Co ile wymieniać pojemnik na soczewki?

Szkła kontaktowe są niezwykle komfortową metodą korekcji wzroku, która wciąż zyskuje na popularności. Jednak aby cieszyć się ich korzyściami, trzeba podchodzić do ich pielęgnacji z najwyższą dbałością – tyczy się to również tak często pomijanego elementu, którym jest pojemnik na soczewki kontaktowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, do czego służy, jak często wymieniać pojemnik na soczewki i dlaczego stosowanie się do tych zaleceń jest tak ważne.


Spis treści:

Co ile wymieniać pojemnik na soczewki kontaktowe – do czego służy to akcesorium?

Użytkownicy soczewek kontaktowych wielorazowych – czyli dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych – doskonale zdają sobie sprawę z konieczności ich pielęgnacji każdego dnia. Pojemnik na soczewki kontaktowe odgrywa w tym przypadku kluczową rolę – umożliwia bowiem ich przechowywanie oraz codzienną dezynfekcję, która musi odbywać się przez co najmniej kilka godzin. To właśnie podczas kilkugodzinnego moczenia szkieł kontaktowych w płynie usuwana jest największa ilość bakterii, złogów i grzybów, które w innym wypadku mogłyby dostać się do oka przy następnym użyciu.

Sprawdź nasz poradnik - jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Co ile wymieniać pojemnik na soczewki i dlaczego?

Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że pojemnik na soczewki kontaktowe też ulega eksploatacji! Każdego dnia ma on bowiem kontakt z licznymi drobnoustrojami, które w sprzyjających warunkach mogą zacząć mnożyć się, a w następstwie zakazić przechowywane w pojemniku soczewki. Pomijanie tego aspektu może wiązać się z infekcjami oczu od soczewek kontaktowych – zobacz, jak ich uniknąć.

Tak więc, jak często wymieniać pojemnik na soczewki? Należy robić to około raz na miesiąc – dzięki temu nie dopuścisz do rozwoju szkodliwych bakterii i będziesz w stanie zachować jego sterylność. Pamiętaj jednak, że czasem może zajść potrzeba wymiany pudełeczka przed terminem. Może tak być, gdy ulegnie ono ciężkiemu zabrudzeniu, lub wejdzie w kontakt z niesterylną przestrzenią. W przypadku, gdy Twój pojemnik na soczewki spadł na podłogę, lub co gorsza – do sedesu, powinieneś wymienić go w trybie natychmiastowym. Nie warto bowiem ryzykować zdrowiem swoich oczu.

Na szczęście regularna wymiana tego pojemnika to nic trudnego dla osób, które zaopatrują się w szkła kontaktowe oraz akcesoria u nas. Możesz bowiem skorzystać z naszej usługi subskrypcji soczewek, dzięki której określone zamówienie będzie automatycznie przez nas kompletowane i wysyłane regularnie, według ustalonego przez Ciebie harmonogramu. Dzięki tej opcji nie musisz już pamiętać o wymianie soczewek, pojemnika i płynu – będziesz mógł cieszyć się również darmową dostawą i małym prezentem dołączanym do każdego zamówienia!

Co ile wymieniać pojemnik na soczewki – co zamiast pojemnika na soczewki kontaktowe?

Niektórzy użytkownicy szkieł kontaktowych zastanawiają się, co można użyć do ich dezynfekcji zamiast pojemnika na soczewki. Odpowiedź jest jednak prosta – nie istnieją w tym przypadku zamienniki, które spełniałyby swoją rolę tak dobrze, jak oryginalne wyposażenie. Dlaczego tak jest?

Pojemniki na soczewki kontaktowe są zaprojektowane w specjalny sposób, tak, aby zapewnić ich jak najskuteczniejszą dezynfekcję. Po pierwsze, ich zamknięcie jest szczelne, co zapobiega wylewaniu się płynu i dostawaniu się do środka drobnoustrojów w czasie przechowywania soczewek. Po drugie, kształt pudełeczka uwzględnia delikatną budowę soczewek – w jego przegródkach brakuje wszelkich ostrych krawędzi, które mogłyby je uszkodzić.

Ostatni, lecz nie mniej ważny element, to materiał wykonania pojemników na soczewki. Są one robione z tworzywa sztucznego o gładkiej powierzchni – nie ma tam porów ani szczelin, w których mogłyby rozwijać się bakterie i grzyby. Akcesoria z plastiku, które nie są specjalnie przeznaczone do kontaktu z soczewkami kontaktowymi, ulegałyby zakażeniu nawet w przeciągu kilku dni ze względu na swoją porowatą strukturę.

Wiesz już, co ile wymieniać pojemnik na soczewki – stosowanie się do tych zaleceń to prosty, lecz kluczowy krok, który pomoże Ci utrzymać swoje zdrowie oczu oraz komfort widzenia na najwyższym poziomie. Masz dużo na głowie i często zapominasz o tym ważnym elemencie? W takim razie skorzystaj z naszej usługi subskrypcji bezOkularow.pl już teraz, a my będziemy pamiętać za Ciebie!

 

Bibliografia:

Yvonne Tzu-Ying Wu, Mark Willcox, Hua Zhu, Fiona Stapleton, Contact lens hygiene compliance and lens case contamination: A review, 2015
Joanna Tee, Contact Lens Case: #1 Ultimate Guide You Need To Be Aware Of, 2023
American Optometric Association, Contact Lens Care, 2022

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię