Heterochromia (różnobarwność tęczówki) - podstawowe informacje

Czy słyszeliście kiedyś o różnobarwności tęczówki? To bardzo rzadko spotykana (dotyka ok. 1% populacji) i nie da się ukryć, że niezwykła wada wrodzona, która związana jest z niedostateczną zawartością melaniny w tęczówce – polega na „różnicach w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka bądź różnym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka.” Warto zaznaczyć, że jaśniejszy kolor oznacza, że  tęczówka jest uszkodzona; w dzieciństwie kolor oczu powinien się ustabilizować; jeśli do tego nie doszło, mówić wtedy można o heterochromii.. Występować ona może w dwojaki sposób: 1) heterochromia iridis – różnobarwność jednej tęczówki, np. piwne odcienie w niebieskiej tęczówce 2) heterochromia iridium –  obie tęczówki mają inną barwę, np. niebieską i brązową  

Warto zaznaczyć, że wada ta nie ma wpływu na jakość życia dotkniętej nią osoby, co ciekawe spotykana jest również u zwierząt, np. u psów rasy husky. Ze znanych osób, chorobą tą dotknięty jest np. Jane Seymour.

Uzyskać taki efekt możecie kupując soczewki kolorowe. Polecamy soczewki Freshlook w naturalnych kolorach oraz szalone soczewki Crazy Lens - idealne na imprezę czy Halloween! :)

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię