Bursztynowe oczy – jak wyglądają? Jak je podkreślić?

Bursztynowe oczy przykuwają uwagę i zachwycają swoim ciepłym, wyjątkowym odcieniem — jednak wiele osób wciąż ma problem z odróżnieniem tego koloru od innych. Masz bursztynowe oczy i szukasz sposobów na ich podkreślenie? A może chcesz dowiedzieć się, czy przypadkiem i Ty nie jesteś szczęśliwym posiadaczem tego koloru oczu? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat!


Najważniejsze informacje:


Jak wyglądają bursztynowe oczy?

Jak sama nazwa wskazuje, bursztynowe oczy swoją barwą przywodzą na myśl naturalny, pradawny bursztyn, który można odnaleźć na brzegu Bałtyku. Można rozpoznać je po intensywnym odcieniu, który może wahać się od ciemnego miodu po jasne, żółte złoto. Bursztynowe oczy potrafią również zmieniać swoje oblicze w zależności od natężenia światła – wówczas mogą również stać się w nich zauważalne ciemniejsze, brązowe plamki.

Szacuje się, że bursztynowy kolor oczu posiada jedynie około 5% ludzi na świecie – ze względu na rzadkość występowania tej barwy tęczówki, przez wiele lat była ona „wrzucana do jednego worka” z oczami brązowymi. W końcu naukowcy zauważyli jednak, że te dwa kolory oczu nie powinny być kategoryzowane jednakowo – odkryli bowiem, że proporcje melaniny, czyli brązowego barwnika, znacznie różnią się od siebie w przypadku oczu brązowych i bursztynowych.

>>> Polecany artykuł: Jak zmienić kolor oczu?

Bursztynowe oczy

Oczy bursztynowe a piwne – główne różnice

Bursztynowe oczy są często mylone również z oczami piwnymi, ze względu na podobną, złocistą barwę obecną w tęczówce. Znacznie różnią się one jednak od siebie i na pewno nie będziesz miał już problemów z ich odróżnieniem, jeśli będziesz wiedział, na co dokładnie zwrócić uwagę.

Po pierwsze, w przypadku oczu bursztynowych – kolor jest bardziej jednolity niż w przypadku piwnych. Obramówka bursztynowych tęczówek może być ciemniejsza niż ich kolor bazowy, a także mogą być w nich obecne również ciemniejsze lub jaśniejsze plamki. Ogólnie jednak są one o wiele bardziej jednolite, niż oczy piwne, które zazwyczaj zawierają w sobie głębię tekstury kolorystycznej. Po drugie, oczy piwne poza jasnym brązem zawierają w sobie również zieleń, której oczy bursztynowe są całkowicie pozbawione.


 

Bursztynowe oczy – znaczenie koloru

Jak widzisz, bursztynowy kolor oczu to coś więcej, niż tylko jasny brąz. To wyrazista, unikatowa barwa, która występuje nie tylko u ludzi, ale i u najbardziej intrygujących członków królestwa zwierząt – dzikich kotów, wilków czy drapieżnych ptaków. Sam bursztyn reprezentuje zaś żywotność i niezachwiany optymizm – z tego względu, osoby, które mogą pochwalić się bursztynowym spojrzeniem, są z reguły pełne pasji, dzikości oraz silnych, pierwotnych uczuć.

Bursztynowe oczy mają również znaczenie zdrowotne, odkryte przez naukowców medycyny. Ich badania wykazały, że osoby o bursztynowym kolorze tęczówki mogą być bardziej skłonne do wystąpienia problemów trawiennych. Zależność ta nie jest jednak do końca zrozumiana, jednak jedno jest pewne – jeżeli masz bursztynowe oczy, to nie zaszkodzi kłaść większy nacisk na zdrowie żołądka i wątroby.

>>> Zobacz również: Od czego zależy i co o Tobie mówi kolor oczu

Bursztynowe oczy – znaczenie koloru

Bursztynowe oczy – jak je podkreślić?

Aby Twoje bursztynowe oczy jeszcze bardziej zniewalały swoim unikatowym, złocistym blaskiem, warto na co dzień uwydatniać ich barwę za pomocą kilku praktycznych trików. Wyjątkowo dobrze sprawdzi się tutaj makijaż – rzęsy potraktowane maskarą czy delikatna, ciemno-brązowa kreska wykonana eyelinerem od razu podkreślą spojrzenie i sprawią, że Twoje spojrzenie będzie pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy.

Kolejnym niezawodnym sposobem na podkreślenie bursztynowych oczu jest również złota biżuteria – błyszczące kolczyki i naszyjnik w kolorze naturalnego złota wydobędą z Twoich tęczówek jasne akcenty, tym samym sprawiając, że będą one błyszczeć jak nigdy dotąd.

Ten sam efekt uzyskasz również poprzez ubieranie bluzek i swetrów w kolorach uzupełniających do bursztynowego, a także wzbogacania swoje stylizacje o dodatki w tych barwach. Sięgaj po ubrania w kolorach m.in. fioletowym, zielonym, brązowym czy ceglanym, aby jeszcze bardziej uwydatnić swoje spojrzenie i nadać sobie prawdziwie harmonijnego wyglądu!

Mimo wszystko bursztynowe oczy są piękne i wyjątkowe same w sobie, i wcale nie potrzebują żadnych dodatkowych elementów, aby zniewalać swoim naturalnym wyglądem. Wiesz już, jak rozpoznać bursztynowe oczy od piwnych czy brązowych, co pomoże Ci uwydatnić swoje spojrzenie niezależnie od tego, jaki jest kolor Twoich tęczówek!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię