Co lepsze - okulary czy soczewki?

Coraz więcej ludzi zmaga się z wadami wzroku. Na szczęście można zapewnić sobie wyraźne widzenie za pomocą odpowiedniej korekcji. Co wybrać - okulary czy soczewki? Zapoznaj się z zaletami i wadami obu rozwiązań!


Gdy odczytanie ceny ze sklepowej półki lub dostrzeżenie sąsiada po drugiej stronie ulicy staje się wyzwaniem, czas udać się do optometrysty lub okulisty, który wykona dokładnie badanie wzroku. Po tym wszystkim zapisze on odpowiednią korekcję, która zapewni wyraźne widzenie. Niestety nadal wiele osób zwleka z badaniem oczu, pomimo problemów z widzeniem. Jest to spowodowane niechęcią do noszenia korekcji. Na szczęście obecnie wybierać można między okularami, a soczewkami kontaktowymi. Dzięki temu możesz całkowicie dopasować sposób swojej korekcji do stylu życia, wymagań, oczekiwań oraz własnych preferencji estetycznych. Zatem jakie są plusy i minusy obu tych rozwiązań? Co lepsze – okulary czy soczewki?

okulary czy soczewki?

Soczewki kontaktowe - zalety 

Grupa zwolenników soczewek kontaktowych zwiększa się z dnia na dzień. Wszystko za sprawą tego, że obecny rynek optyczny bogaty jest w wszelakie opcje, a każdy użytkownik może dopasować produkt, który najbardziej mu odpowiada. 

Soczewki kontaktowe – niewidoczne i niewyczuwalne

Jedną z głównych zalet, która najczęściej przemawia za wyborem tej formy korekcji, jest fakt, że soczewki są całkowicie niewidoczne na oczach. Ich lekka konstrukcja sprawia, że dopasowują się do kształtu oka. Dzięki temu są nie tylko niezauważalne dla innych, ale również niewyczuwalne dla użytkownika. By spełnić drugą kwestię, ważny jest odpowiedni dobór szkieł kontaktowych w gabinecie pod okiem specjalisty. Jeśli zatem nie chcesz zmieniać swojego wizerunku oraz denerwuje Cię świadomość posiadania ich na nosie, zdecyduj się na soczewki.

Soczewki jako alternatywa dla sportowców

Nie pozwól by wada wzroku przeszkodziła Ci w uprawianiu swojej pasji. Niezależnie od tego jaki jest to sport, soczewki dają całkowitą swobodę ruchów i pozwalają na jego wykonywanie. Odpowiednio dopasowane szkła kontaktowe będą stabilnie leżały na oku zapewniając Ci wyraźne widzenie w każdym kierunku. W przeciwieństwie do okularów z mineralnymi lub organicznymi soczewkami, nie stanowią one zagrożenia dla oczu w przypadku ewentualnego kontaktu lub wypadku.

Niezaburzone widzenie oraz łatwość zmiany parametrów soczewek 

Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce oka. Dzięki temu przemieszczają się one zgodnie z ruchami gałek ocznych, zapewniając wyraźne i nieograniczone widzenie w każdym kierunku. Nie musisz obawiać się o zniekształcenia obrazu przy patrzeniu peryferyjnym, które wystąpić mogą w okularach. Dodatkowo w przypadku zmiany mocy korekcji wystarczy, że zakupisz kolejne opakowanie o nowych parametrach. Nie generuje to jednorazowego, dużego wydatku, jak w przypadku zmiany całych okularów. 

zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe - wady

Mimo że wizja korzystania z soczewek kontaktowych jest piękna i obiecująca, warto zapoznać się z głównymi wadami jakie niesie za sobą to rozwiązanie.

 
Konieczność specjalnej pielęgnacji soczewek kontaktowych

Fakt, że soczewki mają bezpośredni kontakt z okiem, pociąga za sobą konieczność ich specjalnej pielęgnacji. Zasada ta dotyczy głównie produktów wielorazowych, czyli, np. soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych. Wymaga to od nas codziennego, dokładnego czyszczenia szkieł kontaktowych za pomocą specjalnych płynów oraz przechowywania soczewek w przystosowanych do tego pojemnikach. Kwestia ta jest na tyle istotna, ponieważ źle użytkowane produkty zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji oczu, np. zapalenia rogówki

Aplikacja soczewek

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych to dla nowych użytkowników nie lada wyzwanie. Niejednokrotnie osoby już zdecydowane, rezygnują z tej formy korekcji w obawie o konieczność dotknięcia własnego oka. Nie jest to jednak tak straszne, jak się wydaje. Z czasem, w miarę wypracowania umiejętności aplikacji, cały proces zajmuje kilka sekund. Mimo wszystko wymaga on od nas więcej zaangażowania niż w przypadku zakładania okularów korekcyjnych.

wady soczewek kontaktowych

Okulary korekcyjne - zalety

Gdy mówimy o korekcji wady wzroku pierwsze co przychodzi na myśl to okulary. Nadal jest to najczęściej wybierana forma korygowania wad refrakcji w Polsce. Mają szereg wad i zalet, o których warto dowiedzieć się przed podjęciem decyzji. Przyjrzyjmy się zatem korzyściom płynącym z wyboru okularów. 

Okulary, jako modny dodatek

Okulary to dla wielu nieodłączny element każdej stylizacji. Dobrze dobrane do kształtu twarzy, podkreślają atrakcyjne cechy oraz zakrywają wszelkie mankamenty naszego wizerunku. Możesz do woli przebierać w kolorach, wzorach i fasonach opraw, tworząc idealną dla siebie kolekcję. Nie traktuj ich jak zła koniecznego, a wykorzystaj możliwość posiadania okularów jako zaletę! Wiele osób, których wzrok nie budzi zastrzeżeń korzysta z okularów zerówek, traktując je jako dodatek do codziennej stylizacji. Jeśli zatem posiadasz wykrytą wadę wzroku, znajdź oprawę, która stanie się częścią Twojej twarzy i noś ją dumnie. 

Okulary, jako ochrona oczu na co dzień 

Promieniowanie UV dociera do naszych oczu każdego dnia. Wystawianie narządu wzroku na jego długotrwałą ekspozycję może powodować niekorzystne skutki, np. przyspieszać pojawienie się chorób oczu. Zadbaj o nie, wyposażając się w okulary korekcyjne z filtrem UV. Poza tym jeśli często korzystasz z komputera lub innych urządzeń elektronicznych z monitorami, powinieneś wiedzieć, że emitują one światło niebieskie. Wpływa ono na Twój rytm dobowy, może powodować problemy z koncentracją, a nawet prowadzić do uszkodzenia plamki żółtej i trwałej ślepoty. Możesz chronić przed nim oczy korzystając z okularów do komputera ze specjalną powłoka Blue.

Łatwość użytkowania okularów

Jeśli cenisz sobie wygodę i nie chcesz tracić czasu na aplikację szkieł kontaktowych, okulary korekcyjne to alternatywa dla Ciebie. Możesz do woli zakładać i zdejmować je w każdym momencie dnia. Poza tym nie wymagają one wyjątkowej pielęgnacji. Wystarczy regularnie czyścić, zarówno same soczewki okularowe, jak i oprawy. Co więcej, noszenie okularów jest mniej inwazyjne, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio gałek ocznych.

zalety okularów

Okulary korekcyjne - wady 

Każde rozwiązanie niesie za sobą pewne korzyści oraz niedogodności. Nie inaczej jest w przypadku okularów korekcyjnych. 

Ograniczona aktywność w okularach

Jeśli Twoja wada wzroku jest na tyle duża, że nie możesz swobodnie funkcjonować bez odpowiedniej korekcji, okulary mogą się u Ciebie nie sprawdzić. Dotyczy to głównie osób, które cenią sobie aktywny tryb życia. Sport towarzyski, ekstremalny czy dyscypliny takie jak pływanie, ze względu na bezpieczeństwo własne oraz innych, nie zawsze będą mogły być wykonywane w okularach. 

Okulary a ograniczenia widzenia

Mimo że głównym zadaniem okularów korekcyjnych jest zapewnienie wyraźnego widzenia, może okazać się, że będzie ono czasami utrudnione. Soczewki okularowe podatne są na zmiany temperatury oraz wrażliwe na czynniki pogodowe. Oznacza to, że parują podczas wchodzenia do pomieszczeń w zimne dni. Mimo że jest to czasowy proces, na chwilę widzenie jest utrudnione. Podobna sytuacja występuje w momencie gdy spotka Cię intensywny deszcz, a jego krople osadzać będą się na powierzchni szkieł. Poza tym często grube i toporne ramki opraw mogą wchodzić w pole widzenia i znacznie je ograniczać. 

wady okularów

Jak widzisz nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która forma korekcji jest lepsza. Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe, posiadają szereg wad i zalet. Warto zapoznać się z nimi przed podjęciem ostatecznej decyzji. Możliwe jest również naprzemienne stosowanie obu tych rozwiązań. Spróbuj i przekonaj się, co będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze. 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię