Soczewki kontaktowe a sauna i basen — na co uważać?

Lubisz pływać na basenie? Chętnie korzystasz z sauny, ale obawiasz się, że coś złego spotka Twoje soczewki kontaktowe? Już teraz nie musisz się niepotrzebnie martwić. Postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości związane z noszeniem soczewek na basenie czy w saunie.


Kobieta leżąca nad basenem w kapeluszu z soczewkami EyeLove

Soczewki kontaktowe a sauna

Główną zaletą soczewek kontaktowych jest nie tylko większa swoboda, ale też właśnie możliwość prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia. Jednak nie oznacza to, że zawsze możesz tak samo swobodnie nosić soczewki kontaktowe i to w każdej sytuacji. Cały czas trwa dyskusja między zwolennikami a przeciwnikami zakładania soczewek w saunie. Jednak my twierdzimy, że nie ma konieczności ściągania soczewek, jeśli uznajesz, że w ten sposób czujesz się bezpiecznie i co najważniejsze — bez nich Twój wzrok naprawdę bardzo się pogarsza.

Soczewki cechują się tym, że nie reagują na zmieniającą się temperaturę otoczenia, gdyż zawsze dostosowują się do temperatury gałki ocznej. Jeśli jednak w trakcie wizyty w saunie zaczniesz odczuwać jakiś dyskomfort, np. przesuszenie oka bądź podrażnienie, to natychmiast ściągnij soczewki. W końcu każdy może reagować odrobinę inaczej i nie ma tutaj żadnych żelaznych reguł.

Oto kroki, które profilaktycznie warto wykonać przed wizytą w saunie, kiedy nosisz soczewki kontaktowe:

 • użyj kropli do oczu — odpowiednie nawilżenie zapewni jeszcze większą wygodę, a wysoka temperatura nie podrażni oczu,
 • przeczytaj regulamin sauny — może się okazać, że właściciel sauny z jakichś powodów z góry narzuca obowiązek ściągania soczewek kontaktowych i wtedy musisz się dostosować lub znaleźć inną saunę.

Soczewki kontaktowe a pływanie w basenie

Znacznie więcej zasad pojawia się w sytuacji, kiedy chcesz nosić soczewki na basenie. Przede wszystkim powinieneś przestrzegać następujących reguł:

 • Dbaj o higienę — oznacza to, że konieczne jest mycie i ściąganie soczewek po kąpieli w basenie. Wykorzystaj do tego specjalny preparat, aby nie dopuścić do powstania groźnych chorób narządu wzroku.
 • Noś okulary pływackie — najlepiej, aby były one na tyle szczelne, żeby woda nie przedostawała się do oka, a to oznacza, że także do soczewek. W ten sposób zyskasz największe bezpieczeństwo i ochronę.

3 mity związane z noszeniem soczewek podczas pływania w basenie:

 • Mit 1 - noszenie soczewek na basenie prowadzi do pojawienia się chorób
  Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że każdy jest narażony na infekcje oczu, kiedy kąpie się np. na basenie. Dlatego fakt noszenia soczewek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Co ciekawe możesz skuteczniej przeciwdziałać infekcjom oczu, kiedy nosisz soczewki. W jaki sposób? Nosząć do pływania soczewek jednodniowych (wyrzucanych po pływaniu) lub soczewek miesięcznych wraz z goglami pływackimi.
 • Mit 2 - Osoba nosząca soczewki nie może pływać w basenie
  To również bardzo częsty mit, gdyż nie ma żadnych ograniczeń związanych z pływaniem, kiedy nosisz soczewki. Jednak, jeśli robisz to często, to zalecanym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych okularów pływackich, gdyż zapewnią większe bezpieczeństwo oczy i komfort podczas pływania. Szczególnie dotyczy to osób, które lubią nurkować.
 • Mit 3 - Na basenie należy używać jedynie soczewki jednodniowe
  Nie ma zasady związanej z tym, że jakiś rodzaj soczewek jest lepszy lub gorszy podczas pływania na basenie. Stosowanie jednorazowych modeli jest po prostu bezpieczniejsze, gdyż można je od razu wyrzucić zaraz po wyjściu z basenu i nie narażać się na choroby oczu. Oczywiście tak, jak już była mowa wcześniej, w przypadku soczewek miesięcznych należy uzywać gogli pływackich dokładnie chroniących oczy przed dostaniem się do nich wody. Wybór należy tylko do Ciebie.

Stosując podane przez nas zasady i ignorując mity, zyskasz największą gwarancję, że nie dojdzie u Ciebie do powstania infekcji w oku. W ten sposób zyskasz również komfort. Już nie musisz się w żaden sposób ograniczać i bez obaw prowadzić aktywny tryb życia. W końcu noszenie soczewek kontaktowych to żadne ograniczenie wręcz przeciwnie — pozwalają bardzo często zachować więcej swobody niż okulary. Dlatego nie zgadzaj się na ograniczenia, których w rzeczywistości nie ma.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię