Sprawdzanie daty ważności soczewek i płynów do soczewek - jak i czemu sprawdzać?

Początek Nowego Roku, warto więc przejrzeć posiadane prze nas soczewki, płyny i krople. Dlaczego, bo jak każdy wyrób i te posiadają swoją datę przydatności do użytku. Daty ważności

Większość soczewek kontaktowych ważnych jest od daty wyprodukowania przez minimum 2 lata podobnie jest z płynami do soczewek i kroplami nawilżającymi. Jest to więc asortyment, który tak szybko nam się nie przedawni, nawet jeżeli nie jest przez nas regularnie noszony. Jeżeli soczewki ubieramy co jakiś czas (np. miesiąc użytkowania i 2 m-ce przerwy) lub powracamy do nich po dłuższej przerwie sprawdzenie daty powinno być naszym nawykiem.

Należy przy tym pamiętać, że data ważności produktu a czas w jakim powinien zostać zużyty po otwarciu to dwie różne sprawy. Dla płynów jest czas ok 6m-cy dla np. Opti-Free Express lub 3m-cy dla EyeLove Comfort i EyeLove Comfort PLUS. Krople najczęściej można użytkować 30 dni od pierwszego użycia lub 2miesiące dla kropli EyeLove Comfort czy 3 miesiąc dla Hyal-Drop Multi. Natomiast po otwarciu blistra soczewkę przeniesioną do pojemnika z płynem można przechowywać  przez taki czas na jaki została przeznaczona do użytku, czyli soczewkę miesięczną można przechowywać miesiąc nie zależnie czy w tym czasie była noszona czy też nie.

.

Gdzie szukać oznaczeń?

Jeżeli będziemy użytkować dany asortyment po raz pierwszy warto w takim przypadku zapoznać się z ulotką informacyjną. Jest ona dołączona do opakowania lub w przypadku jej braku ważne informacje wypisane są na opakowaniu zewnętrznym (kartoniku lub butelce).

Daty produkcji wraz z datami ważności umieszczone są na spodzie bądź górze opakowania. W przypadku kartoników od soczewek jest to najczęściej ich bok lub tylna strona.

Data ważności znajduje się zazwyczaj obok symbolu klepsydry, podobnego do tego:

Często obok umieszczony jest skrót EXP, pochodzący od angielskiego zwrotu: expiration date oznaczającego właśnie data ważności. W niektórych płynach obok daty ważności znajdziemy datę produkcji, obok której umieszczona jest ikona fabryki, przykładem takiego płynu jest seria Opti-Free od Alcon.

Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe  

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię