Świat daltonistów - czy tylko monochromatyczny?

Oto kolejna z dość powszechnych wad wzroku, tym razem jednak nie związana z samą optyką oka, a z jej czułością na barwy. Do sław cierpiących na te przypadłość zaliczyć możemy m.in.: samego odkrywcę choroby Johna Daltona oraz twórcę Facebooka Marka Zuckerberga. Mechanizm postrzegania kolorów Głęboko w naszych siatkówkach umieszczone są pręciki, które pozwalają nam postrzegać kształt i ruch oraz czopki, dzięki którym dobrze i ostro widzimy w dzień. Ludzkie oko zawiera 3 rodzaje czopków reagujący na światło: czerwone, zielone i niebieskie.

Podział wady Czasem bywa, że niektóre czopki (bądź wszystkie) są uszkodzone. W takich przypadkach mamy do czynienia z:

  • achromatyzmem – w zaburzeniu tym mamy całkowitą niezdolność widzenia barw, rozróżnia się jedynie stopień jaskrawości przedmiotów,
  • dichromatyzmem – tutaj mamy niezdolność rozpoznawania jednej z podstawowych barw,
  • protanopią – chory na protanopię cierpi na niezdolność rozpoznawania barwy czerwonej (albo myli ją z barwą zieloną),
  • deuteranopią – czyli inaczej daltonizmem, gdzie występuje niezdolność rozpoznawania barwy zielonej (lub mylenie jej z barwą czerwoną),
  • triatanopią – chory cierpi na niezdolność rozpoznawania barwy żółtej i niebieskiej,
  • trichromatyzmem – w tej opcji następuje obniżone postrzeganie nasycenia, czy jaskrawości barw.

    Rozpoznawanie Badanie takie odbywa się za pomocą tablic pseudoizochromatycznych Ishihary. Innymi metodami wykrywania tej wady są testy klasyfikacyjne Farnswortha oraz anomaloskop. Leczenie Do niedawna uznawano daltonizm za niewyleczalny. Obecnie jednak można wyróżnić 3 metody lecenia, są to: soczewki kontaktowe Colorlite, terapia chromagenową oraz terapia genowa. Soczewki kontaktowe Colorlite od firmy Zeiss za pomocą specjalnej kolorowej warstwy korygują zaburzenia widzenia barw. Warstwy zmieniają spektrum przechodzącego przez nie światła i wyzwalają bodźce podobne do tych, które występują u ludzi zdrowych, przez co daltoniści odróżniają większą ilość kolorów. Kuracja chromagenowa polega na zmianie natężenia koloru odbieranego przez oko niedominujące.  W takim przypadku mózg otrzymuje sprzeczne informacje, które motywują go do intensywniejsze analizy informacji. Dzięki temu chory jest w stanie rozróżnić więcej kolorów. W terapii genowej do siatkówki implantuje się prawidłowe geny i dzięki temu po czasie pacjent jest w stanie w szerszym zakresie rozróżniać kolory     Sklep Bezokularow.pl –najtańsze soczewki kontaktowe, zapraszamy do zakupów :-)

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię