Co oznacza uwodnienie w soczewkach i czy jest ważne?

Uwodnienie soczewek to nic innego, jak procentowa zawartość wody w ich materiale. To jeden z kluczowych parametrów – decyduje bowiem o tym, czy dane szkła kontaktowe będą komfortowe i jak dobrze utrzymują wilgoć. Po stopniu uwodnienia soczewek będziesz w stanie łatwiej znaleźć te, które najlepiej spełnią potrzeby Twoich oczu – dlatego koniecznie dowiedz się, co oznacza uwodnienie w soczewkach i dlaczego jest tak ważne!


Spis treści:

Uwodnienie soczewek – co to znaczy?

Gdy soczewki kontaktowe znajdują się bezpośrednio na oku, są swego rodzaju jego przedłużeniem. To wymaga od nich struktury podobnej do struktury gałki ocznej – zwłaszcza jeśli chodzi o zawartość wody. Dzięki niej soczewki są całkowicie neutralne dla oczu, są odpowiednio elastyczne, a ich noszenie jest komfortowe nawet przez wiele godzin.

Obecnie na rynku dostępne jest mnóstwo soczewek, które różnią się parametrami, przeznaczeniem i producentem. Właśnie dlatego możesz znaleźć szkła kontaktowe, których stopień uwodnienia waha się od 30 do nawet 70%. Najwyższą zawartością wody charakteryzują się soczewki hydrożelowe – tutaj znajdziesz wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Ultranowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe cechują się niższą zawartością wody, która oscyluje w granicach od 30 do 50%. Pamiętaj jednak, że wyższy stopień uwodnienia nie równa się wyższemu komfortowi – każdy materiał soczewek posiada szereg zalet i wad, którymi powinieneś kierować się podczas wyboru. Umożliwia Ci to dobranie produktu idealnego dla siebie, dzięki któremu będziesz w stanie zupełnie zapomnieć o swojej wadzie wzroku.

co oznacza uwodnienie w soczewkach?

Uwodnienie w soczewkach a tlenoprzepuszczalność

Woda w soczewkach gra jeszcze jedną ważną rolę poza zapewnieniem optymalnego nawilżenia – umożliwia ona cyrkulację tlenu przez szkło kontaktowe do rogówki. Przewlekłe niedotlenienie oka może skutkować poważnymi chorobami, dlatego odpowiednia tlenoprzepuszczalność szkieł kontaktowym jest niezbędna do zachowania zdrowia narządu wzroku każdego użytkownika tej metody korekcji wzroku.

Właśnie dlatego soczewki hydrożelowe cechują się tak wysoką zawartością wody. W szkłach kontaktowych wykonanych z materiału silikonowo-hydrożelowego za cyrkulację tlenu odpowiada zaś silikon, który jest w stanie przetransportować go jeszcze więcej, niż woda. W wyniku tego, uwodnienie w takich soczewkach może być znacznie niższe, niż w tych hydrożelowych.

Wysokie uwodnienie soczewek – największe zalety

Wysoko uwodnione soczewki to takie o zawartości wody powyżej 60%, przy czym przedział 50-60% oznacza  uwodnienie na średnim poziomie. Jak już wiesz, szkła kontaktowe o dużej zawartości wody, takiej jak EyeLove Fresh 1-Day, są zazwyczaj wykonane z materiału hydrożelowego. Oto korzyści, które płyną z wyboru soczewek o wysokim uwodnieniu:

  • Optymalne nawilżenie – duża zawartość wody w soczewkach o wysokim stopniu uwodnienia doskonale imituje naturalną wilgoć filmu łzowego, dzięki czemu są świetnym wyborem dla osób zmagających się z zespołem suchego oka – sprawdź, czym jest to zaburzenie i jak je leczyć.
  • Łatwa adaptacja – soczewki o dużej zawartości wody są idealne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z soczewkami. Oczy początkujących użytkowników tej metody korekcji wzroku mogą się bowiem wówczas przyzwyczaić do niej o wiele łatwiej.
  • Delikatność dla wrażliwych oczu – masz wrażliwe oczy lub nie tolerujesz soczewek kontaktowych? W takim razie warto, abyś spróbował te o stopniu uwodnienia powyżej 60%. Mogą one okazać się bowiem wystarczająco delikatne dla Twoich wrażliwych oczu, tym samym zapewniając długotrwały komfort i umożliwiając Ci korzystanie z wygodnej korekcji wzroku.
  • Hipoalergiczność – potencjalne właściwości uczulające są zniwelowane do minimum w przypadku soczewek hydrożelowych o wysokim uwodnieniu. Dzięki temu nawet osoby z alergią na silikon nie muszą rezygnować z tej metody korekcji wzroku.

co oznacza uwodnienie w soczewkach

Niskie uwodnienie soczewek – czym się charakteryzuje?

O niskim uwodnieniu soczewek mowa wtedy, gdy zawartość wody w ich materiale nie przekracza 50%, tak jak w przypadku np. EyeLove Supreme PRO wykonanych z materiału silikonowo-hydrożelowego. Czym charakteryzują się szkła kontaktowe o małej zawartości wody?

  • Wysoka przepuszczalność tlenu – silikon przepuszcza tlen jeszcze bardziej wydajnie, niż woda – dlatego wybierając takie soczewki, możesz zapomnieć o dyskomforcie i infekcjach spowodowanych niedotlenieniem rogówki.
  • Wytrzymałość – materiał soczewek o mniejszym uwodnieniu jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia i zachowuje swój kształt nawet przez kilka tygodni. Czyni go to idealnym wyborem dla miłośników soczewek miesięcznych.
  • Zmniejszone odparowywanie wody – paradoksalnie, niższa zawartość wody równa się mniejszemu odparowywaniu wody z soczewek, gdy znajdują się one na oku. Dzięki temu nie musisz zmagać się z nieprzyjemnym uczuciem suchości po zaledwie kilku godzinach po założeniu soczewek.
  • Łatwość w zakładaniu – soczewki o niskim stopniu uwodnienia są elastyczne, lecz jednocześnie utrzymują swój kształt. Dzięki temu ich zakładanie nie sprawia żadnego problemu – nie mają bowiem tendencji do zwijania się na palcu.

Uwodnienie soczewek – jakie lepsze?

Nie ma stopnia uwodnienia, który można w przypadku soczewek kontaktowych uznać za obiektywnie najlepszy. To, jaką procentową zawartość wody powinieneś wybrać, zależy bowiem od wielu czynników – m.in. od indywidualnych potrzeb Twoich oczu, trybu życia, preferencji czy wskazań lekarskich. Zarówno soczewki kontaktowe o niskim, jak i wysokim uwodnieniu mają bowiem swoje zalety – dlatego też skonsultuj się ze swoim kontaktologiem, aby dobrać produkt idealny dla siebie!


 

Bibliografia:

Nathan Efron, Philip B. Morgan, Ian D. Cameron, Noel A. Brennan, Marie Goodwin, Oxygen Permeability and Water Content of Silicone Hydrogel Contact Lens Materials, 2007

Ioannis Tranoudis, Nathan Efron, Water properties of soft contact lens materials, 2004

Thomas H. Cederstaff, Alan Tomlinson, A Comparative Study of Tear Evaporation Rates and Water Content of Soft Contact Lenses, 1983

Fowler, Sherry A.,Korb, Donald R., Allan Dmith, Mathea R., Deposits on Soft Contact Lenses of Various Water Contents, 1985

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię