami bądź podrażnieniami. Pamiętaj też o tym, by prowizoryczne rozwiązania stosować tylko okazjonalnie, ponieważ częstsze mycie soczewek w nieprzystosowanych do tego preparatach może osłabić ich właściwości. Sprawdź zatem, czym zastąpić płyn do soczewek, a skutecznie zadbasz o higienę.

Wykorzystaj wodę niegazowaną

Bez względu na miejsce, w jakim przebywasz, to na pewno masz dostęp do wody. Dzięki temu z łatwością możesz ją wykorzystać do czyszczenia soczewek kontaktowych. Ważne jest tylko to, żebyś wybrał wodę niegazowaną z butelki. Przede wszystkim jest to związane z tym, że w kranie zazwyczaj znajdują się drobne zanieczyszczenia, które mogą pozostać na powierzchni soczewek. Zwróć również uwagę na to, by wlać wodę do czystej szklanki, a następnie, gdy już włożysz soczewki, przykryć ją np. małym talerzykiem. Stosując takie rozwiązanie, ochronisz oczy przed zmęczeniem, ale pamiętaj, że jest to jednorazowy sposób.

Stosuj sól fizjologiczną

Bez wątpienia najskuteczniejszym zamiennikiem stosowanym do czyszczenia soczewek kontaktowych jest właśnie sól fizjologiczna. Przede wszystkim jest to związane z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgotności. Dzięki temu soczewki będą naprawdę komfortowe w trakcie noszenia. Zwróć jednak uwagę na to, że sól fizjologiczna nie usuwa zanieczyszczeń tak skutecznie, jak specjalny preparat czyszczący do soczewek. Właśnie dlatego to również jest jednorazowe rozwiązanie i nie powinno służyć Ci do codziennego użytku.

Jak zachować higienę w trakcie stosowania prowizorycznych preparatów?

Wykorzystywanie wody niegazowanej lub soli fizjologicznej zamiast specjalnego płynu do czyszczenia soczewek kontaktowych wymaga z Twojej strony jeszcze większej dbałości o zachowanie higieny. Dlatego zadbaj o to, by odparzyć pojemnik np. szklankę przed wlaniem do niego wybranego preparatu. Następnie dokładnie go osusz — dopiero teraz możesz wypełnić go wodą niegazowaną czy solą fizjologiczną. Pamiętaj również o tym, by dokładnie umyć ręce, zanim zdejmiesz soczewki. Na koniec przykryj szklankę bądź inny pojemnik talerzykiem, dekielkiem od słoika czy innym naczyniem, do którego masz dostęp. Dzięki temu w nocy zanieczyszczenia nie przedostaną się do płynu.

Dlaczego należy regularnie czyścić soczewki kontaktowe?

Jeżeli nosisz soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, to musisz zadbać o ich prawidłową higienę. W końcu tylko wtedy usuniesz z ich powierzchni wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby podrażnić Twoje oczy. W tym celu najlepiej sprawdzają się specjalne płyny, ponieważ są produkowane na bazie nadtlenku wodoru, a także substancje pozbywające się osadu białkowego, lipidowego itp. Poza tym takie preparaty mają odpowiedni poziom pH, dzięki czemu nie podrażniają wierzchniej warstwy gałki ocznej. Zwróć również uwagę na to, iż płyny do pielęgnacji soczewek sprawiają, że są bardziej nawilżone, więc ich noszenie nie sprawia dyskomfortu. Ponadto preparaty pomagają w usunięciu:

  • bakterii i grzybów, które osadzają się na powierzchni soczewek — szczególnie jest to częstym zjawiskiem po kontakcie z wodą;
  • zanieczyszczeń i osadów powstałych na soczewkach w trakcie ich noszenia.

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię