Soczewki miesięczne – jak dbać? Jak nosić? Jak czyścić?

Soczewki miesięczne są bardzo przyjemne w użytkowaniu, a zarazem stanowią bardziej ekonomiczną wersję w porównaniu do jednodniowych modeli. Jednak prawdziwą przyjemność z ich stosowania poczujesz wtedy, gdy dowiesz się, jak prawidłowo nosić soczewki miesięczne. Jak dbać i je czyścić – właśnie na pytania pomożemy Ci uzyskać odpowiedź.


Soczewki miesięczne – jak nosić?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi? Zatem na pewno zastanawiasz się czy każdy może nosić soczewki kontaktowe i jak należy je nosić w prawidłowy sposób. Tak naprawdę jest to dość łatwe, a z czasem nabierzesz sporej wprawy. Najważniejsze jest to, abyś kierował się zaleceniami producenta, okulisty bądź optometrysty. Dzięki temu zyskasz dość wyraźną odpowiedź na pytanie, jak nosić soczewki miesięczne. Poza tym możesz próbować różnych modeli, marek czy producentów. Wtedy na pewno znajdziesz opcję, która odpowiada Ci najbardziej. W końcu z soczewkami jest podobnie jak z ubraniami, dodatkami czy jedzeniem – wszystko zależy od indywidualnych preferencji. U jednej osoby sprawdzą się modele hydrożelowe, a u innych jedynie silikonowo-hydrożelowe. Poza tym ważne jest przyzwyczajenie, a wtedy przekonasz się, jak łatwe w noszeniu są soczewki miesięczne. Jak używać takich modeli? Przede wszystkim zadbaj o dobre nawilżenie oczu, zawsze myj ręce przed nałożeniem i pamiętaj o prawidłowej higienie. Wówczas doskonale poradzisz sobie z wszelkimi zabrudzeniami.

jak nosić soczewki miesięczne

Jak zakładać soczewki miesięczne?

  • Umyj ręce, a następnie dokładnie je wysusz ręcznikiem, który nie pozostawia włókien.
  • Wyjmij soczewki z pojemnika.
  • Delikatnie rozszerz powiekę, a następnie nałóż po kolei soczewki.

Pamiętaj o tym, aby zakładać soczewki jeszcze przed zrobieniem makijażu lub przed demakijażem.

Jak dbać o soczewki miesięczne?

Pielęgnacja, dobry płyn czyszczący i częsta wymiana pojemnika – właśnie to jest niezbędne, gdy stawiasz na soczewki kontaktowe miesięczne. Jak używać takich modeli w prawidłowy sposób? Przede wszystkim dbaj o ich higienę, a będą Ci dobrze służyły przez okres wskazany na opakowaniu. Dzięki temu pod koniec miesiąca soczewki dalej będą odznaczały się wysokim poziomem świeżości, będą czyste i zapewnią Ci doskonałą widoczność. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o soczewki miesięczne, to zwróć uwagę na to, aby nie miały kontaktów z żadnymi przedmiotami, wodą czy brudnymi palcami. W końcu bardzo łatwo możesz wtedy doprowadzić do infekcji oka. Po prostu muszą być przechowywane w sterylnych warunkach, czyli w czystym pojemnikiem – pamiętaj, żeby wymieniać go co maksymalnie 90 dni. Oprócz tego niezbędnym elementem prawidłowej pielęgnacji jest specjalny preparat czyszczący. Najlepiej skorzystaj z produktu stworzonego do konkretnego rodzaju soczewek.

Jak czyścić soczewki miesięczne – instrukcja krok po kroku

Zaraz po zdjęciu soczewek kontaktowych musisz przystąpić do ich czyszczenia. W ten sposób zmniejszysz ryzyko przedostania się do nich kolejnych zabrudzeń. Poza tym po prostu będziesz pamiętać, żeby to zrobić. Nie wiesz, jak czyścić soczewki miesięczne? Potrzebujesz do tego dedykowany pojemnik i płyn do soczewek, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia oraz osad białkowy. Po wyjęciu soczewek umieść je w zagłębieniu dłoni i wlej na nią kilka kropel płynu. Następnie palcem drugiej ręki oczyść powierzchnię szkła przez ok. 15 sekund – okrężne ruchu pozwolą Ci pozbyć się ewentualnych smug. Na sam koniec przepłucz soczewki niewielką ilością świeżego płynu. Gdy będą już czyste, włóż je do odpowiedniej części pojemnika. Te same czynności wykonaj z drugą soczewką, a potem zakręć pojemnik. Wówczas na pewno będziesz miał dobrze przygotowane soczewki miesięczne. Jak używać modeli całodobowych? W takim przypadku często nie jest wymagana taka pielęgnacja. Po prostu możesz nosić szkła nieprzerwanie nawet przez 15-30 dni. Choć to zależy od zaleceń producenta.

jak dbać o soczewki miesięczne

Czy soczewki miesięczne trzeba nosić codziennie?

Twoje oczy są podrażnione, zaczerwienione lub akurat masz atak alergii? W takim przypadku nie musisz zakładać soczewek kontaktowych, a wręcz wskazana jest krótka przerwa, aby Twoje oczy mogły wypocząć i dobrze się zregenerować. Zatem, jeśli zastanawiasz się, czy soczewki miesięczne trzeba nosić codziennie, to nie musisz tego robić. Ważne jest jedynie to, abyś nie przechowywał ich ciągle w tym samym płynie. Koniecznie go zmieniaj, a wtedy nawet krótka przerwa nie wpłynie negatywnie na ich użyteczność. Pamiętaj także, że nie przedłuży to ich ważności. Zawsze licz 30 dni od momentu otwarcia opakowania – bez względu na to, czy nosiłeś w tym czasie soczewki kontaktowe, czy też nie.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię