Soczewki kontaktowe a ból głowy – jaka jest przyczyna?

Nie da się ukryć, że soczewki kontaktowe z roku na rok mają coraz większą rzeszę zwolenników. Niezaprzeczalnie jest to zdecydowanie najbardziej komfortowa forma korekcji wzroku – krótkowzroczność czy dalekowzroczność przestają być problemem. Co jednak powinniśmy zrobić jeśli podczas użytkowania soczewek odczuwamy ból głowy?

Czy ból głowy może być spowodowany noszeniem soczewek?

Należy zwrócić uwagę, że ból głowy może być spowodowany różnymi czynnikami – począwszy od zmęczenia, ogólnego osłabienia organizmu, zmianami pogodowymi po przewlekłe schorzenia. Ważne, by regularnie badać swój wzrok – tylko lekarz okulista bądź optometrysta jest w stanie stwierdzić czy przyczyną odczuwanego bólu mogą być źle (zdarza się, że również przypadkowo) dobrane soczewki kontaktowe.

Okazać się bowiem może, że moc szkieł jest za niska/za wysoka w związku z faktyczną wadą wzroku – w tym przypadku jedynie specjalista jest w stanie prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe; co niezwykle ważne – nigdy sami nie powinniśmy zmieniać wstępnie podanej mocy optycznej. Powodem bólu głowy może być również brak korekcji niestwierdzonego wcześniej astygmatyzmu (czym jest astygmatyzm przeczytacie na naszym blogu:…) – pewność w tej kwestii dać może jedynie szczegółowe badanie w gabinecie okulistycznym.

. Jakie badania należy wykonać?

Tak jak już wspomnieliśmy, konieczna będzie konsultacja – obowiązkiem każdego okulisty jest wykonanie badania dna oka oraz sprawdzenie ciśnienia śródgałkowego w celu wyeliminowania podejrzenia pojawienia się jaskry. Przyczyn pojawiającego się bólu może być wiele: winowajcą może  być przewlekłe zapalenie zatok, nierozpoznana choroba nowotworowa czy chociażby zaburzenia czynnościowe gałek ocznych (skutkiem może być pojawienie się zeza). Konieczne może się również okazać badanie neurologiczne, w niektórych przypadkach również rezonans magnetyczny głowy. Ważne jednak, by wykonać podstawowe badanie krwi.

W imię powiedzenia: Lepiej zapobiegać niż leczyć, pamiętajmy o systematycznych badaniach kontrolnych. Tylko dzięki nim w porę uniknąć możemy chorób, które nierozpoznane we wczesnym stadium doprowadzić mogą do nieodwracalnych skutków.

. Bezokularow.pl - tylko oryginalne soczewki!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię