Anizokoria – czym jest?

Oczy są wspaniałym zwierciadłem, na którym widać wszystkie nasze radości ale i  słabości i ułomności. W związku z tym dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam jedną z nich- tajemniczą anizokorię.

Nierówność źrenic

Inaczej zwane anizokorią przejawia się niesymetrycznością wielkości źrenic. Innymi słowy występuje w momencie, gdy jedna źrenica jest większa od drugiej. Anizokoria jest objawem towarzyszącym zaburzeniom odruchu źrenicznego, czyli odruchu który ma za zadanie regulować dopływ światła do oka. Nie stanowi więc choroby samej w sobie a jest jedynie jej ważnym symptomem.

  Przyczyny

Anizokoria jest objawem wielu schorzeń rozwijających się w samym oku czy mózgu oraz w organizmie. Do chorób tych zaliczmy np.: jaskrę, stwardnienie rozsiane czy kiłę. Nierówne źrenice pojawiają się także jako jeden z objawów nadchodzącej aury przed migrenowej. Co ważne anizokoria często jest następstwem urazów lub chorób związanych z jamą czaszki. Pojawiać się może w momencie wzrostu ciśnienia śródczaszkowego jako następstwa rozwijającego się guza czy zatoru. Efekt nierównych źrenic uzyskać możemy także na drodze reakcji z lekami np. atropiną (podawana jest podczas wizyty u okulisty w celu zbadania dna oka) oraz z narkotykami jak np. kokainą.

.

.

Leczenie

W momencie rozpoczęcia leczenia choroby zasadniczej objaw anizokorii będzie ustępować, jednak nie w każdym przypadku może się to stać szybko. Niekiedy zdarza się, że nierówność źrenic nie jest objawem choroby czy urazu a stanowi jedynie swoistą cechę osobniczą.

W takim czy innym przypadku jeżeli źrenice budzą Twój niepokój, udaj się do lekarza specjalisty i zasięgnij fachowej porady. Lekarz może zlecić badania obrazowe jak np. tomografię komputerową i na podstawie jej wyniku określić źródło problemu. Poradzi Ci też jakie soczewki kontaktowe możesz użytkować i jak się z nimi obchodzić.

Pamiętaj zdrowie Twoich oczu leży w Twoich rekach :-) Zapraszamy do zakupów w Bezokularow.pl

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię