Jak działa świetlik na oczy i jak go stosować?
Świetlik łąkowy (znany też jako świetlik lekarski) to roślina, która jest doskonałym wsparciem w walce z powszechnymi dolegliwościami oczu. To roślina znana od wieków, którą w medycynie ludowej stosowano jako lek na infekcje. Jakie właściwości posiada świetlik i w jaki sposób dziś możemy korzystać z dobrodziejstw tej niezwykłej rośliny?
Świetlik na oczy – naturalnie dla zdrowia
- Niezwykła roślina czyli świetlik na oczy
- Świetlik na oczy – jak działa?
- Świetlik – krople do oczu z naturalnym składnikiem
- Świetlik na oczy w postaci naparu
- Okład na oczy ze świetlika
- Świetlik na oczy jako herbatka ziołowa
Niezwykła roślina czyli świetlik na oczy
Świetlik na oczy to metoda, którą nasi przodkowie dobrze znali i stosowali na różne dolegliwości związane ze wzrokiem. Świetlik to roślina jednoroczna i półpasożytnicza, znana również pod nazwą złodziej mleczny czy ptasie oczka. Rośnie w całej Europie na dzikich łąkach, obrzeżach lasu i na torfowiskach. Tam przywiera do korzeni innych roślin przy pomocy ssawek i pobiera od nich wodę wraz z minerałami. Świetlik można łatwo poznać po jego drobnych, białych kwiatkach z fioletowymi żyłkami.
Świetlik na oczy do dziś jest wykorzystywany na kilka sposobów. Właściwości tej rośliny wynikają z niezwykle bogatego składu, w który wchodzą m.in.:
- garbniki
- kwasy fenolowe
- flawonoidy
- witaminy
- glikozyd - aukubina
- pochodne kumaryny
Dobroczynne związki pochodzą z naziemnych części rośliny i są pozyskiwane w postaci wyciągów, ekstraktów i naparów.
Świetlik na oczy – jak działa?
Działanie ziela świetlika pomaga na oczy jako środek leczniczy oraz jako naturalna profilaktyka. Jeśli masz skłonność do podrażnień lub alergii oczu – pamiętaj o produktach ze świetlikiem.
Do najważniejszych właściwości świetlika zaliczamy:
- Działanie antybakteryjne – naturalne środki na bazie świetlika doskonale oczyszczają ze szkodliwych mikroorganizmów, zapobiegając pogorszeniu infekcji bakteryjnych.
- Właściwości przeciwzapalne – świetlik łagodzi stany zapalne i koi podrażnienia delikatnych tkanek oczu, dzięki czemu jest doskonałym sposobem na przeciwdziałanie łagodnym infekcjom oczu.
- Działanie antyoksydacyjne – składniki aktywne zawarte w tej roślinie zmniejszają stres oksydacyjny i zapobiegają nadmiarowi wolnych rodników, tym samym promując zdrowie oczu i opóźniając procesy starzenia.
- Działanie ściągające – świetlik na opuchnięte oczy działa poprzez swoje właściwości ściągające, dzięki którym poprawia krążenie w skórze i tkankach leżących pod nią. Efektem jest lepsza kondycja skóry, wypoczęte spojrzenie i młodzieńczy wygląd.
- Właściwości antyhistaminowe – jeżeli masz alergie oczu, produkty ze świetlika są doskonałym dopełnieniem leków w przypadku zaostrzenia objawów. Zobacz, jakie są soczewki dla alergików.
Na szczęście my nie musimy już dziś szukać świetlika na łąkach, by czerpać z jego dobrodziejstw. Współczesna farmacja i kosmetologia korzystają z zasobów naturalnych świetlika, więc dostępne są:
- krople do oczu ze świetlikiem
- kremy i żele ze świetlikiem do aplikacji na skórę w okolicy oczu
- płyny do higieny skóry ze świetlikiem
- suplementy diety w kapsułkach
- suszone ziele świetlika
Świetlik – krople do oczu z naturalnym składnikiem
Krople do oczu ze świetlikiem lub preparaty w postaci żelu do stosowania na skórę wokół oczu są dostępne w aptekach, sklepach i drogeriach. Inne zioła dobre na oczy, które znajdziemy w składzie kropli, to m.in. rumianek i bławatek.
>> Krople do oczy na alergię – na co zwrócić uwagę?
Krople do oczu ze świetlika mają uniwersalne zastosowanie. Możesz po nie sięgnąć, gdy czujesz zmęczenie oczu podczas pracy przy komputerze. To jeden ze sposobów zapobiegania dzięki cyfrowemu zmęczeniu wzroku. To wspomaga naturalne nawilżenie oczu i poprawi Twój komfort. Krople do oczu ze świetlikiem zawsze warto mieć pod ręką, szczególnie gdy przebywasz często w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych, w których jest suche powietrze.
Świetlik na oczy pomaga w stanach zmęczenia, które spowodowane jest przez sztuczne oświetlenie. Długotrwała praca przed ekranem i narażenie oczu na działanie światła niebieskiego to negatywne czynniki, których skutki odczuwa dziś większość ludzi.
Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, możesz wybrać nowoczesne rozwiązania wspierające kondycję oczu. Dowiedz się więcej o soczewkach do komputera.
Świetlik na oczy w postaci naparu
Świetlik jest dostępny również jako susz – herbatka do sporządzania naparu, który możesz zrobić samodzielnie w domu. Umieść saszetkę w szklance, zalej gorącą wodą i pozostaw do zaparzenia na 15 minut. Po ostudzeniu naparu możesz nasączyć nim płatek kosmetyczny lub jałowy gazik i przecierać nim górną i dolną linię rzęs.
Zastosowanie świetlika na oczy do higieny brzegów powiek sprawdza się jako domowy sposób w różnego rodzaju stanach zapalnych. Ten domowy środek zalecany jest osobom zmagającym się z zapaleniem brzegów powiek. Przemywanie przy użyciu naparu ze świetlika leczy i zapobiega nawrotom schorzenia.
Okład na oczy ze świetlika
Ten sam napar, który służy do oczyszczania okolic oczu, możesz stosować jako okłady. Przygotuj kompres nasączając płatki kosmetyczne lub watę. Przyłóż na powieki lub/i pod oczy, pozostawiając na około 10 minut.
Świetlik pod oczy w postaci okładów łagodzi podrażnienia, wspomaga krążenie krwi i limfy w tkankach. Dzięki temu zmniejsza się opuchnięcie powiek, redukuje sińce pod oczami, a skóra nabiera ładniejszego kolorytu.
Świetlik na oczy jako herbatka ziołowa
Napar ze świetlika na oczy działa także jako aromatyczny napój! Możesz potraktować go jako suplement diety w formie herbatki, do spożywania raz lub dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem, aby dostarczać do organizmu w regularnych odstępach czasu wartościowe składniki, witaminy i minerały.
Dodatkowo taka herbatka ze świetlika korzystnie wpłynie nie tylko na oczy, ale też na układ trawienny.
Świetlik na oczy dla użytkowników soczewek kontaktowych
O korzystnym działaniu świetlika na oczy powinny pamiętać szczególnie osoby noszące na co dzień soczewki kontaktowe. Właściwości przeciwzapalne tej rośliny łagodzą objawy zapalenia spojówek oraz zapobiegają infekcjom.
Dzięki kroplom ze świetlikiem możesz skutecznie chronić oczy przed przesuszeniem. Jeśli należysz do osób zmagających się z uczuleniem na pyłki lub kurz – dowiedz się więcej o soczewkach dla alergików.
Sprawdź też naszą ofertę:
Źródła:
- M. Stoss, C. Michels, E. Peter, R. Beutke, R. Gorter, Prospective cohort trial of Euphrasia single-dose eye drops in conjunctivitis [w:] Journal of Alternative and Complementary Medicine 2000 Dec;6(6):499-508 (dostęp: 16.06.2025).
- R. Paduch, A. Woźniak, P. Niedziela, R. Rejdak, Assessment of Eyebright (Euphrasia Officinalis L.) Extract Activity in Relation to Human Corneal Cells Using In Vitro Tests [w:] Balkan Medical Journal 2014 Mar 1;31(1) (dostęp: 16.06.2025).
- M. McCulloch, Do Eyebright Drops and Supplements Benefit Health? [w:] Healthline.com July 13, 2023 (dostęp: 16.06.2025).