Noszenie soczewek kontaktowych - jak często odwiedzać optometrystę?

Każdy użytkownik soczewek powinien bardzo dbać o swoje oczy. Soczewki kontaktowe co prawda są zdrowie  i dobrze dobrane nie powodują żadnych podrażnień i komplikacji. Warto jednak pamiętać, że nie tylko od tego zależy zdrowie oczu – wszystkie czynniki zewnętrzne mogą negatywnie wpływać na wzrok i na zdrowie. Jak często zatem zapewnić naszym oczom wizytę u specjalisty?


Soczewki zostały dobrane w gabinecie, wszystko jest w porządku, dobrze się w nich czuję. Dlaczego zatem mam iść do specjalisty, skoro wszystko jest dobrze?

Otóż dlatego, że mikrourazy oka są często niewyczuwalne w pierwszej fazie, nie przynoszą żadnych widocznych objawów – a to właśnie wtedy można pomóc odbudować strukturę oka, później może już być… za późno. Mimo, że w soczewkach cały czas czujesz się rewelacyjnie, nie wolno lekceważyć wizyt kontrolnych i przynajmniej raz w roku pojawić się w gabinecie (a najlepiej częściej). Świetną informację będzie fakt, że nic się nie dzieje, wszystko jest cały czas w porządku – wtedy należy się tylko cieszyć, nigdy żałować czasu spędzonego w gabinecie.

Kobieta specjalista

Jak często odwiedzać gabinet?

Przyjęło się, że przynajmniej raz w roku należy zapisać się na własną kontrolę oczu. Polecamy robić to jednak raz na 9 miesięcy. Specjalista zbada wzroku, sprawdzi czy wada wzroku się nie zmieniła. Oceni także przedni odcinek oka – rogówkę, twardówkę, spojówkę, stan filmu łzowego - stwierdzając przy tym, czy nie nastąpiły żadne mikrourazy, oceni też stan powiek i w razie potrzeby zaleci odpowiednie działania lub zmianę parametrów soczewek lub samych soczewek.

Takie zmiany są dokonywane bardzo rzadko, ale mimo wszystko należy pamiętać, że zdrowie oczu jest najważniejsze, bo mamy tylko jedna parę oczu na całe życie!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię