O czym należy pamietać nosząc soczewki kontaktowe?


Soczewki kontaktowe to metoda korekcji wad wzroku, na którą decyduje się coraz więcej osób. Wcale nas to nie dziwi, bowiem zyskujemy dzięki nim sposób na wspaniałą wygodę i wiele możliwości. Jest jednak kilka ważnych sprawach, o których musimy pamiętać, decydując się na noszenie soczewek.


Ważne zasady dla użytkowników soczewek

Aktualizacja artykułu: 8.07.2025

Dobór soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe doskonale korygują wady wzroku i są na oczach niewyczuwalne. Warunkiem tego jest dobór właściwych dla danego użytkownika parametrów. Dlatego pierwsze, co należy zrobić przed zakupem soczewek, jest wizyta u optometrysty.

Badanie wzroku nie tylko określi rodzaj i stopień zaawansowania wady, ale umożliwi też wskazanie innych ważnych informacji. Aby wybrać odpowiednie soczewki musimy znać:

Higiena podczas noszenia soczewek kontaktowych

Warunkiem bezpieczeństwa zdrowotnego dla użytkowników soczewek jest przestrzeganie zasad higieny. Zdejmując i zakładając soczewki, dotykamy ich palcem, dlatego tak ogromne znaczenie ma nawyk mycia rąk przed każdą z tych czynności. Przeniesienie drobnoustrojów w ten sposób może spowodować nieprzyjemne infekcje.

O czym trzeba pamiętać nosząc soczewki?

Drugim aspektem higieny podczas noszenia soczewek jest ich dezynfekcja i prawidłowe przechowywanie. Płyn do soczewek do najważniejszy dodatek, który chroni jednocześnie Twoje oczy i soczewki. Preparaty te mają właściwości:

  • grzybobójcze
  • bakteriobójcze
  • wirusobójcze

Przechowywanie soczewek kontaktowych

Zarówno dla higieny, jak i niezawodności soczewek kontaktowych, ważne jest ich prawidłowe przechowywanie. Dzięki temu korzystając z soczewek o dłuższym czasie użytkowania, możesz cieszyć się wspaniałym komfortem. Po ściągnięciu soczewek z oczu, należy je przechowywać w pojemniku na soczewki, zanurzone w płynie. W ten sposób materiał, z którego wykonane są soczewki, zachowuje swoje właściwości.

Praktyczne pudełko chroni zawartość dzięki szczelnemu zamknięciu. W dobrych sklepach optycznych znajdziesz też pojemniki wyposażone dodatkowo w jony srebra, które mają właściwości antyseptyczne.

Sprawdź >> ile soczewka może leżeć bez płynu?

Zanim założysz soczewkę – sprawdź czy nie jest uszkodzona

Tworzywo hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe jest miękkie i przyjemne dla oka. Jednocześnie jest ono delikatne i może ulec pęknięciu lub rozdarciu. Naruszona ciągłość materiału może spowodować podrażnienie, dlatego pamiętaj, by zawsze przed założeniem soczewki upewnić się, że jest ona w należytym stanie.

Terminy ważności – nigdy nie przekraczaj!

Terminy ważności dla użytkowników soczewek kontaktowych mają znaczenie fundamentalne. Zarówno same soczewki, płyny, jak i krople do oczu mają termin przydatności.

ważne zasady podczas noszenia sozewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dzielimy ze względu na czas użytkowania. W ten sposób do naszej dyspozycji są

Czas określony przez producenta nie jest przypadkowy, dlatego nigdy nie ryzykuj dłuższego noszenia. Wybieraj świadomie odpowiedni rodzaj soczewek, dostosowując produkty do swoich potrzeb i trybu życia. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z optometrystą.

>> Być może zainteresują Cię soczewki całodobowe

Płyny do soczewek również mają termin przydatności! Zwróć uwagę, że są dwa rodzaje oznaczeń. Jedno to termin przydatności produktu nieotwartego, który jest dość długi, np. dwa lata. Jednak po otwarciu butelki preparat ma już kontakt z powietrzem i czas zużycia płynu wynosi np. trzy miesiące. Po upływie tego czasu płyn traci właściwości dezynfekujące, więc dalsze stosowanie go grozi infekcjami.

Zdarzyło Ci się, że czas przydatności Twojego preparatu minął zanim go zużyłeś? Rozważ wybór produktów o mniejszej pojemności. W naszym sklepie znajdziesz:

 
Pamiętaj o wizytach kontrolnych u specjalisty

Bez względu na wybraną metodę korekcji, należy kontrolować stan oczu. Jeśli nie zmagasz się z chorobami okulistycznymi i nie masz wad wzroku - badaj widzenie co dwa lata. Częstsze wizyty są wskazane w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca lub innych zaburzeń. Zaleca się, by osoby noszące soczewki kontaktowe odwiedzały optometrystę raz na rok. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami specjalisty.
 
 

 

 


Źródła:

  1. M. Rhee, D. Jacobs, D. Dhaliwal, L. Szczotka-Flynn, C. Prescott, V. Jhanji, T. Steinemann, B. Koffler, B. Jeng, Contact Lens Safety for the Correction of Refractive Error in Healthy Eyes [w:] Eye & Contact Lens. Science and Clinical Practice 2022 Jun 10;48(11)
  2. C. Lim, F. Stapleton, J. Mehta, A review of cosmetic contact lens infections [w:] Eye (London) 2019 Jan;33(1)
  3. Is It Okay To Wear Expired Contact Lenses? [w:] Eye Mechanix

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię