Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Perspektywa noszenia soczewek kontaktowych staje się coraz bardziej kusząca, jednak nie wiesz, czy jesteś dobrym kandydatem do tej metody korekcji wzroku? Jest ona całkowicie bezpieczną i niezwykle komfortową opcją dla bardzo szerokiego grona osób. Kto może nosić soczewki kontaktowe? Zobacz, czy Ty też się możesz!


Spis treści:

Czy soczewki kontaktowe może nosić każdy?

To pytanie pojawia się wśród najczęściej zadawanych. Odpowiedź brzmi: tak! Soczewki kontaktowe może nosić każdy, o ile nie ma do tego przeciwwskazań. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się

Soczewki kontaktowe – kto może nosić?

Szkła kontaktowe są świetnym sposobem na skorygowanie wady refrakcji dla wszystkich tych, którzy mają astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność, a nawet starczowzroczność. Jednak aby specjalista zakwalifikował Cię do noszenia soczewek, powinieneś spełniać poniższe warunki:

 • Samodzielność – to główny czynnik, który decyduje o tym, kto może nosić soczewki kontaktowe. Z tego względu mogą z nich korzystać seniorzy, dorośli, młodzież i nawet dzieci – pod warunkiem, że mają w sobie wystarczająco odpowiedzialności, aby stosować się do zaleceń noszenia szkieł kontaktowych. Tutaj dowiesz się więcej o soczewkach kontaktowych dla dzieci
 • Brak oporów przed dotknięciem oka – umiejętność sprawnego zakładania i zdejmowania soczewek jest niezbędna do korzystania z nich, jednak niektórzy są zbyt zniechęceni wizją manewrowania palcami przy oku. Wiele osób stopniowo się z tym oswaja, lecz czasami ten opór jest zbyt duży, aby umożliwić noszenie soczewek kontaktowych.
 • Brak przeciwwskazań zdrowotnych – w przypadku niektórych chorób lub nietolerancji oka przez soczewki, specjaliści mogą poradzić Ci zrezygnowanie z tej metody korekcji wzroku. Ma to oczywiście na celu utrzymanie Twoich oczu w dobrym zdrowiu, dlatego czytaj dalej i dowiedz się, jakie choroby stoją na drodze do użytkowania soczewek kontaktowych.

kto może nosić soczewki kontaktowe?

Kto nie może nosić soczewek kontaktowych?

Mimo swojej uniwersalności, soczewki kontaktowe nie mogą być noszone przez wszystkich. Niektóre choroby i inne czynniki są przeciwskazaniami do korzystania z kontaktowej korekcji wzroku.

Pamiętaj jednak, że ten artykuł ma charakter czysto informacyjny. Ostateczna decyzja o tym, czy możesz nosić soczewki kontaktowe, należy do optometrysty lub okulisty, który specjalizuje się w kontaktologii, czyli właśnie w doborze soczewek kontaktowych oraz opieką nad ich użytkownikami. Na naszym blogu dowiesz się więcej na temat tego, którego z tych dwóch specjalistów wybrać.

>> Pracujesz przed ekranem? Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie do soczewek kontaktowych dla pracownika.

W trakcie doboru soczewek, najważniejsze dla specjalisty kontaktologa jest Twoje zdrowie i komfort widzenia. Dlatego też jeśli okaże się, że Twoje oczy nie tolerują soczewek tak, jak powinny – postaw na okulary korekcyjne. Co lepsze, okulary czy soczewki? Tutaj znajdziesz wady i zalety obu rozwiązań.

Oto główne przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych:

 • Ciężkie alergie oczu – zwłaszcza wtedy, gdy są wywołane przez materiały, z których wykonane są soczewki. Jednak w przypadku łagodnych alergii, których winowajcą są pyłki czy sierść kota, specjalista wciąż może Cię zakwalifikować do noszenia szkieł kontaktowych.

  Obecnie na rynku dostępne są bowiem niezliczone soczewki dla alergików, wraz ze specjalnymi płynami oraz kroplami. W naszym sklepie znajdziesz produkty dla alergików noszących soczewki, które umożliwią Ci zdrowe i komfortowe korzystanie z tej korekcji wzroku pomimo Twoich uczuleń.
   
 • Zespół suchego oka – nadmierna suchość oczu obecnie jest związana w dużej mierze ze stylem życia i zbyt długim przebywaniem przed ekranem. Soczewki kontaktowe mogą dodatkowo wysuszać oczy, dlatego korzystanie ich w takiej sytuacji może wiązać się z dyskomfortem, zaostrzeniem objawów zespołu suchego oka i zwiększonym ryzykiem infekcji.

  Zależnie od stopnia suchości Twoich oczu, kontaktolog może całkowicie odradzić Ci noszenia soczewek kontaktowych, lub przypisać je do jedynie okazjonalnego stosowania. Tak więc jeśli korzystasz z soczewek mając zespół suchego oka, nie zapominaj o regularnym korzystaniu z kropli nawilżających do oczu.
   
 • Tendencje do infekcji oczu – jeśli często dopada Cię zapalenie spojówek, jęczmień oka czy inne infekcje, noszenie soczewek kontaktowych może tylko pogorszyć sytuację. Dlatego korzystać z nich będziesz mógł dopiero wtedy, gdy lekarz odnajdzie przyczynę tego stanu i kiedy uporasz się z problemem regularnych infekcji.
   
 • Cukrzyca – ta choroba wiąże się z predyspozycją do wszelkiego rodzaju zakażeń i chorób oczu, takich jak retinopatia cukrzycowa. Dlatego jeśli zmagasz się z tym schorzeniem, również jesteś tym, kto nie może nosić soczewek kontaktowych. 

  Zdarza się jednak, że kontaktolog zezwoli na korzystanie ich również cukrzykom – pod warunkiem że będą to soczewki jednodniowe używane jedynie okazjonalnie przez maksymalnie kilka godzin dziennie.
   
 • Nietolerancja soczewek kontaktowych – w sporadycznych sytuacjach może zdarzyć się, że nawet odpowiednio dopasowane soczewki powodują dyskomfort swojemu użytkownikowi. Również i wówczas specjalista poradzi Ci, aby na co dzień korygować swój wzrok przy użyciu okularów korekcyjnych.

kto może nosić soczewki kontaktowe?

Bardzo zależy Ci na korzystaniu z soczewek kontaktowych, lecz masz jedno z tych przeciwwskazań? Nie załamuj się! Wybierz się na badanie do specjalisty kontaktologa, aby dowiedzieć się, czy jest możliwość pójścia na kompromis. Jak widzisz, w niektórych sytuacjach jest bowiem możliwe korzystanie ze szkieł kontaktowych, chociażby okazjonalnie.

Jeśli jesteś już po doborze soczewek, lecz niestety zostałeś zdyskwalifikowany – głowa do góry! Okulary korekcyjne również skutecznie skorygują Twoją wadę, a dodatkowo stanowią wspaniały dodatek do codziennych stylizacji! W sklepie wOkularach.pl znajdziesz szeroki wybór modnych i markowych oprawek, które będą stanowiły stylową alternatywę dla soczewek.

Jeśli zaś dowiedziałeś się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, które stałyby Ci na drodze do noszenia szkieł kontaktowych – czas na zakupy! We współpracy z optometrystą lub okulistą wybierz te, które będą najlepiej wpisywały się w Twój styl życia i ciesz się idealnym komfortem widzenia. Zobacz ranking soczewek kontaktowych i sprawdź, czy szkła kontaktowe zalecone Ci przez specjalistę są na liście!

 

Bibliografia:

Dolman Eyecare Centre, Contact lenses for the “hard-to-fit” patient, dolmaneyecare.com

Prevent Blindness, Wearing contact lenses, preventblindness.org

Perfect Lens World, Am I eligible to wear contacts?, perfectlensworld.org

The Lost Contacts, Knowing who can wear contact lenses, thelostcontacts.org

Designer Eyes, The right age for contacts, philadelphiadesignereyes.com

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię