O czym należy pamietać nosząc soczewki kontaktowe?

Coraz więcej osób zaczyna przygodę z soczewkami. Nie da się ukryć, że to znaczne ułatwienie dla wszystkich borykających się z wadą wzroku. Sprawdźcie o czym warto pamiętać decydując się na ten rodzaj korekcji. Przestrzegaj zasad higieny

Przestrzeganie zasad higieny to jedna z najważniejszych zasad. Każdego dnia należy wymieniać płyn do soczewek, a raz na miesiąc pojemnik do ich przechowywania. By soczewka była odpowiednio oczyszczona, warto delikatnie ją potrzeć opuszkiem palca – zajmie nam to zaledwie kilka sekund, a może przyczynić się do większego komfortu jej noszenia. Dobrym wyborem są również pojemniki antyseptyczne (dostępne w Bezokularow.pl), które zawierają w sobie cienką warstwę srebra, która w 99,99% niszczy bakterie mające negatywny wpływ na oko ludzkie. W ten sposób zapewniana jest podwójna ochrona antybakteryjna – poprzez płyn w pojemniku, a także dzieki antybakteryjnemu pojemnikowi z jonami srebra.

Przed założeniem zawsze sprawdzaj czy soczewka nie jest uszkodzona

Każdy z nas wie, jak łatwo jest uszkodzić soczewkę nieodpowiednio ją chwytając – moment nieuwagi doprowadzić może do jej przerwania bądź pęknięcia, dlatego by uniknąć podrażnienia, niezwykle ważne jest, by przed jej założeniem sprawdzić czy jest cała oraz czy jej brzegi są gładkie.

.

Noś soczewki jedynie przez czas określony przez producenta

Nawet jeśli nie odczuwasz dyskomfortu – wymień soczewki na nowe po upływie np.2 tygodni czy miesiąca (w zależności od tego, jakie soczewki nosisz) – nie bez powodu podaje się maksymalny czas ich użytkowania. Pozwoli Ci to uniknąć podrażnień, które prowadzić mogą do pojawienia się infekcji.

.

Wizyty kontrolne u okulisty średnio raz na rok

Dorosły bez stwierdzonych wcześniej wad może stawiać się na kontrole raz na 2 lata. Po 60 roku życia należy odwiedzać okulistę przynajmniej raz w roku. Możliwe też, że znajdziemy się w grupie pacjentów ze zwiększonym ryzykiem. Częstszym kontrolom powinny poddawać się osoby, u których w rodzinie występowały już choroby oczu, osoby z nadciśnieniem czy cukrzycą czy te po operacjach w obrębie narządu wzroku. Jeżeli zauważamy u siebie bóle głowy, bóle oczu, pogarszający się wzrok, stany infekcyjne, zmiany w wyglądzie oka, to w takiej sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą jak najszybciej.

To tylko niektóre z zasad, do których należy się stosować nosząc soczewki kontaktowe (i nie tylko –  jak w przypadku wizyt kontrolnych u specjalisty). By w pełni cieszyć się komfortem, jaki zapewniają soczewki, należy odpowiednio o nie dbać. Bez tego ani rusz!

Bezokularow.pl - soczewki kontaktowe  

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii