Jakie soczewki dla wrażliwych oczu?

Wrażliwe oczy to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Podrażnienia, uczucie suchości, zaczerwienienie i inne objawy mogą sprawiać dyskomfort i utrudniać codzienne życie. Jest to szczególnie odczuwalne dla osób z wadami wzroku, które chcą korygować je soczewkami. Szkła kontaktowe mają szereg zalet, dzięki którym zyskują coraz większe grono zadowolonych użytkowników. Wrażliwość oczu nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z tej formy korekcji, pod warunkiem, że zostały one odpowiednio dobrane i dopasowane do potrzeb pacjenta. Dowiedz się jakie soczewki dla wrażliwych oczu są najodpowiedniejsze!


Najważniejsze informacje:

 

Czym są wrażliwe oczy?

Nadwrażliwość oczu to stan, w którym oczy reagują nadmiernie na różne czynniki środowiskowe lub substancje, co może prowadzić do dyskomfortu i różnych objawów. Przyczyn jest wiele i jest to kwestia bardzo indywidualna. Szczególną wrażliwość oczu zaobserwować mogą osoby obarczone alergiami. Kontakt z substancją uczulającą zbierającą się w worku spojówkowym prowadzi do pojawienia się reakcji alergicznej, która objawia się m.in. swędzeniem i łzawieniem oczu. Niejednokrotnie rozwija się również alergiczne zapalenie spojówek. Problem z wrażliwymi oczami mają również osoby z zaburzeniami filmu łzowego oraz zespołem suchego oka. Niewłaściwy skład lub ilość łez sprawia, że oczy nie są w stanie regularnie się nawilżać oraz oczyszczać. Doświadczać można wówczas uczucia suchości i podrażnienia spojówek.

Poza tym oczy mogą stawać się nadmiernie wrażliwe również pod wpływem przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz wielogodzinnego korzystania z komputera podczas gdy częstotliwość mrugania znacznie spada. Wówczas powierzchnia gałek ocznych przesusza się, co manifestuje się m.in. uczuciem piasku pod powiekami. Ogromne znaczenie odgrywa również nieodpowiednia higiena oraz ilość snu, która negatywnie wpływa na narząd wzroku. 

soczewki jednodniowe dla wrażliwych oczu

Soczewki silikonowo-hydrożelowe

Soczewki silikonowo-hydrożelowe to rodzaj szkieł kontaktowych, które łączą w sobie cechy materiałów silikonowych i hydrożelowych. Są one coraz bardziej popularne wśród osób noszących soczewki z powodu swoich właściwości i licznych korzyści zdrowotnych. Są szczególnie polecane osobom z wrażliwymi oczami m.in. ze względów takich jak:

  • Materiał 
    Są wykonane z kombinacji materiałów silikonowych i hydrożelowych. Silikon odpowiada za tlenoprzepuszczalność, podczas gdy hydrożel warunkuje uwodnienie soczewki. Co więcej silikon jest materiałem neutralnym dla naszego oka, przez co wyeliminowane jest ryzyko alergii czy podrażnień.
     
  • Wysoka przepuszczalność tlenu 
    Główną zaletą soczewek silikonowo-hydrożelowych jest ich zdolność do zapewnienia znacznie lepszej przepuszczalności tlenu do oka w porównaniu do soczewek hydrożelowych. To pomaga w utrzymaniu zdrowia rogówki i zapobiega uczuciu suchości oczu.
     
  • Wilgotność 
    Soczewki te mają tendencję do utrzymywania wilgoci na swojej powierzchni, dzięki czemu są dobrą opcją dla osób borykających się z nadmierną wrażliwością oczu.
     
  • Wygodne noszenie 
    Dzięki lepszej przepuszczalności tlenu i zdolności do utrzymania wilgoci na powierzchni, soczewki silikonowo-hydrożelowe są często uważane za bardziej wygodne do noszenia przez dłuższy okres, nawet w trudniejszych warunkach, takich jak długi dzień pracy przy komputerze. Nie powodują dyskomfortu i radzą sobie dobrze nawet na bardzo wrażliwych oczach.
     
  • Odporność na osady białkowe
    W porównaniu do soczewek hydrożelowych, szkła silikonowo-hydrożelowe są mniej podatne na osadzanie się białek, co oznacza, że są bardziej odporne na powstawanie osadów na soczewkach. Są zatem bardziej higieniczne i łatwiejsze w pielęgnacji. 


Soczewki jednodniowe

Soczewki jednodniowe to rodzaj szkieł kontaktowych, które są przeznaczone do jednorazowego użytku. Są zatem popularne głównie ze względu na swoją wygodę i higieniczność. Idealnie sprawdzą się u osób z wrażliwymi oczami z kilku zasadniczych powodów:

  • Jednorazowe użytkowanie
    Soczewki jednodniowe są przeznaczone do jednorazowego noszenia. Po zdjęciu soczewek z oka należy je wyrzucić, a kolejnego dnia założyć zupełnie nową parę prosto z blistra. Czy soczewki jednodniowe można nosić dwa dni? Zdecydowanie nie! Tracą one z czasem swoje właściwości, przez co mogą prowadzić do podrażnień, niedotlenienia rogówki czy innych infekcji oczu
     
  • Minimalne ryzyko infekcji
    Ponieważ soczewki są używane tylko przez krótki okres, ryzyko infekcji oczu jest znacznie niższe niż w przypadku szkieł kontaktowych o wydłużonym czasie noszenia. Codzienna wymiana sprawia, że soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji, przez co unikniesz infekcji związanej z niedokładnym czyszczeniem.
     
  • Brak problemów z zanieczyszczeniami
    Soczewki jednodniowe idealnie nadają się dla osób, u których wrażliwość oczu związania jest z warunkami pracy. Przebywanie w zadymionych, zakurzonych bądź zapylonych pomieszczeniach może prowadzić do podrażnień oczu, poprzez zbieranie się ich na powierzchni soczewki. Codzienna wymiana produktu sprawia, że pozbywamy się ich razem ze ściągnięciem soczewki.
     
  • Wygoda i komfort
    Soczewki jednodniowe często są wykonane z materiałów o wysokiej przepuszczalności tlenu, co zapewnia lepszy komfort noszenia i minimalizuje uczucie suchości oczu.

soczewki silikonowo-hydrożelowe dla wrażliwych oczu

Pielęgnacja wrażliwych oczu

Używanie soczewek kontaktowych, zwłaszcza jeśli masz wrażliwe oczy, wymaga szczególnej uwagi i ostrożności. Oto kilka ważnych rad dotyczących użytkowania soczewek kontaktowych, które pomogą w utrzymaniu zdrowia oczu i zapobieganiu podrażnieniom:

  1. Udaj się na dobór soczewek do gabinetu okulisty, optometrysty lub kontaktologa – nie rób tego na własną rękę
  2. Pamiętaj o dokładnej higienie rąk przed każdym dotknięciem oka – szczególnie przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek.
  3. Korzystaj z soczewek zgodnie z zaleceniami producenta – dostosuj się do wskazanego trybu oraz czasu noszenia i nie wydłużaj go.
  4. Używaj specjalistycznych płynów do pielęgnacji i pojemniczków do przechowywania soczewek – nie zastępuj ich produktami nieprzeznaczonymi do tego.
  5. Codziennie rano po zaaplikowaniu produktu czyść pojemniczek, a po zdjęciu soczewek z oka zadbaj o ich odpowiednią i dokładną pielęgnację.
  6. Unikaj kontaktu z substancjami drażniącymi, takimi jak np. dym papierosowy.
  7. Zadbaj o odpowiedni relaks i odpoczynek dla oczu, również w godzinach pracy – stosuj regularne przerwy i wykonuj ćwiczenia oczu.
  8. Regularnie badaj wzrok – szybkie wykrycie problemów okulistycznych pozwala na ich wyleczenie, a w przypadku wady refrakcji spowolnienie progresji.


Bibliografia:

  1. https://myvision.org/guides/eye-care-guide-for-sensitive-eyes/
  2. https://www.allaboutvision.com/contacts/disposable.htm
  3. https://www.allaboutvision.com/contacts/silicone-hydrogel.htm
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię