Topografia rogówki – jak wygląda badanie i w jakim celu jest wykonywane?

Topografia rogówki to inaczej keratometria komputerowa. Badanie to pozwala na stworzenie swego rodzaju mapy odzwierciedlającej strukturę zewnętrznej powierzchni ludzkiego oka. Po co się to robi? Czy to badanie wymaga przygotowań? Sprawdźmy to!


Ważne informacje o topografii rogówki:

Topografia rogówki – co to jest?

Topografia rogówki jest badaniem diagnostycznym wykonywanym w wielu sytuacjach. Pozwala na precyzyjne określenie stanu rogówki i rozpoznanie nieprawidłowości. Rogówka jest zewnętrzną warstwą gałki ocznej. Charakteryzuje się krzywizną naturalną dla kulistej budowy. Promień krzywizny ma przeciętną wartość 7,8 mm. Jest bezbarwna, przejrzysta i nieukrwiona. Rogówka jest mocno unerwiona, dzięki czemu gwarantuje obronny odruch w razie dostania się do oka jakiegoś zanieczyszczenia.

Jakie są wskazania do wykonania topografii rogówki?

Stworzenie mapy rogówki umożliwia przygotowanie planu zabiegów okulistycznych dla indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki danym uzyskanym na podstawie keratometrii ustala się sposób leczenia określonych schorzeń. Topografia rogówki pozwala lekarzowi wybrać najbardziej odpowiednią metodę.Topografia rogówki umożliwia też ocenę uszkodzeń powstałych w wyniku chorób lub wypadków.

Zalecenie wykonania topografii rogówki otrzyma pacjent, którego dotyczą następujące problemy zdrowotne:

- astygmatyzm
- stożek rogówki
- urazy mechaniczne
- planowany zabieg usunięcia zaćmy
- dobór twardych soczewek kontaktowych

Twarde soczewki kontaktowe mogą być wykorzystywane do korekcji różnych wad wzroku – zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności.

Na podstawie topografii rogówki możliwe jest ustalenie mocy soczewki wewnątrzgałkowej, którą lekarz wszczepia do oka w trakcie zabiegu usunięcia zaćmy. Wiedza o stanie rogówki jest niezbędna przed laserowymi zabiegami, takimi jak korekcja wad wzroku i inne procedury przeprowadzane na rogówce.

Na czym polega topografia rogówki?

Topografia rogówki jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Nie wymaga bezpośredniego kontaktu z okiem. Pacjent podczas badania siedzi na fotelu, a przed sobą ma topograf - aparat ze specjalną podpórką na brodę i czoło. To pozwala na najbardziej komfortowe ustawienie głowy do badania.

Topografia rogówki

Topografia rogówki nie wymaga ze strony pacjenta żadnego przygotowania. Całość trwa najwyżej kilka minut i można po nim wrócić do zwykłych czynności.

Przykładając głowę we właściwym miejscu urządzenia – osoba badana ma przed sobą światło, na którym powinna skoncentrować wzrok. To światło odbija się od powierzchni oka, a owe odbicia są rejestrowane przez komputer i poddawane analizie.

Uzyskane dane są przeliczane na promień krzywizny rogówki. Dzięki temu można stworzyć bardzo dokładną mapę rogówki w ujęciu dwuwymiarowym lub trójwymiarowym.

Histopatologiczna budowa rogówki rozróżnia następujące warstwy:

- śródbłonek (nabłonek tylny)
- błona Descemeta (blaszka graniczna)
- zrąb rogówki (istota właściwa)
- warstwa Bowmana (blaszka graniczna przednia)
- nabłonek przedni
- film łzowy

Topografia rogówki na NFZ

Topografię rogówki można wykonać w ramach opieki zdrowotnej na NFZ. Potrzebne Ci jest wówczas skierowanie na badanie od Twojego okulisty. Czas oczekiwania na wykonanie topografii rogówki zazwyczaj nie jest odległy.

Topografia rogówki - cena

Topografia rogówki – interpretacja wyników

Interpretacja wyników topografii rogówki należy do okulisty. Bierze on pod uwagę zakres mocy keratometrii. Jej norma zazwyczaj mieści się w zakresie od 36,00 do 53,00 D. Odczyt i ocena uzyskanych wyników topografii rogówki jest sprawą indywidualną, ponieważ okulista musi wziąć pod uwagę konkretne schorzenie, z którym pacjent się zgłasza. Wyniki keratometrii przeliczane są na rzeczywistą moc rogówki.

Topografia rogówki – cena

Badanie możesz wykonać prywatnie. Ceny topografii rogówki różnie się kształtują w zależności od miasta i gabinetu. Koszt prywatnej keratometrii mieści się w przedziale od 50 do 120 zł.
 


Bibliografia:

  1. J. Loh, Importance of Performing Corneal Topography Before Cataract Surgery, US Ophthalmic. Review, 2015;8(2) (dostęp: 07.03.2023).
  2. D. Porter, Corneal Topography, American Academy Of Ophtomalogy (dostęp: 7.03.2023).
  3. S. Borzog, R. Pineda, Cataract and keratoconus: minimizing complications in intraocular lens calculations, Semin Ophthalmol, 2014;29:376–9.
  4. L.J. Maguire, W.M. Bourne, Corneal topography of early keratoconus (dostęp: 07.03.2023)

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię