Soczewki kontaktowe dla dzieci

Część rodziców dorastających dzieci mogła spotkać się z chęcią noszenia soczewek kontaktowych przez pociechę. W głowach często wtedy pojawia się pytanie, czy pozwolić na ich użytkowanie, czy to jeszcze za wcześnie. Wszystko zależy od wielu czynników, które powinien wziąć pod uwagę każdy rodzic.


To, czy dziecko gotowe jest do noszenia soczewek powinien ocenić rodzic. Nie ma bowiem odgórnie postawionej dolnej lub górnej granicy wieku, w jakim jest to dozwolone. Najważniejsze jest opanowanie sztuki zakładania i zdejmowania soczewek, a także ich właściwej pielęgnacji. Rodzic zna najlepiej swoje dziecko, dlatego właśnie najlepiej potrafi ocenić poziom odpowiedzialności dziecka i jego gotowość do takiej korekcji.

Soczewki jednodniowe dla dziecka

Jeśli nie jesteśmy pewni czy dziecko sobie poradzi, możemy odczekać jeszcze jakiś czas do momentu, aż uznamy, że to już możliwe lub spróbować soczewek jednodniowych. Odchodzi problem prawidłowego ich czyszczenia. Decydując się na soczewki jednorazowego użytku wystarczy, że nasze dziecko nauczy się je zakładać i zdejmować, a także odpowiednio traktować je w czasie noszenia (nie dotykać brudnymi rękoma oczu, czy unikać sytuacji, w których do soczewek mogłyby się przedostać zanieczyszczenia).

soczewki kontaktowe dla dzieci

Soczewki dla dziecka - jak zacząć?

Gdy już wiemy, że nasze dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, musimy udać się z nim do specjalisty. Jeśli nasza pociecha ma ukończone 13 lat, możemy udać się do optometrysty, który specjalizuje się w tej metodzie korekcji. Jeśli dziecko jest młodsze, najlepiej umówić się na wizytę do okulisty, jednak warto upewnić się, że specjalista ma wiedzę na temat szkieł kontaktowych i otrzymamy soczewki próbne. Nie każdy okulista bowiem zajmuje się aplikacją soczewek kontaktowych.

Przeszkody w noszeniu soczewek u dzieci

W czasie wizyty u specjalisty może okazać się, że dziecko nie przełamie bariery dotknięcia oka lub po prostu nie potrafi opanować nauki zakładania i zdejmowania. W takim przypadku warto wrócić do tematu, gdy dziecko troszkę jeszcze podrośnie.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Od ponad 10 lat pracuję w branży związanej z korekcją wzroku...

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię