Widzenie stereoskopowe - mechanizm i badania

Odległość, głębia, przestrzeń – czyli słów kilka o widzeniu stereoskopowym Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Widzenie stereoskopowe to nic innego jak widzenie dwuoczne umożliwiające postrzeganie głębi i oceniania odległości konkretnych przedmiotów. Odbierany obraz przez prawą i lewą gałkę oczną jest nieco inny;  to kora mózgowa – dokonując fuzji obrazu, scala go w całość.

Mechanizm widzenia stereoskopowego

Nie da się ukryć, że to mózg przejmuje „dowodzenie”, zbiera informacje o widzianych przedmiotach, tworząc jednolitą całość, nadając im pożądane właściwości, a także budując trójwymiarowy model otoczenia.

Warto wiedzieć, że widzenie stereoskopowe jest możliwe do mniej więcej 10 metrów; przedmioty znajdujące się dalej mózg rozpoznaje dzięki cieniom i perspektywie.

Widzenie obuoczne – czy to tylko same zalety?

Widzenie stereoskopowe znacznie ułatwia życie drapieżnikom – nocne polowanie jest znacznie łatwiejsze. Nie da się ukryć, że możliwość poprawnego oceniania odległości widzianych przedmiotów (innych zwierząt) przesądzić może o przetrwaniu.

Jest jednak pewien minus – jedyną wadą jest ograniczenie kąta widzenia. Kąt postrzegania rzeczywistości przez większość zwierząt mających oczy z przodu głowy sięga jedynie 100 stopni. W przypadku kiedy narząd wzroku znajduje się po bokach głowy, pole widzenia osiągnąć może nawet 270 stopni. Jest jednak pewien fenomen – rekin młot przebija wszystkich – jego pole widzenia to 360 stopni – dzięki temu „udoskonaleniu” może czuć się bezpiecznie – jest w stanie uniknąć większości zagrożeń.

Stereoskopy, kino 3D – magiczna głębia widzenia

To właśnie stereoskopy zapoczątkowały budowę niezbędnych wszelkim dziedzinom nauki mikroskopów optycznych z dwoma okularami. Widzenie stereoskopowe powszechnie wykorzystuje się w kinie IMAX oraz we wszystkim znanym kinie cyfrowym 3D – widzenie głębi wciąż zaskakuje.

Badanie widzenia stereoskopowego

Poprawność widzenia stereoskopowego oceniana jest podczas badania okulistycznego – specjalista powinien przeprowadzić m.in.tzw.” test muchy”. Umożliwia on szybką ocenę głębokości percepcji stereoskopowej i co niezwykle ważne – można je przeprowadzać nawet u małych dzieci.  Znaczny dyskomfort w codziennym życiu mogą odczuwać osoby, które straciły jedno oko bądź te, które zmagają się z zezem.

Bezokularow.pl Tylko oryginalne soczewki kontaktowe  

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię