Soczewka sferyczna a soczewka asferyczna – diabeł tkwi w szczegółach

Czy wiedzieliście, że nie każda soczewka bazuje na tym samym kształcie? Część bierze swój początek ze sfery kulistej a część z elipsoidy stąd minimalne różnice w sposobie w jaki załamują światło i w konsekwencji jakości widzianego przez nas obrazu. Przekonaj się, czym się charakteryzują się soczewki sferyczne i asferyczne i jakie są między nimi różnice.


Soczewka sferyczna – czym jest?

Soczewki sferyczne stosowane są do korekcji podstawowych wad wzroku, czyli do: krótko i dalekowzroczności. Kształt takch soczewek został oparty na wycinku kuli, czyli sferze, gdzie najlepszą koncentrację wiązki światłą uzyskujemy w jej centrum. Moc optyczna zachowana jest mimo to na całej powierzchni, jednak im dalej od centrum tym silniej aberracje sferyczne dają o sobie znać zniekształceniami. Aberracje wiązane są ze zmianą grubości soczewki. W przypadku soczewki dla krótkowidza, czyli „minusowej” centrum jest najcieńsze a grubość wzrasta na bokach soczewki. Natomiast dla dalekowidza, czyli dla mocy „plusowych” centrum jest najgrubsze a boki stopniowo stają się cieńsze. Przy tym najeży pamiętać, że dalekowidze znajdują się w tej gorszej sytuacji, gdzie w związku z właściwościami fizycznymi szkieł „plusowych” widziane przez nich przedmioty wydają się większe niż są w rzeczywistości. W tej sytuacji na pomoc przybywają…

Soczewki asferyczne – czym się wyróżniają?

W przeciwieństwie do swoich sferycznych sióstr, soczewki asferyczne posiadają jednakową moc optyczną na całej swojej powierzchni. Kształt swój opierają na elipsoidzie, która bliższa jest kształtem do ludzkiej gałki ocznej, gdyż natura mimo całej swoje doskonałości, nie tworzy jednak sfer idealnych geometrycznie. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet w momencie, gdy soczewka nieznacznie się przesunie na oku, nadal moc optyczna się nie zmienia. Soczewki asferyczne są w stanie korygować wady wzroku w przedziale -/+25 dioptrii i obecnie są jednymi z bardziej rozpowszechnionych typów soczewek. Przedstawicielami tego typu są np. rekomendowane przez nas EyeLove Exclusive PRO z generacji silikonowo-hydrożelowej oraz hydrożelowe EyeLove Comfort dostępne w opakowaniach 3 lub 6 sztukowych.

Soczewka sferyczna a asferyczna

Soczewki aferyczne i asferyczne – czym się różnią?

Poznaj 4 najważniejsze cech, które różnią soczewki asferyczne i sferyczne, oto one:

Kształt

Budowa soczewek sferycznych opiera się o wycinek kuli, z kolei modele asferyczne mają kształt elipsoidy. Oznacza to, że te drugie są znacznie bardziej podobne do kształtu ludzkiej soczewki.

Ostrość widzenia

Warto zwrócić uwagę na to, że soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne mogą być bardzo skuteczne i poprawiać jakość widzenia. Jednak zdecydowanie w tych pierwszych zyskujemy pełną ostrość widzenia w jej centrum, a na bokach obraz staje się odrobinę mniej wyraźny, a czasem nawet zniekształcony. Inaczej wygląda to w przypadku soczewek asferycznych, przy których nie dochodzi do zniekształceń, bo promienie światła ogniskowane są w tym samym miejscu niezależnie od tego, jaka to część soczewki.

Dodatkowe korzyści

Soczewki sferyczne i asferyczne różnią się także tym, że te drugie są znacznie praktyczniejsze, gdy np. pracujesz jako kierowca. Wszystko przez to, że konstrukcja soczewek aferycznych sprawia, że zapewniają one znacznie większy komfort nawet, gdy oświetlenie nie jest najlepsze. Ma to szczególne znaczenie dla kierowców, którzy często jeżdżą w nocy.

Kiedy soczewka aferyczna zostanie wykorzystana do stworzenia soczewki kontaktowej, to nie trzeba obawiać się również tego, że obiekty zostaną nienaturanie powiększone, co mogłoby mieć miejsce w przypadku modeli sferycznych.

soczewka sferyczna a asferyczna - różnice

Dostępność

Soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne są dostępne w Polsce. Jednak trzeba przyznać, że te drugie bywają znacznie częściej rekomendowane przez specjalistów w dziedzinie okulistyki. W końcu swoją budową i właściwościami znacznie bardziej przypominają naturalną budowę oka. Jednak to własnie soczewki sferyczne są znacznie łatwiej dostępne i często też stanowią jedyny dostępny wariant. Przez to też nadal są znacznie powszechniejsze.

Teraz już wiesz, czym wyróżniają się soczewki asferyczne i sferyczne, ale też jakie są najważniejsze różnice międyz nimi. Zatem możesz znacznie łatwiej podjąć ostateczną decyzję, który rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Od ponad 10 lat pracuję w branży związanej z korekcją wzroku...

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię