Anizokoria – czym jest?

Oczy są wspaniałym zwierciadłem, w którym widać wiele naszych emocji czy dolegliwości. Dzięki temu bardzo dużo można o nas z nich wyczytać. Jednym z objawów chorobowych, jakie możemy dostrzec w oczach jest anizokoria. Czym jest to tajemnicze schorzenie, czy jest groźna oraz czy można ją wyleczyć - dowiesz się z naszego poradnika.


Czym jest anizokoria, czyli nierówność źrenic?

Nierówność źrenic – inaczej zwana anizokorią – przejawia się ich niesymetryczną wielkością. Innymi słowy występuje w momencie, gdy jedna źrenica jest większa od drugiej. Anizokoria jest objawem towarzyszącym zaburzeniom odruchu źrenicznego, który ma za zadanie regulować dopływ światła do oka. Nie stanowi więc choroby samej w sobie, a jest jedynie ważnym symptomem.

Przyczyny anizokorii

Anizokoria jest objawem wielu schorzeń rozwijających się w oku lub mózgu. Do chorób tych zaliczymy np.: jaskrę, stwardnienie rozsiane czy kiłę. Nierówne źrenice pojawiają się także jako jeden z objawów nadchodzącej aury przed migreną. Anizokoria często jest następstwem urazów lub chorób związanych z wnętrzem czaszki (np. nowotwory lub guz mózgu). Pojawiać się może w momencie wzrostu ciśnienia śródczaszkowego jako następstwo rozwijającego się guza czy zatoru. Efekt nierównych źrenic uzyskać możemy także na drodze reakcji z lekami, np. atropiną (podawana jest podczas wizyty u okulisty w celu zbadania dna oka) oraz z narkotykami, np. kokainą.

anizokoria nierówność źrenic.

Leczenie anizokorii

W momencie rozpoczęcia leczenia choroby zasadniczej objaw anizokorii będzie ustępować, jednak nie w każdym przypadku może się to stać szybko. Niekiedy zdarza się, że nierówność źrenic nie jest objawem choroby czy urazu, a stanowi jedynie swoistą cechę osobniczą.

W takim czy innym przypadku, jeżeli źrenice budzą Twój niepokój, udaj się do okulisty i zasięgnij fachowej porady. Lekarz może zlecić badania obrazowe, jak tomografię komputerową, i na podstawie jej wyniku określić źródło problemu. Poradzi Ci też jakie soczewki kontaktowe możesz użytkować i jak się z nimi obchodzić.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię