Jak widzi dziecko i niemowlak?

Niektóre zmysły, np. słuch, smak czy dotyk wykształcają się już w życiu płodowym, ze wzrokiem jest jednak inaczej, bowiem sam proces widzenia wiąże się również z interpretacją dostrzeganych obrazów – by do tego doszło mózg musi się tego „nauczyć”, cały proces trwa aż kilkanaście miesięcy. Tygodniowe dziecko dostrzega przedmioty, które są od siebie oddalone (jeśli są zbyt blisko – obraz staje się zamazany), potrafi zauważyć jaskrawe barwy, duże wzory; zbyt intensywne światło razi je – odruchowo zamyka oczy, a w ciemności szeroko je otwiera. Zainteresować je mogą kontrastowe barwy, szczególnie biel połączona z czernią. Co ciekawe, widzi lepiej to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia w przeciwieństwie do dorosłego; potrafi zauważyć ruch, ale dość powolny, częściej uwagę skupia na twarzy danej osoby niż na przedmiotach. Interesujący może być również fakt, że widzi aż 30 razy mniej wyraźnie niż dorosły. Warto wspomnieć, że noworodek najwyraźniej widzi z odległości ok. 18 do 30 cm – dostrzega twarze pochylających się nad nim osób; dopiero ok. 2 – 3 miesiąca życia potrafi zauważyć rysy rodziców i co ciekawe – zapamiętać je. Właśnie w tym okresie życia, dziecko zdolne jest do widzenia stereoskopowego – dochodzi do skoordynowania narządu wzroku jako całości – oko prawe i lewe w tym samym momencie dostrzega nie tylko charakterystyczne szczegóły, ale również całość obrazu czy przedmiotu. Ruch zaczyna postrzegać jako proces ciągły, a nie jak do tej pory widziany fragmentarycznie. . Kiedy niemowlę kończy 2 miesiące, ma już wykształcone wszystkie trzy receptory barw – niebieskiej, czerwonej oraz zielonej. Co ciekawe potrafią odróżnić kolor zielony od żółtego; w kolejnym miesiącu życia barwę żółtą od czerwonej, ok. 4 miesiąca – postrzeganie kolorów u dziecka jest zbliżone do widzenia barw przez dorosłego, jednak całkowity proces kształtowania się układu wzrokowego kształtuje się po roku życia.

. Interesujący jest również fakt, że w drugim półroczu życia wzrok zaczyna ściśle współpracować z ruchami rąk – jeśli dziecko zauważy jakąś rzecz, odruchowo wyciąga ku niej dłonie bądź przesuwa się całym ciałem – pełną kontrolę nad tym zachowaniem sprawuje wzrok. We wcześniejszych etapach życia, nie potrafiąc ocenić odległości od widzianego przedmiotu, uderzało w niego. . Warto pamiętać, by dostarczać dziecku jak najwięcej bodźców stymulujących i rozwijających zmysł wzroku, słuchu czy dotyku.  Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, zaprojektowanych w celu lepszego odbierania barw przez noworodka – mogą to być chociażby podświetlane karuzele nad łóżeczkiem.

... Sklep bezokularow.pl zaprasza na zakupy.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię