5 najczęstszych infekcji oczu

Zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek, jęczmień, zapalenie rogówki czy nużeniec - to najczęstsze infekcje oczu, z jakimi się mierzymy. Dzieje się to, ponieważ nasze oczy są wrażliwe, a przy tym wystawione na kontakt z wszelakimi patogenami i substancjami z otaczającego nas środowiska. Mogą one powodować niezliczone infekcje. Lista ich jest długa. Oczy odpowiadają jednak za odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego i pozwalają nam dostrzegać piękno otoczenia. Warto wiedzieć zatem z czym możemy mieć do czynienia i jak przed tym się chronić. Przyglądamy się zatem dzisiaj 5 najczęstszym infekcjom oka. 


Najważniejsze informacje:

 

Zapalenie spojówek 

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych infekcji oczu. Jest to stan zapalny błony śluzowej – spojówki, pokrywającej przednią część gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powieki. Może być wywołane przez wirusy, bakterie, alergeny lub podrażnienia chemiczne. Infekcje wirusowe i bakteryjne są szczególnie zaraźliwe i mogą łatwo rozprzestrzeniać się w środowiskach, takich jak szkoły czy przedszkola.

Objawy zapalenia spojówek obejmują:

  • zaczerwienienie oczu, 
  • łzawienie,
  • uczucie swędzenia i pieczenia,
  • nadwrażliwość na światło 
  • obecność wydzieliny z oka. 

W przypadku infekcji bakteryjnych, może być ona żółto-zielona i prowadzić do powstawania złogów, natomiast w przypadku wirusowego zapalenia spojówek, jest to wodna wydzielina przypominająca łzy.

Leczenie zapalenia spojówek zależy od jego przyczyny. Infekcje wirusowe najczęściej ustępują same, jednak można stosować krople nawilżające i łagodzące do uśmierzenia objawów. W przypadku infekcji bakteryjnych, okulista może przepisać krople z antybiotykiem. Ważne jest również unikanie dotykania oczu brudnymi rękoma oraz korzystanie z osobistych ręczników i kosmetyków do makijażu, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji.

Chcesz wiedzieć więcej o tej infekcji oka? Czytaj o tym w naszym wpisie blogowym: Zapalenie Spojówek - objawy, przyczyny, leczenie.

zapalenie spojówek

Zapalenie brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek, inaczej blepharitis, może mieć zarówno podłoże bakteryjne, wirusowe, jak i alergiczne, ale również wynikać np. z nieskorygowanej wady wzroku lub nadmiernego łojotoku. Jest to dolegliwość często występująca u osób cierpiących na choroby skóry, takie jak trądzik różowaty czy łuszczyca. Zapalenie brzegów powiek to bardzo powszechne schorzenie, szczególnie ze względu na łatwość, z jaką możesz się nim zarazić.

Objawy blepharitis obejmują:

  • zaczerwienienie brzegów powiek, 
  • swędzenie, 
  • uczucie pieczenia, 
  • łzawienie, 
  • tworzenie się łuskowatych strupków wokół rzęs.
  • Rzęsy mogą również stać się łamliwe i wypadają.

Leczenie zapalenia brzegów powiek polega na regularnym oczyszczaniu powiek ciepłym kompresem, a następnie delikatnym masażu brzegów powiek. W przypadku infekcji bakteryjnej, lekarz może przepisać maści lub krople z antybiotykiem. Warto również w okresie leczenia zrezygnować z stosowania kosmetyków, które mogą podrażniać skórę okolicy oczu.

Zobacz też wpis blogowy poświęcony w całości tematowi, jakim jest zapalenie brzegów powiek.

zapalenie brzegów powiek

Jęczmień na oku

Jęczmień na oku to charakterystyczna zmiana powiekowa, zwykle spowodowana przez zakażenie bakteryjne gruczołu powiekowego lub rzęskowego. Może wystąpić na powiece dolnej lub górnej. 

Objawy jęczmienia obejmują: 

  • zaczerwienienie, 
  • obrzęk i ból powieki
  • tworzenie się grudkowatego ropnia w okolicy stanu zapalnego. 

W niektórych przypadkach może wystąpić także gorączka i powiększenie węzłów chłonnych w okolicy uszu. Nie jest on jednak szczególnie niebezpieczny i rzadko powoduje zaburzenia widzenia.

Leczenie jęczmienia polega m.in. na stosowaniu ciepłych okładów, ponieważ rozgrzewanie okolicy, w której znajduje się stan zapalny pozwala na rozpuszczenie czopa wydzieliny, który zatyka ujścia gruczołów. W przypadku dużego stanu zapalnego lub powikłań, lekarz może zalecić antybiotyki w postaci kropli, maści lub doustnie. Nieleczony jęczmień może przekształcić się w gradówkę. 

Więcej o jęczmieniu oka przeczytasz w obszernym artykule na naszym blogu.

jęczmień na oku

Zapalenie rogówki

Zapalenie rogówki to stan zapalny przedniej, przezroczystej części gałki ocznej - rogówki. Może być spowodowane przez bakterie, wirusy, grzyby lub urazy. Zapalenie rogówki jest poważną infekcją, która może prowadzić do uszkodzenia, a nawet utraty wzroku, jeśli nie jest odpowiednio leczona.

Objawy zapalenia rogówki obejmują:

  • zaczerwienienie oka,
  • światłowstręt,
  • uczucie obcego ciała w oku, 
  • nadmierne łzawienie, 
  • utratę ostrości wzroku 
  • nagłe pogorszenie widzenia.

Leczenie zapalenia rogówki zależy od przyczyny infekcji. W przypadku bakteryjnego lub wirusowego zapalenia rogówki, okulista może przepisać krople do oczu z antybiotykiem lub lekami przeciwwirusowymi. W przypadku grzybiczej infekcji rogówki, konieczna jest farmakoterapia przeciwgrzybicza. W cięższych przypadkach może być również konieczne stosowanie doustnych leków przeciwwirusowych. Brak leczenia zapalenia rogówki może prowadzić do rozwoju bielma na oku.

Zobacz więcej: Zapalenie rogówki - przyczyny, objawy i sposób leczenia.

zapalenie rogówki

Zakażenie nużeńcem

Nużeniec, inaczej demodex, to pasożyt oczny zamieszkujący naturalnie ludzkie mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Jego występowanie jest bardzo powszechne, chociaż stan choroby nim spowodowany, tzw. nużyca, występuje stosunkowo rzadko.

Obecność nużeńca nie musi powodować poważnych dolegliwości. Pierwsze objawy odczuwalne są dopiero przy niekontrolowanym, szybkim namnażaniu się pasożyta lub w przypadku obniżonej odporności. Obejmują one uczucie ciała obcego w oku, nadmierne łzawienie, swędzenie powiek, uczucie piasku pod powiekami, suchość oczu, łuski na brzegach powiek oraz wypadanie rzęs.

Leczenie nużeńca wymaga dużo cierpliwości, ponieważ jest długotrwałe i nie można go przerywać. Do leczenia nużycy ocznej stosowane są najczęściej kompresy termiczne, masaż, sól fizjologiczna do przemywania brzegów powiek oraz łagodzenie objawów infekcji lub stanów zapalnych.

Dotyczy Ciebie ten problem? Dowiedz się bardziej szczegółowych informacji na temat pasożyta jakim jest nużeniec i powodowanej przez niego nużycy.

nużeniec na oku

Infekcje oczu mogą być uciążliwe i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości w stanie oczu i niezwłocznie reagować na ich wystąpienie. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak zaczerwienienie, ból, obrzęk czy nadmierne łzawienie, skonsultuj się z okulistą, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i wdrożyć leczenie.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię