Metamorfopsje – zaburzenia widzenia jako objaw choroby wzroku

Metamorfopsje pojawiają się z kilku powodów. Czasem świadczą o rozwijającej się chorobie wzroku. Stanowią także objawy towarzyszące nawracającym bólom głowy. Istotą metamorfopsji są pewne zaburzenia widzenia w odniesieniu do odległości przedmiotów, ich wymiarów, kolorów i konturów. Sprawdź jakie rodzaje metamorfopsji istnieją i co je wywołuje.


Te wątki zostały poruszone w artykule:

Rodzaje metamorfopsji

Do metamorfopsji zalicza się kilka rodzajów nieprawidłowości. Polegają one na zaburzeniach w obrazie, jednak nie są tym samym co halucynacje. Osoba doświadczająca metamorfopsji widzi właściwe obiekty (samochód, dom, ławka), ale problemem są szczegóły.

Metamorfopsje dzielone są na różne rodzaje zaburzeń:

  • zmienione kolory -  inne niż w rzeczywistości lub zdominowane przez jedną barwę. To jednak nie to samo co daltonizm;
  • zaburzone postrzeganie konturów – trudne do dostrzeżenia granice przedmiotów, zamglone i niewyraźne;
  • makropsje – postrzeganie przedmiotów jako większe;
  • mikropsje – postrzeganie przedmiotów jako mniejsze;
  • pelopsje – złudzenie bliższego położenia przedmiotów niż w rzeczywistości;
  • telopsje – wrażenie większego niż w rzeczywistości oddalenia obserwowanych obiektów;
  • palinopsje – widzenie obrazów zwielokrotnionych (porównaj to z widzeniem podwójnym);

Metamorfopsje - objawy

Metamorfopsje a emocje

O metamorfopsjach mówimy również w odniesieniu do zaburzeń w emocjonalnym traktowaniu rzeczy i zjawisk, na które patrzymy. Chodzi o biegunowo odległe wrażenia np. w odbiorze piękna i niezwykłości obiektów w przeciwieństwie do ich zwyczajności. Zaburzenia w uczuciowym odbiorze doznań wzrokowych mogą wyrażać się poprzez postrzeganie rzeczy jako miłe i dobre lub groźne i złe. Metamorfopsje w kontekście emocji to także postrzeganie widzianego obrazu jako znany, bliski i swojski w opozycji do obcości.

Metamorfopsje – co mogą oznaczać?

Metamorfopsje mogą stanowić symptom kilku problemów zdrowotnych. Tego rodzaju zaburzenia wzroku często wskazują na powstanie zwyrodnienia plamki żółtej. Istnieje dość prosta metoda pozwalająca sprawdzić czy mamy do czynienia właśnie z tą chorobą wzroku. Test Amslera wykonasz samodzielnie w domu. Warto zaproponować to badanie starszym członkom rodziny, bowiem AMD jest schorzeniem związanym właśnie z procesem starzenia i to głównie u seniorów diagnozowana jest ta choroba wzroku.

Poniżej znajdziesz przykład nieprawidłowości występujących przy tym zwyrodnieniu.

Metamorfopsje - przykład zaburzeń

Metamorfopsje są klasyfikowane także jako neurologiczne zaburzenia widzenia, czyli mające związek z układem nerwowym. Aby prawidłowo rozpoznać źródło nieprawidłowości, konieczne jest najpierw wykluczenie chorób narządu wzroku. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z neurologiem. Zjawisko metamorfopsji jest spotykane u osób z niektórymi problemami natury psychicznej. Może mieć to związek z nerwicą, depresją i długotrwałym stresem. Objawy tego rodzaju mogą wystąpić na tle centralnej retinopatii surowiczej.

Metamorfopsje podczas migreny

Metamorfopsje występują jako dodatkowy objaw podczas ataku migreny ocznej. Spektrum możliwych zaburzeń jest dość szerokie, a ich intensywność i częstotliwość mogą u każdej osoby być nieco inne. Charakterystyczną cechą metamorfopsji towarzyszących migrenie jest ich ustąpienie wraz z pozostałymi objawami migreny. Symptomem podobnym do metamorfopsji, na który często skarżą się pacjenci jest śnieg optyczny.

Metamorfopsje - leczenie

Jak leczyć metamorfopsje?

Metamorfopsje można i trzeba leczyć. Zaburzenia te znacząco pogarszają komfort życia i mogą stwarzać realne zagrożenie, np. z powodu błędnej oceny odległości podczas prowadzenia samochodu. Sposoby leczenia metamorfopsji są uzależnione od przyczyn zaburzeń. Jeżeli badania diagnostyczne wskazują na zwyrodnienie plamki żółtej – dobre rezultaty przynosi terapia fotodynamiczna oraz leki anty-VERF. Natomiast leczenie metamorfopsji o pochodzeniu neurologicznym może obejmować wiele aspektów, włączając w to także psychoterapię.
 

 


Bibliografia:

  1. D. Hanumunthadu, B. Lescrauwaet, M. Jaffe, S. Sadda, E. Wiecek , J. Hubschman, P.Patel, Clinical Update on Metamorphopsia: Epidemiology, Diagnosis and Imaging [w:] Current eye reaserch 2021 Dec;46(12) (dostęp: 22.09.2023).
  2. E. Wiecek, K. Lashkari, S. Dakin, P. Bex, A statistical analysis of metamorphopsia in 7106 amsler grids [w:] Ophthalmology 2015 Feb;122(2) (dostęp: 22.09.2023).
  3. I. Ayhan, E. Doyle, J. Zanker, Measuring image distortions arising from age-related macular degeneration: An Iterative Amsler Grid (IAG) [w:] MedComm volume 3, issue 1 March (dostęp: 22.09.2023).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię