Oczar wirginijski – działanie i zastosowanie dla zdrowych oczu

Oczar wirginijski to zioło o wspaniałym, prozdrowotnym działaniu na zdrowie organizmu – a przede wszystkim oczu. Dawniej używany był w medycynie ludowej i ziołolecznictwie w walce z infekcjami, i również do dzisiaj pozostał częstym składnikiem kosmetyków i wyrobów medycznych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie właściwości ma oczar wirginijski, oraz jak go stosować, aby zadbać o swoje oczy!


Najważniejsze wątki poruszone w artykule:

Oczar wirginijski – co to za roślina?

Oczar wirginijski o łacińskiej nazwie Hamamelis virginiana to krzew, który naturalnie występował przede wszystkim w Ameryce Północnej – na obszarze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Gdzie rośnie oczar wirginijski? Amerykanie mogą znaleźć go przede wszystkim na wilgotnych obszarach, takich jak okolice leśnych strumieni i rzek. Lubi on bowiem wilgotne, żyzne gleby o dobrej przepuszczalności.

Roślina ta charakteryzuje się jasnożółtymi kwiatami o podłużnych, grubych płatkach i burgundowej podstawie. Oczar wirginijski to prawdziwy gigant – podczas gdy zwykle osiąga wysokość od 4,5 do 7,5 metra, to czasami dorasta nawet do 12 metrów. Do leczniczych wyciągów korzysta się zarówno z kwiatów, jak i gładkiej, brązowej kory. Obie te części rośliny zawierają bowiem wysokie stężenie substancji aktywnych, które wpływają na prozdrowotne działanie krzewu.

Oczar wirginijski – działanie i składniki aktywne

Oczar wirginijski to idealny środek dla osób, które zastanawiają się, jakie zioła na oczy warto stosować. Jest on bowiem bogaty w garbniki – składniki aktywne o licznych prozdrowotnych właściwościach. Oczar wirginijski charakteryzuje się przede wszystkim działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym – przede wszystkim zmniejsza on obrzęk, zaczerwienienie i łagodzi podrażnienia. Dzięki temu zioło to jest idealne nie tylko na oczy, ale również na skórę w przypadku infekcji, egzemy czy poparzenia słonecznego.

Poza tym oczar wirginijski ma właściwości ściągające, które skutecznie zwężają rozszerzone naczynia krwionośne i niwelują opuchliznę. Dzięki temu poprawia również napięcie skóry, co cenią sobie szczególnie osoby dbające o cerę. Warto uwzględnić wyciąg z oczaru wirginijskiego w cotygodniowej pielęgnacji, aby wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę.

Garbniki to jednak nie jedyne składniki aktywne, które zawiera oczar wirginijski. Jest on również bogaty we flawanoidy i polifenole – silne antyutleniacze, które zapobiegają występowaniu stresu oksydacyjnego. Zmniejszona aktywność wolnych rodników pod wpływem wyciągu z oczaru wirginijskiego umożliwia lepsze gojenie ran i przyspieszenie procesów odmładzania.

Oczar wirginijski – zastosowanie na oczy

Oczar wirginijski to doskonałe zioło do sporządzania naparów, okładów czy płukanek. Można stosować go zarówno doustnie, jak i miejscowo na skórę – jednak roślinę tę najbardziej ceni się za jej działanie na oczy. Oto dolegliwości okulistyczne, w których oczar wirginijski okaże się niezastąpiony:

  • Zmęczone oczy – jeżeli każdego dnia spędzasz wiele godzin wpatrując się w ekran komputera czy telefonu, to zapewne zmagasz się z uporczywym łzawieniem i pieczeniem. Wdrożenie oczaru wirginijskiego do swojej pielęgnacji sprawi, że objawy zmęczenia oczu znacznie się zmniejszą.
  • Spuchnięta powieka – okłady z oczaru wirginijskiego mają działanie ściągające, które poprawi krążenie krwi i limfy w okolicach oczu i przywróci Ci świeże spojrzenie.
  • Zapalenie spojówek – oczar wirginijski często można stosować jako doskonałe dopełnienie tradycyjnego leczenia w przypadku łagodnych infekcji. Przed wdrożeniem ziół warto jednak skonsultować to z lekarzem okulistą.
  • Zapalenie brzegów powiek – właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne oczaru wirginijskiego sprawiają, że doskonale nadaje się on do higieny brzegów powiek w trakcie infekcji. Usunie on bowiem z tego obszaru szkodliwe mikroorganizmy, jednocześnie łagodząc podrażnienia.

Gdzie można kupić oczar wirginijski na oczy?

Jak widzisz, oczar wirginijski zdecydowanie warto wprowadzić do swojej regularnej pielęgnacji oczu. W tym przypadku idealnie sprawdzą się nie tylko napary, ale i specjalistyczne krople do oczu, które zawierają skoncentrowany ekstrakt z tej rośliny. W naszym sklepie znajdziesz kilka pozycji z oczarem wirginijskim, które są dedykowane osobom o różnych potrzebach.

Dla alergików idealnie sprawdzą się np. krople EyeLove Aloe Drops, które poza oczarem wirginijskim zawierają również aloes i rumianek. Ten produkt to idealny wybór w przypadku okresowych reakcji alergicznych, np. w czasie wiosny czy sporadycznego kontaktu ze zwierzętami.

Do codziennego używania w przypadku suchych i zmęczonych oczu doskonale sprawdzą się zaś krople EyeLove Natural Drops. Ich skład bazuje na wodzie destylowanej z rumianku, oczaru wirginijskiego, świetlika i bławatka. Każda kropla zawiera skoncentrowaną moc ziół, która pomoże Ci zadbać o swoje oczy w zgodzie z naturą. Nie czekaj dłużej i wybierz krople idealne dla Twoich oczu już teraz, korzystając ze wspaniałych właściwości oczaru wirginijskiego!

 

Bibliografia

Lana Barhum, What Is Witch Hazel—and What Are the Benefits of Using It?, 2023

Medical News Today, What are the benefits of witch hazel?, 2023

Herbal Medicine in Andrology, Witch-Hazel, 2021

WebMD, Witch Hazel - Uses, Side Effects, and More

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię