Mioza – co to jest? Kiedy powinna niepokoić?

Mioza, czyli zwężone źrenice, to naturalny odruch występujący jako reakcja na światło. Zdarza się jednak, że otwory w tęczówce pozostają mniejsze, bez względu na różnice w intensywności oświetlenia. Czy mioza jest groźna dla wzroku? Co oznaczają zwężone źrenice?


Informacje, które znajdziesz w treści artykułu:

Na czym polega mioza?

Mioza jest pojęciem medycznym, które charakteryzuje zjawisko skurczu mięśni rzęskowych. Są to drobne struktury gałki ocznej, odpowiadające za regulację ilości światła, które wpada do oka. O czym informuje nas wygląd źrenic? Zmniejszenie lub zwiększenie otworu źrenicznego jest odruchem wywoływanym przez układ nerwowy i nie mamy na to wpływu. Narząd wzroku dostosowuje w ten sposób optymalną ilość światła potrzebnego do sprawnego widzenia. Porównaj to z rozszerzonymi źrenicami.

Mioza - co to?

Mioza może należeć do grupy wad wrodzonych. Z reguły w takich przypadkach diagnoza jest stawiana szybko, bowiem badania wzroku u dzieci i niemowląt należą do standardowych procedur, wykonywanych u wszystkich niemowlaków.

Zatrucie jako przyczyna miozy

Mioza może być symptomem świadczącym o pewnych nieprawidłowościach. Jeśli źrenice pozostają wąskie bez względu na ilość światła, może to oznaczać problemy zdrowotne. Mioza może być sygnałem działania substancji toksycznych na układ nerwowy. Lekarze odnotowują takie przypadki u osób, które zatruły się pestycydami. Tego rodzaju zjawisko występuje też po zażyciu narkotyków.

Mioza jako skutek uboczny leków

Do przyczyn miozy zaliczamy uboczne skutki niektórych leków. Taki wpływ na reakcje układu nerwowego wykazują:

  • leki na jaskrę
  • preparaty na nadciśnienie tętnicze
  • środki przeciwbólowe
  • leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne

Miozy jako skutku ubocznego medykamentów, mogą spodziewać się osoby, u których wdrożono terapię lekami cholinergicznymi. Są one wykorzystywane u pacjentów z:

  • astmą oskrzelową
  • chorobą Parkinsona
  • chorobami jelit

Mioza jest zauważana także u pacjentów, którym podawane są silne leki uśmierzające ból – morfina, tramadol i fentanyl.

Mioza - przyczyny

Mioza jako objaw choroby

Mioza jako objaw choroby okulistycznej, może pojawić się w zapaleniu błony naczyniowej. Częściej jednak problemy zdrowotne związane ze zwężonymi źrenicami, nie mają bezpośredniego związku z narządem wzroku, lecz z układem nerwowym. Mioza może świadczyć o:

  • nowotworze
  • udarze
  • tętniaku mózgu
  • zespole Hornera
  • stwardnieniu rozsianym
  • zapaleniu stawów

Sprawdź też >> najczęstsze zaburzenia źreniczne

Mioza – badania i leczenie

W diagnostyce miozy konieczne jest zweryfikowanie innych symptomów, związanych z działaniem wzroku. O przyczynach zaburzeń wiele mogą powiedzieć takie dodatkowe objawy, jak ból oka (lub jego brak), nierówność źrenic (anizokoria), zaczerwienienie oka i opadająca powieka. Niezbędny jest szczegółowy wywiad lekarski i zebranie informacji o wszystkich zażywanych lekach.

Okulista zwykle wykonuje badanie dna oka oraz badanie w lampie szczelinowej. Jeśli wyniki badań wskazują na zatrucie lub choroby układu nerwowego, pacjent jest kierowany na konsultację do neurologa lub np. toksykologa.
 
 


Bibliografia:

  1. J. Trobe, Pupil Disorders [w:] Neuro-ophthalmology 2008 (dostęp: 29.03.2024).
  2. M. Hecht, What Is Miosis? [w:] Healthline February 21, 2019 (dostęp: 29.03.2024).
  3. B. Feldman, J. Hutchinson Camacho, S. Nallasamy, Spasm of the Near Synkinetic Reflex [w:] American Academy of Ophthalmology August 31, 2023 (dostęp: 29.03.2024).
  4. J. Andrews, What is miosis? Causes, Symptoms and Treatment of Miosis [w:] DiseaseDr.com July 28, 2021 (dostęp: 29.03.2024).
     

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię