Soczewki kontaktowe a ból głowy – jaka jest przyczyna?

Noszenie soczewek kontaktowych to wygodna alternatywa do okularów korekcyjnych. Coraz większa liczba osób decyduje się na taką formę korekcji wzroku i jest z niej zadowolona. Zdarza się jednak, że u osób korzystających z soczewek pojawia się ból głowy, który bardzo przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. W tym artykule dowiesz się, skąd może brać się ten ból i jak sobie z nim poradzić. 


Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Przyczyny bólu głowy od soczewek kontaktowych 

Ból głowy może mieć różne podłoże, jeśli zakładasz, że jest związany z noszeniem soczewek warto, abyś przyjrzał się tym podstawowym przyczynom.

Pierwsze dni z soczewkami

Jeśli zacząłeś niedawno nosić soczewki i pojawił się u Ciebie ból głowy, może być to spowodowane procesem przyzwyczajania się oczu. Zamiana okularów na soczewki niekiedy powoduje bóle głowy, które z czasem mijają. Nie można jednak bagatelizować bólu, warto udać się do okulisty, który wykluczy inne przyczyny bólu.

Źle dobrane soczewki

Czasem zdarza się tak, że soczewki mogły zostać źle dobrane i z tego powodu pojawił się ból głowy od soczewek. Zdarza się to bardzo rzadko i jest wynikiem pomyłki lekarza. Nawet niewielki błąd w recepcie może negatywnie wpłynąć na nasze oczy. Dlatego, jeśli podejrzewamy, że nasze soczewki są źle dobrane, należy niezwłocznie udać się do okulisty.   

Astygmatyzm

Dla osób z astygmatyzmem dobór odpowiednich soczewek kontaktowych jest szczególnie ważny, ponieważ trzeba je odpowiednio dopasować do nierówności rogówki. Może się jednak zdarzyć, że soczewki zostaną dobrze dopasowane do wady wzroku, ale nie do astygmatyzmu i z tego powodu pojawi się ból głowy.

Starczowzroczność

Bóle głowy mogą być również powszechne u osób noszących soczewki kontaktowe, u których zaczyna rozwijać się starczowzroczność. To stan, który powoduje coraz większe trudności w skupianiu wzroku na pobliskich obiektach wraz z wiekiem. W miarę pogarszania się wzroku soczewki kontaktowe nie będą w stanie korygować widzenia. To sprawia, że ​​oczy muszą ciężej pracować, aby widzieć wyraźnie.

Długotrwałe noszenie soczewek

Zbyt długie noszenie soczewek również może powodować bóle głowy. Jeśli korzystamy z soczewek i zakładamy je codziennie rano, powinniśmy pamiętać, żeby nosić je maksymalnie do 16 godzin. Jeśli oczywiście mamy odpowiednią markę soczewek kontaktowych, która pozwala na tak intensywne ich użytkowanie. W innym przypadku należy obserwować swoje oczy i jeśli zmęczenie daje Ci się we znaki, niezwłocznie zdejmij soczewki kontaktowe. . Długotrwałe noszenie soczewek może wysuszać nasze oczy i powodować ich dyskomfort oraz zmęczenie, co prowadzi do bólów głowy. 

Sucha soczewka kontaktowa

Zakładanie soczewek bez odpowiedniego nawilżenia może powodować dyskomfort oczu. Przez co zwiększa się częstotliwości mrugania i mrużenia oczu, która może doprowadzić do zmęczenia i bólów głowy. Stosowanie płynu do soczewek zapewni ich odpowiednie nawilżenie i da gwarancję, że soczewki będą czyste. 

Zaniedbanie higieny

Nosząc soczewki kontaktowe, trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie. Powinno się regularnie czyścić i wymieniać pojemnik na soczewki, a przed przystąpieniem do zakładania soczewek dokładnie umyć ręce. Warto również zakrapiać oczy kroplami, aby nie doprowadzić do ich przesuszenia. Zaniedbanie higieny może doprowadzić do infekcji oczu, których jednym z objawów może być ból głowy.

Jak uniknąć bólu głowy od soczewek kontaktowych?

Jeśli ból pojawia się nagle i regularnie powraca to najważniejsze, aby skontaktowanie się ze specjalistą, który znajdzie przyczynę bólu i pomoże ją usunąć. Samemu warto jednak zadbać o to, by nie korzystać z soczewek zbyt długo, dbać o nawilżenie soczewek i nie doprowadzać do ich przesuszenia oraz stosować się do podstawowych zasad higieny soczewek. 

Czy to na pewno ból głowy od soczewek?

Jeśli pojawia się u Ciebie nietypowy ból głowy i zastanawiasz się, czy może wynikać z noszenia soczewek kontaktowych warto najpierw zastanowić się, czy są jakieś inne czynniki, które mogły wpłynąć na nasze samopoczucie. Przewlekły stres często powoduje napięcie mięśniowe, które może prowadzić do bólów głowy. Jeśli w ostatnim czasie doświadczasz stresujących sytuacji, to one mogą być powodem pojawienia się bólów głowy. Również wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Fale elektromagnetyczne mogą powodować zmęczenie i bóle głowy.  Powinno się więc robić regularne przerwy podczas pracy przed ekranem.

 

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię