Soczewki jednodniowe czy miesięczne – co wybrać?

Na rynku są dostępne różne wersje soczewek kontaktowych. Dzięki temu możesz je maksymalnie dopasować nie tylko do własnych preferencji, ale również do stylu życia i kształtu oka. Dylemat zazwyczaj powstaje wtedy, gdy zastanawiasz się, na którą opcję warto się zdecydować – soczewki jednodniowe czy miesięczne. Dlatego poznaj zalety oraz wady obu tych rozwiązań, a na pewno postawisz na właściwą dla Ciebie opcję!


soczewka jednodniowa na palcu wskazującym

Soczewki jednodniowe – zalety i wady

Gdy zastanawiasz się, co wybrać – soczewki jednodniowe czy miesięczne, to przede wszystkim kieruj się zaletami i wadami obu tych rozwiązań. W przypadku modeli jednodniowych na pewno ogromnym plusem jest możliwość zachowania maksymalnej higieny. W końcu każdego dnia zakładasz zupełnie inną parę soczewek. Dzięki temu jednocześnie nie musisz przejmować się sprawdzaniem ich stanu czy też codziennym myciem. Tak naprawdę tych korzyści jest jeszcze więcej, zatem koniecznie je poznaj!

Zalety soczewek jednodniowych

Bez wątpienia jedną z najważniejszych korzyści soczewek jednodniowych jest fakt, iż wiążą się z mniejszym ryzykiem wystąpienia infekcji. Szczególnie dotyczy to zapalenia spojówek i rogówek. Przede wszystkim wynika to z codziennej wymiany soczewek, co znacznie ogranicza możliwość przedostania się drobnoustrojów. Gdy zastanawiasz się nad tym, czy lepsze są modele jednorazowe, czy miesięczne, to pamiętaj o tym, że soczewki jednodniowe zalecane są do noszenia na basenie. Po prostu po wyjściu z wody załóż nową parę, a wtedy żadne bakterie z wody lub chlor nie dostaną się do oczu. Poza tym modele jednodniowe pozwalają Ci każdego dnia cieszyć się z efektu świeżości – w końcu codziennie ubierasz zupełnie nową parę. Zobacz także jak zakładać soczewki jednodniowe.

Wady soczewek jednodniowych

Wśród najważniejszych wad pamiętaj przede wszystkim o cenie. W końcu musisz codziennie zakładać świeżą parę soczewek. Wtedy może się okazać, że miesięczny koszt jest znacznie wyższy od wariantów na 30 dni. Dla niektórych osób do spore utrudnienie.

pojemnik na soczewki kontaktowe

Soczewki miesięczne – zalety i wady

Bez wątpienia warianty, które nosisz przez 30 dni, są bardzo wygodne dla Ciebie. Choć oczywiście musisz zadbać o ich prawidłową higienę takich soczewek, bo tylko wtedy będą w pełni bezpieczne dla Twoich oczu. Jednocześnie, gdy nie wiesz, czy wybrać soczewki miesięczne, czy jednodniowe, to zapoznaj się z zaletami i wadami korzystania z wersji na 30 dni.

Zalety soczewek miesięcznych

Trzeba przyznać, że ogromną zaletą soczewek miesięcznych jest niższa cena w porównaniu do jednodniowych modeli. Dzięki temu zaoszczędzisz naprawdę sporo pieniędzy. Warianty na miesiąc sprawdzą się także u osób zabieganych i zapominających o konieczności kupowania nowych soczewek. Po prostu te modele wystarczą Ci na długi czas, a jedyne, o czym musisz pamiętać, to specjalny płyn do soczewek. Poza tym możesz wybrać soczewki zdejmowane na noc lub takie, które możesz nosić przez 24h. Wtedy bardzo szybko się do nich przyzwyczaisz, co jeszcze bardziej zwiększy Twój komfort.

Wady soczewek miesięcznych

Codzienna pielęgnacja może być dla Ciebie trudna, jeżeli nie dysponujesz zbyt dużą ilością czasu wolnego. Właśnie dlatego dla wielu osób jest to jedna z najważniejszych wad soczewek miesięcznych. W końcu musisz zadbać o sporą dokładność podczas codziennej pielęgnacji, bo dopiero wtedy pozbędziesz się osadu białkowego, zanieczyszczeń z powietrza oraz drobnoustrojów. Oprócz tego warianty na 30 dni nie sprawdzą się u osób podatnych na częste infekcje oka. Niezbyt staranna pielęgnacja może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób oka.

Soczewki jednodniowe czy miesięczne – która opcja jest najlepsza?

Każdy typ soczewek ma swoje zalety i wady, więc tak naprawdę ostateczny wybór zależy przede wszystkim od Ciebie. Soczewki kontaktowe może nosić każdy pod warunkiem, że będą właściwie dobrane. Zatem wypróbuj każdą z nich, a następnie sam zdecyduj, która odpowiada Ci najbardziej. Poza tym dostosuj soczewki kontaktowe do Twojego trybu życia i miejsca gdzie przebywasz. Wtedy z pewnością już wkrótce zaczniesz cieszyć się doskonałą widocznością oraz maksymalną wygodą!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię