Soczewki sferyczne a soczewki asferyczne - czym się różnią?

Czy wiedzieliście, że nie każda soczewka bazuje na tym samym kształcie? Część bierze swój początek ze sfery kulistej a część z elipsoidy stąd minimalne różnice w sposobie w jaki załamują światło i w konsekwencji jakości widzianego przez nas obrazu. Przekonaj się czym się charakteryzują się soczewki sferyczne i asferyczne i jakie są między nimi różnice.


Soczewka sferyczna – czym jest?

Soczewki sferyczne stosowane są do korekcji podstawowych wad wzroku, czyli do: krótko i dalekowzroczności. Kształt takch soczewek został oparty na wycinku kuli, czyli sferze, gdzie najlepszą koncentrację wiązki światłą uzyskujemy w jej centrum. Moc optyczna zachowana jest mimo to na całej powierzchni, jednak im dalej od centrum tym silniej aberracje sferyczne dają o sobie znać zniekształceniami. Aberracje wiązane są ze zmianą grubości soczewki. W przypadku soczewki dla krótkowidza, czyli „minusowej” centrum jest najcieńsze a grubość wzrasta na bokach soczewki. Natomiast dla dalekowidza, czyli dla mocy „plusowych” centrum jest najgrubsze a boki stopniowo stają się cieńsze. Przy tym najeży pamiętać, że dalekowidze znajdują się w tej gorszej sytuacji, gdzie w związku z właściwościami fizycznymi szkieł „plusowych” widziane przez nich przedmioty wydają się większe niż są w rzeczywistości. W tej sytuacji na pomoc przybywają…

Soczewki asferyczne – czym się wyróżniają?

W przeciwieństwie do swoich sferycznych sióstr, soczewki asferyczne posiadają jednakową moc optyczną na całej swojej powierzchni. Kształt swój opierają na elipsoidzie, która bliższa jest kształtem do ludzkiej gałki ocznej, gdyż natura mimo całej swoje doskonałości, nie tworzy jednak sfer idealnych geometrycznie. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet w momencie, gdy soczewka nieznacznie się przesunie na oku, nadal moc optyczna się nie zmienia. Soczewki asferyczne są w stanie korygować wady wzroku w przedziale -/+25 dioptrii i obecnie są jednymi z bardziej rozpowszechnionych typów soczewek. Przedstawicielami tego typu są np. rekomendowane przez nas EyeLove Exclusive PRO z generacji silikonowo-hydrożelowej oraz hydrożelowe EyeLove Comfort dostępne w opakowaniach 3 lub 6 sztukowych.

Soczewka sferyczna a asferyczna

Soczewki sferyczne i asferyczne – czym się różnią?

Poznaj 4 najważniejsze cechy, które różnią soczewki asferyczne i sferyczne, oto one:

Kształt

Budowa soczewek sferycznych opiera się o wycinek kuli, z kolei modele asferyczne mają kształt elipsoidy. Oznacza to, że te drugie są znacznie bardziej podobne do kształtu ludzkiej soczewki.

Ostrość widzenia

Warto zwrócić uwagę na to, że soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne mogą być bardzo skuteczne i poprawiać jakość widzenia. Jednak zdecydowanie w tych pierwszych zyskujemy pełną ostrość widzenia w jej centrum, a na bokach obraz staje się odrobinę mniej wyraźny, a czasem nawet zniekształcony. Inaczej wygląda to w przypadku soczewek asferycznych, przy których nie dochodzi do zniekształceń, bo promienie światła ogniskowane są w tym samym miejscu niezależnie od tego, jaka to część soczewki.

Dodatkowe korzyści

Soczewki sferyczne i asferyczne różnią się także tym, że te drugie są znacznie praktyczniejsze, gdy np. pracujesz jako kierowca. Wszystko przez to, że konstrukcja soczewek aferycznych sprawia, że zapewniają one znacznie większy komfort nawet, gdy oświetlenie nie jest najlepsze. Ma to szczególne znaczenie dla kierowców, którzy często jeżdżą w nocy.

Kiedy soczewka aferyczna zostanie wykorzystana do stworzenia soczewki kontaktowej, to nie trzeba obawiać się również tego, że obiekty zostaną nienaturanie powiększone, co mogłoby mieć miejsce w przypadku modeli sferycznych.

soczewka sferyczna a asferyczna - różnice

Dostępność

Soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne są dostępne w Polsce. Jednak trzeba przyznać, że te drugie bywają znacznie częściej rekomendowane przez specjalistów w dziedzinie okulistyki. W końcu swoją budową i właściwościami znacznie bardziej przypominają naturalną budowę oka. Jednak to własnie soczewki sferyczne są znacznie łatwiej dostępne i często też stanowią jedyny dostępny wariant. Przez to też nadal są znacznie powszechniejsze.

Teraz już wiesz, czym wyróżniają się soczewki asferyczne i sferyczne, ale też jakie są najważniejsze różnice międyz nimi. Zatem możesz znacznie łatwiej podjąć ostateczną decyzję, który rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy.

Kiedy przydaje się asferyczna soczewka?

Bardzo nowoczesne, a do tego wygodne – właśnie tym wyróżniają się asferyczne soczewki. W końcu ten model zapewnia wierne odwzorowanie obrazu na całej powierzchni. Mają bowiem na całej swojej powierzchni jednakową moc optyczną, a dodatkowo kształtem bardziej przypominają ludzkie oko. Soczewki asferyczne z uwagi na bardzo komfortowe noszenie, są coraz bardziej popularne wśród użytkowników z wadami sferycznymi (krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością).

Bardzo ważne jest także to, że takie warianty pod względem budowy bardziej przypominają kształtem elipsoidę, dzięki czemu lepiej układają się na oczach w odróżnieniu do modeli sferycznych. Sprawia to, że znajdują się bliżej gałki, a widzenie jest lepsze.

Kiedy warto nosić sferyczne soczewki?

Zwróć uwagę na to, że soczewki sferyczne podobnie jak asferyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim warianty sferyczne różnią się tym, że ich kształt bardziej przypomina wycinek kuli, przez co najlepsze widzenie zawsze jest w centrum, gdyż tam koncentrowana jest moc optyczna. Przez to, w przypadku drobnych aberracji, użytkownik takich soczewek może dostrzegać zniekształcenia obrazu, co wpływa na wygodę użytkowania. W takim przypadku szkła asferyczne sprawdzają się lepiej, z uwagi na jednolitą moc optyczną na całości soczewki. Na gorsze widzenie w związku z aberracjami ma wpływ zmieniająca się grubość soczewki sferycznej im dalej od jej centrum. Jeśli jesteś dalekowidzem i nosisz soczewki "plusy" to im bliżej brzegów soczewki tym jest ona cieńsza, a w przypadku krótkowidzów i soczewek "minusów" sytuacja jest odwrotna - w centrum soczewki jest ona najcieńsza i stopniowo robi się ona grubsza im bliżej krawędzi soczewki. Jeśli przeszkadzają Tobie takie zniekształcenia obrazu - wybierz soczewki asferyczne.

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię