Sprawdzanie daty ważności soczewek i płynów do soczewek - jak i czemu sprawdzać?

[data ostatniej aktualizacji: 24.10.2022]

Czasami wszechobecne daty przydatności mogą zadziwiać – są na jedzeniu, kosmetykach, a nawet na plastikowych butelkach! To samo tyczy się szkieł kontaktowych i płynów do ich pielęgnacji. Ta niepozorna data nadrukowana na opakowaniu gra bardzo ważną rolę – noszenie soczewek po terminie może być nie tylko niewygodne, lecz również niebezpieczne. Czytaj dalej i dowiedz się dlaczego.


Czy soczewki mają termin ważności?

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, dlatego podobnie jak leki, również mają swoją datę przydatności. W większości soczewek kontaktowych wynosi ona minimum 2 lata od daty wyprodukowania – podobnie jest z płynami do soczewek i kroplami do oczu.

soczewki i płyny ważność

Jest to więc asortyment, który szybko się nie przedawni – zwłaszcza w przypadku, kiedy regularnie go nosisz. Jeżeli soczewki używasz tylko co jakiś czas, lub kiedy powracasz do nich po dłuższej przerwie – sprawdzenie daty przydatności powinno być Twoim nawykiem.

Jednym z najważniejszych warunków używania soczewek kontaktowych jest pilnowanie dat przydatności – są one ustalane z bardzo ważnych powodów. Po pewnym czasie struktura szkła kontaktowego zmienia się, twardnieje oraz zniekształca. Noszenie soczewek po terminie to gwarancja podrażnień i infekcji.

Niestosowanie się do zaleceń producenta będzie skutkować przykrymi dla zdrowia konsekwencjami. Jeśli zależy Ci więc na korzystaniu z tego sposobu korekcji wzroku – termin ważności soczewek to jeden z kluczowych elementów, na które trzeba zwracać uwagę.

Co to jest optymalny tryb użytkowania soczewek?

Soczewki kontaktowe przechodzą liczne testy i badania laboratoryjno-kliniczne już na etapie produkcji. Zgodnie z ich wynikami, producent ustala optymalny tryb użytkowania – jest to okres, przez który soczewki pozostaną w bezpiecznym stanie do noszenia.

Optymalny tryb użytkowania daje Ci gwarancję, że właściwości takie jak przepuszczalność tlenu przez soczewkę, wytrzymałość materiału i komfort noszenia pozostaną takie, jakie powinny być.

Termin ważności płynów do soczewek i kropli do oczu

Podobnie sprawa wygląda z płynami do pielęgnacji szkieł kontaktowych. To niezwykle ważne, aby trzymać się dat przydatności – przeterminowany płyn do soczewek nie będzie ich odpowiednio dezynfekował. Przez to wszelkie osady białkowe, bakterie i inne zanieczyszczenia zaczną nawarstwiać się na powierzchni szkła kontaktowego.

data ważnosci soczewki i płyny

Wkładanie na oko brudnych soczewek grozi poważnymi problemami zdrowotnymi. Lepiej zaopatrzyć się w nową butelkę płynu, niż później borykać się z różnego rodzaju infekcjami i stanami zapalnymi. Jeśli Twój płyn do pielęgnacji soczewek jest przeterminowany, zaopatrz się w nowy w naszym sklepie.

Ogólna data ważności wydrukowana na opakowaniu nie jest jednak tym samym, co termin przydatności po otwarciu. Określa się go jako termin używalności soczewek – zaczyna on upływać już w momencie otwarcia opakowania. Czym różni się więc data ważności od terminu używalności soczewek?

Czym jest termin używalności soczewek?

To kolejna ważna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. To nic innego jak czas po otwarciu, przez który szkła kontaktowe mogą być stosowane. Dotyczy to głównie soczewek długoterminowych – dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych, a także tych o przedłużonym trybie noszenia.

Termin używalności soczewek zaczyna upływać więc w momencie otwarcia opakowania. Niezależnie od tego, czy miesięczne szkła kontaktowe były noszone codziennie, czy tylko kilka razy – po 30 dniach od otwarcia należy wyrzucić je i zaopatrzyć się w kolejne opakowanie.

Termin używalności soczewek wynosi więc tyle, ile ich tryb noszenia. Dla szkieł kontaktowych dwutygodniowych więc jest to dwa tygodnie, dla kwartalnych – 90 dni, itd.

Jeśli preferujesz rozwiązanie jednorazowych szkieł kontaktowych i znalazłeś w szufladzie przeterminowane soczewki jednodniowe – wyrzuć je. Jeśli masz więcej wątpliwości na temat tego, ile można nosić soczewki jednodniowe – odpowiedź znajdziesz na naszym blogu.

Czym jest termin używalności płynów do soczewek?

Dla płynów pielęgnacyjnych termin używalności po otwarciu waha się pomiędzy 3 a 6 miesiącami. W przypadku kropli do oczu jest to już mniej – od 1 do 3 miesięcy od otwarcia. Pamiętaj również o tym, aby nigdy nie dotykać niczym końcówki butelki – grozi to zanieczyszczeniem płynu, co stanowczo skróci jego termin używalności.

termin przydatności soczewki i płyny

Jak sprawdzić termin ważności soczewek?

Każdy użytkownik soczewek powinien wiedzieć, gdzie kryje się data przydatności soczewek. Gdzie szukać oznaczeń? Daty produkcji wraz z terminami przydatności zwykle idą w parze z napisem „EXP” na opakowaniu. Pochodzi on od angielskiego zwrotu expiration date, oznaczającego właśnie datę przydatności.

Terminy umieszczone są albo na spodzie, albo na górze opakowania. W przypadku kartonowych opakowań od soczewek – jest to ich boczna lub tylna strona. Jeśli dalej nie wiesz, gdzie są – poszukaj symbolu klepsydry. Zazwyczaj jest on stawiany zaraz obok wszystkich ważnych dat, dzięki czemu łatwiej je znaleźć.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o rodzajach szkieł kontaktowych i o tym, ile sztuk soczewek jest w jednym opakowaniu – zapoznaj się z wpisem na naszym blogu.

Ile można nosić soczewki po terminie?

Znalazłeś stare opakowanie szkieł kontaktowych i zastanawiasz się, czy można nosić soczewki po terminie ważności? Odpowiedź to nie – nie można zrobić tego bez żadnych negatywnych skutków zdrowotnych.

Przeterminowane soczewki na oczach będą wiązały się z niedotlenieniem rogówki, zapaleniem spojówek, a nawet poważniejszymi uszkodzeniami oka. Dlatego też nie należy ryzykować i pozbyć się wszystkich starych soczewek i płynów – nawet jeśli ich data ważności przeminęła „dopiero” 2 dni temu.

W naszym artykule dowiesz się, jak długo można nosić soczewki miesięczne, tak aby nie stanowiły one żadnego zagrożenia dla oka.

Przeterminowane soczewki nie nadają się do bezpiecznego użytkowania. Jeśli nie chcesz ich wyrzucać ze względu na oszczędność pieniędzy, zapamiętaj – jakiekolwiek zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziesz musiał wydać na nieprzyjemne i kosztowne leczenie infekcji.

Co zrobić z przeterminowanymi soczewkami?

Nie wiesz, co zrobić z przeterminowanymi soczewkami? Istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź – pozbądź się ich. Traktuj je w ten sam sposób, jak traktujesz uszkodzone lub znoszone szkła kontaktowe. Nie wiesz, gdzie wyrzucać soczewki, by nie szkodzić środowisku? Na to pytanie odpowiemy w poradniku.

Nie wolno bagatelizować terminu przydatności. Warunkiem korzystania z soczewek kontaktowych jest stosowanie się do wszystkich zaleceń producenta i lekarza. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się komfortem wyraźnego wzroku oraz zdrowych oczu.

 

Bibliografia:

Vision Direct UK, Do contact lenses expire?
NVISION, Do Contacts Really Expire? (When You Can & Can’t Wear Them)
TwentyTwenty Eye Care, What You Should Know About Expired Contact Lenses
Eye Mechanix, Is It Okay To Wear Expired Contact Lenses?
Perfect Lens World, I’m out of Contacts! Can I Push My Contact Lens Expiration Date?

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię