Soczewki kontaktowe dla dzieci

Część rodziców dorastających dzieci mogła spotkać się z chęcią noszenia soczewek kontaktowych przez pociechę. W głowach często wtedy pojawia się pytanie, czy pozwolić na ich użytkowanie, czy to jeszcze za wcześnie. Wszystko zależy od wielu czynników, które powinien wziąć pod uwagę każdy rodzic.


To, czy dziecko gotowe jest do noszenia soczewek powinien ocenić rodzic. Nie ma bowiem odgórnie postawionej dolnej lub górnej granicy wieku, w jakim jest to dozwolone. Najważniejsze jest opanowanie sztuki zakładania i zdejmowania soczewek, a także ich właściwej pielęgnacji. Rodzic zna najlepiej swoje dziecko, dlatego właśnie najlepiej potrafi ocenić poziom odpowiedzialności dziecka i jego gotowość do takiej korekcji.

Soczewki jednodniowe dla dziecka

Jeśli nie jesteśmy pewni czy dziecko sobie poradzi, możemy odczekać jeszcze jakiś czas do momentu, aż uznamy, że to już możliwe lub spróbować soczewek jednodniowych. Odchodzi problem prawidłowego ich czyszczenia. Decydując się na soczewki jednorazowego użytku wystarczy, że nasze dziecko nauczy się je zakładać i zdejmować, a także odpowiednio traktować je w czasie noszenia (nie dotykać brudnymi rękoma oczu, czy unikać sytuacji, w których do soczewek mogłyby się przedostać zanieczyszczenia).

soczewki kontaktowe dla dzieci

Soczewki dla dziecka - jak zacząć?

Gdy już wiemy, że nasze dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, musimy udać się z nim do specjalisty. Jeśli nasza pociecha ma ukończone 13 lat, możemy udać się do optometrysty, który specjalizuje się w tej metodzie korekcji. Jeśli dziecko jest młodsze, najlepiej umówić się na wizytę do okulisty, jednak warto upewnić się, że specjalista ma wiedzę na temat szkieł kontaktowych i otrzymamy soczewki próbne. Nie każdy okulista bowiem zajmuje się aplikacją soczewek kontaktowych. Jeśli zastanawiasz się, czy są dedykowane soczewki kontaktowe dla dzieci, to na rynku nie ma dostępnych takich produktów. Wszystkie szkła kontaktowe nadają się do noszenia przez każdego niezależnie od wieku. Dopasowywane są pod względem parametrów a nie wieku. W ofercie jest jednak wiele akcesoriów do soczewek, które z powodzeniem mogą umilić Twojemu dziecku korzystanie z tej metody korekcji, jak np. pojemniki na soczewki w kształcie zwierzątek.

Przeszkody w noszeniu soczewek u dzieci

W czasie wizyty u specjalisty może okazać się, że dziecko nie przełamie bariery dotknięcia oka lub po prostu nie potrafi opanować nauki zakładania i zdejmowania. W takim przypadku warto wrócić do tematu, gdy dziecko troszkę jeszcze podrośnie.

Kiedy warto wybrać soczewki zamiast okularów dla dziecka?

Dzieci, szczególnie w wieku szkolnym są bardzo aktywne i nie lubią być niczym ograniczane. Tymczasem wada wzroku i noszone w związku z tym okulary, mogą stanowić swego rodzaju przeszkodę w wielu sytuacjach życia dziecka. Jeśli wiemy, że nasza pociecha jest bardzo aktywna i mogą przeszkadzać okulary - zastanów się czy warto wybrać soczewki zamiast okularów dla dziecka. Zdarzyło się Tobie, że dziecko skarżyło się na swoje okulary, albo wspominało, że ktoś wyzywa je od okularnika? Rówieśnicy w szkole potrafią sprawić przykrość jak nikt inny. Takie sytuacje mogą świadczyć o tym, że być może warto rozważyć wybór soczewek zamiast okularów dla dziecka.

Mity dotyczące noszenia soczewek przez dzieci

Przez to, że soczewki kontaktowe są nowszą metodą korekcji wzroku niż okulary, narosło wokół tego tematu sporo mitów jeśli chodzi o noszenie ich przez dzieci. Warto je obalać, gdyż użytkowanie szkieł kontaktowych jest łatwe i przyjemne, nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i może nieść sporo korzyści.

Dzieci nie mogą nosić soczewek kontaktowych

Bardzo częstym stwierdzeniem padającym ze strony rodziców jest to, że dzieci nie powinny nosić soczewek kontaktowych. Tymczasem jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych lub stwierdzonej nieumiejętności zakładania czy zdejmowania soczewek, to dziecko jak najbadziej może nosić soczewki kontaktowe. Ważne to jednak upewnić się, że pociecha jest mentalnie gotowa na taką metodę korekcji, gdyż w zależności od wieku, dziecko może mieć większą lub mniejszą trudność w utrzymaniu soczewek w czystości, a to niezwykle ważny aspekt na drodze do zdrowia oczu. Jeśli tym się nie martwimy a dziecko umie aplikować sobie soczewki każdego dnia, to nie zostaje nic na przeszkodzie, by nosić soczewki kontaktowe. Z medycznego punktu widzenia nie ma górnej czy dolnej granicy wieku, jaka uprawniałaby do użytkowania szkieł kontaktowych.

Soczewki kontaktowe psują wzrok

Zdarza się, że padają oskarżenia przeciwników soczewek kontaktowych, że psują one wzrok. Nie ma w tym żadnej prawdy. Odpowiednio dobrane i dopasowane soczewki do wady wzroku oraz budowy oka dziecka, będą poprawnie korygować wzrok i nie będą bezpośrednią przyczyną pogłębienia wady wzroku. Ważne to zacząć dobór soczewek kontaktowych dla dziecka u specjalisty, który ma doświadczenie i dokona dopasowania w sposób rzetelny i prawidłowy.

Soczewki kontaktowe są zbyt trudne w użytkowaniu dla dzieci

Nie można generalizować i takie stwierdzenie nie jest uniwersalne dla każdego dziecka. Takie same trudności w zakładaniu czy zdejmowaniu soczewek może mieć zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. Wszystko zależy od poziomu poczucia odpowiedzialności a także prostych zdolności manualnych, czy po prostu zdecydowania i chęci noszenia soczewek.

Soczewki kontaktowe są niebezpieczne dla dzieci

Szkła kontaktowe tworzone są przez najlepszych specjalistów z myślą o osobach z wadami wzroku i by pomagać a nie szkodzić. Soczewki kontaktowe sprzedawane w Polsce posiadają specjalne oznaczenia świadczące o tym, że są dopuszczone do sprzedaży w naszym regionie i są bezpieczne dla człowieka niezależnie od wieku. Warunek, jaki należy spełnić to pilnowanie odpowiedniej higieny soczewek kontaktowych, by na ich powierzchni nie osadzały się szkodliwe bakterie czy zanieczyszczenia powodujące infekcje. Prawidłowa pielegnacja soczewek a także odpowiednio dobrane parametry do wady wzroku czy budowy oka to klucz do bezpieczeństwa soczewek.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię