Tłuszczyk i skrzydlik - charakterystyka chorób oka

Oto kolejne z chorób jakie mogą rozwinąć się w obrębie oka. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że są dobrze widoczne na oczach przez co mogą być krępujące. Jednakże  ich konsekwencje mogą być znacznie gorsze jeżeli w porę nie rozpocznie się leczenia. Skrzydlik

Na oku zmiana ta przypomina kształtem skrzydełko owada, rozciągając się od przynosowego kąta szpary powieki dochodząc lub nawet nachodząc na rogówkę. Błona ta obejmując rogówkę zaczyna włóknieć powodując pogorszenie widzenia, zaczerwienienie, a w dalszym czasie uszkodzenie rogówki.

Przyczyny rozwoju tej choroby nie są do końca poznanie, jednak długa ekspozycja na słońce i związane z tym promieniowanie UV oraz suche i zapylone powietrze przyczyniają się do jej rozwoju.

Leczenie skrzydlika najczęściej ogranicza się do leczenia miejscowego, objawowego przy pomocy maści i kropli, które zmniejszają stan zapalny. Gdy skrzydlik narośnie zbytnio koniecznym staje się usunięcie go metodą chirurgiczną. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że schorzenie powraca i koniecznym się staje naświetlanie i przymrażanie zmiany chorobowej.

Tłuszczyk

To zmiana polegająca na gromadzeniu się złogów białkowych i tłuszczowych na spojówce gałki ocznej. Kumulują się one w postaci szaro-żółtych grudek i zazwyczaj pojawiają się u osób starszych.  W przeciwieństwie do skrzydlika, tłuszczyk nigdy nie wrasta w rogówkę. Tym samym nie ma niebezpieczeństwa pogorszenia czy utraty wzroku.

Tutaj także przyczyn rozwoju dopatruje się w nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne oraz długotrwałym podrażnieniem oka.

Tłuszczyk nie wymaga leczenia o ile nie jest nadmiernie dokuczliwy. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o usunięciu chirurgicznym zmiany należy liczyć się z konsekwencjami nieestetycznych blizn.

Pamiętajmy, że prewencyjne działania mogą uchronić nasze oczy przed niektórymi chorobami, a regularne wizyty u okulisty wcześnie pozwolą wykryć niepokojące zmiany.

Zapraszamy Bezokularow.pl

 

Bibliografia

1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyrogowkiitwardowki/122274,skrzydlik-i-tluszczyk [dostęp: 28.06.2022].
3. Sieja-Bujewska A. Współczesne metody postępowania w skrzydliku. „Przegląd Okulistyczny” 2012, nr 4 (48), s. 4-5. https://www.przegladokulistyczny.pl/wspczesne_metody_postpowania_w_skrzydliku  [dostęp: 28.06.2022].

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię