Czym jest hialuronian sodu i jakie ma właściwości?

Prawidłowa praca oczu jest możliwa między innymi wtedy, gdy zadbasz o prawidłowe nawilżenia narządu wzroku. Jeśli do tego wszystkiego nosisz soczewki kontaktowe, to tym bardziej kwestia dbania o nawilżenie powinna pojawić się na szczycie Twoich potrzeb. Okazuje się, że znakomitym sposobem, dzięki któremu kompleksowo zadbasz o swoje oczy, jest stosowaniu hialuronianu sodu. Pozwól nam odkryć przed Tobą znakomite właściwości tego preparatu.


Czym jest hialuronian sodu?

Hialuronian sodu to związek chemiczny, charakteryzujący się tym, że w każdym organizmie ma dokładnie taką samą budowę chemiczną. Dla większości osób bliżej znany jest jako kwas hialuronowy. Występuje on naturalnie w tkankach w naszym organizmie. Między innymi właśnie w ciele szklistym czy cieczy wodnistej, które znajdują się w gałce ocznej. Odpowiednia ilość kwasu hialuronowego powoduje, że struktura oka jest prawidłowo nawilżona. W wielu przypadkach konieczne jest stosowanie preparatów, zawierających kwas hialuronowy, m.in., gdy:

 • nosisz soczewki kontaktowe,
 • cierpisz na suchość oka,
 • pracujesz przed komputerem,
 • często przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Hialuronian sodu i jego właściwości

 • Bezpieczny dla każdego — dzięki temu, że w naszym organizmie znajduje się hialuronian sodu, to stosowanie go jest bezpieczne. Nie musisz obawiać się też, że używanie kropli do oczu w celu nawilżenia gałki ocznej, doprowadzi do pojawienia się alergii. Zatem nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań i każdy może używać tego związku chemicznego.
 • Przyspiesza regenerację spojówki — potwierdzono, że kwas hialuronowy znakomicie przyspiesza gojenie się ran, ale również w odniesieniu do narządu wzroku zapewnia wiele korzyści. Z jego pomocą spojówka będzie znacznie szybciej się regenerowała.
 • Eliminuje problem suchości w oku — za sprawą tego, że ta substancja doskonale wiąże wodę, to chroni przed tym, aby oko czy konkretnie soczewka kontaktowa nie były przesuszone. Wszystko to powoduje, że patrzenie nawet w trudnych warunkach, np. w klimatyzowanych pomieszczeniach nie sprawia żadnego problemu.
 • Wielofunkcyjny dla oka — warto zaznaczyć, że hialuronian sodu wyróżnia się delikatną lepkością, która jest szczególnie przydatna podczas mrugania i otwierania oczu. Związek ten znakomicie dawkuje lepkość, aby podczas otwarcia oczu lepkość była większa. Z kolei, kiedy zaczynamy mrugać, to lepkość staje się mniejsza, aby kwas hialuronowy mógł rozprowadzić się po całej powierzchni gałki ocznej.

Dlaczego osoby noszące soczewki kontaktowe, powinny zadbać o odpowiedni poziom hialuronianu sodu?

Musisz zdawać sobie sprawę, że noszenie soczewek to spory komfort i koniec z takimi efektami ubocznymi, jak zaparowane okulary czy stłuczone szkła. Jednak często koniecznie jest też zastosowanie odpowiedniego działania profilaktycznego, aby nie dopuścić, np. do wystąpienia objawów charakteryzujących suche oko. W tym celu koniecznie musisz używać dedykowanych kropli do oczu takich jak EyeLove Dry Eye Drops, które mają aż 0,4% tego nawilżającego składnika oraz preparatu do pielęgnacji soczewek EyeLove Comfort PLUS. Zawierają one kwas hialuronowy, gdyż gwarantuje on odpowiedni poziom nawilżenia w każdych warunkach. W ten sposób nie będziesz narażony na niemiłe uczucie suchych, podrażnionych czy bardzo zmęczonych oczu.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w okulistyce

Obecnie wykorzystuje się hialuronian sodu podczas zabiegów operacyjnych przeprowadzanych na gałce ocznej. Szczególnie podczas leczenia chirurgicznego zaćmy i jaskry, ale też przy wszczepach i usuwaniu soczewek. Z powodzeniem można go zastosować także w trakcie różnych urazów oraz w chirurgii tylnego odcinka oka. Nie można zapomnieć również o tym, jak ważne jest działanie zachowawcze. Dlatego też kwas hialuronowy jest jednym z najważniejszych składników kropli do oczu. Stosowanie ich pomaga w szczególności podczas:

 • objawów suchego oka,
 • uczucia piasku pod oczami,
 • pieczenia oczu,
 • zaczerwienionego oka,
 • stosowania leków, które negatywnie wpływają na nawilżenie gałki ocznej,
 • zmian funkcji gruczołów wydzielniczych.

Musisz wiedzieć, że ignorowanie wielu z tych dolegliwości prowadzi do powstania groźnych chorób, takich jak zapalenia spojówki bądź rogówki.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię