O czym należy pamietać nosząc soczewki kontaktowe?

Coraz więcej osób zaczyna przygodę z soczewkami kontaktowymi. Nie da się ukryć, że to znaczne ułatwienie dla wszystkich borykających się z wadą wzroku. Sprawdźcie o czym warto pamiętać decydując się na ten rodzaj korekcji.


Przestrzegaj zasad higieny

Przestrzeganie zasad higieny to jedna z najważniejszych zasad. Każdego dnia należy wymieniać płyn do soczewek, a raz na miesiąc pojemnik do ich przechowywania. By soczewka była odpowiednio oczyszczona, warto delikatnie ją potrzeć opuszkiem palca – zajmie nam to zaledwie kilka sekund, a może przyczynić się do większego komfortu jej noszenia. Dobrym wyborem są również pojemniki antyseptyczne (dostępne w Bezokularow.pl), które zawierają w sobie cienką warstwę srebra, która w 99,99% niszczy bakterie mające negatywny wpływ na oko ludzkie. W ten sposób zapewniana jest podwójna ochrona antybakteryjna – poprzez płyn w pojemniku, a także dzieki antybakteryjnemu pojemnikowi z jonami srebra.

Sprawdzaj czy soczewka nie jest uszkodzona

Każdy z nas wie, jak łatwo jest uszkodzić soczewkę nieodpowiednio ją chwytając – moment nieuwagi doprowadzić może do jej przerwania bądź pęknięcia, dlatego by uniknąć podrażnienia, niezwykle ważne jest, by przed jej założeniem sprawdzić czy jest cała oraz czy jej brzegi są gładkie.

Noś soczewki jedynie przez czas określony przez producenta

Nawet jeśli nie odczuwasz dyskomfortu – wymień soczewki kontaktowe na nowe po upływie np. 2 tygodni czy miesiąca (w zależności od tego, jakie soczewki nosisz) – nie bez powodu podaje się maksymalny czas ich użytkowania. Pozwoli Ci to uniknąć podrażnień, które prowadzić mogą do pojawienia się infekcji.

Wizyty kontrolne u okulisty średnio raz na rok

Dorosły bez stwierdzonych wcześniej wad może stawiać się na kontrole raz na 2 lata. Po 60 roku życia należy odwiedzać okulistę przynajmniej raz w roku. Możliwe też, że znajdziemy się w grupie pacjentów ze zwiększonym ryzykiem. Częstszym kontrolom powinny poddawać się osoby, u których w rodzinie występowały już choroby oczu, osoby z nadciśnieniem czy cukrzycą czy te po operacjach w obrębie narządu wzroku. Jeżeli zauważamy u siebie bóle głowy, bóle oczu, pogarszający się wzrok, stany infekcyjne, zmiany w wyglądzie oka, to w takiej sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą jak najszybciej.

To tylko niektóre z zasad, do których należy się stosować nosząc soczewki kontaktowe (i nie tylko –  jak w przypadku wizyt kontrolnych u specjalisty). By w pełni cieszyć się komfortem, jaki zapewniają soczewki, należy odpowiednio o nie dbać. Bez tego ani rusz!

Sprawdź też >> czy soczewki kontaktowe można odliczyć od podatku?

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię