Rodzaje soczewek kontaktowych - korekcja

Dotychczas nosiłeś okulary i chciałbyś spróbować wygodniejszej formy korekcji wzroku jaką są soczewki kontaktowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat? Przybliżymy Tobie szczegóły na temat ich rodzajów.


Soczewki sferyczne dla korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności

Najczęściej występującą wadą wzroku wśród ludzi na całym świecie jest krótkowzroczność oraz dalekowzroczność. Do korekcji tej wady wzroku służą soczewki sferyczne. Obecnie soczewki te występują w mocach od -20D do +20D. Przy czym soczewki z mocą ujemną korygują krótkowzroczność lub inaczej miopię a z mocą dodatnią korygują nadwzroczność, hyperopię.

Soczewki sferyczne charakteryzują się tym, że na całej ich powierzchni występuje jednakowa moc, przy czym w centralnej części obraz jest najostrzejszy.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o pojęciu asferyczności soczewek sferycznych, oznacza to, że ich budowa oparta jest na kształcie elipsoidy. Dzięki temu są lepiej dopasowane do kształtu ludzkiego oka. Eksperci utrzymują, że przyczynia się to do jeszcze lepszego widzenia, ponieważ obraz nie zniekształca się podczas przesunięć soczewki na oku. Przykładem takich soczewek są EyeLove Exclusive PRO i EyeLove Comfort.

Soczewki sferyczne można nosić w trybie jednodniowym, dwutygodniowym lub miesięcznym. W ostatnim przypadku możemy zdecydować się na noszenie ich całą dobę lub tylko w ciągu dnia a na noc przechowywać zanurzone w specjalnym płynie pielęgnacyjnym.

Soczewki toryczne dla korekcji astygmatyzmu

Drugą co do popularności występowania wśród wad wzroku jest astygmatyzm. Do jej korekcji stosowane są soczewki toryczne lub inaczej cylindryczne, które mają trzy parametry: moc, cylinder i oś.

Przyczyną astygmatyzmu najczęściej jest nieregularny kształt rogówki, przez co promienie światła nie padają w sposób prawidłowy na siatkówkę tylko rozpraszają się w różnych kierunkach. Innym powodem może być odbiegający od normy kształt soczewki ocznej, która może być bardziej podłużna.

Astygmatyzm może mieć różne nasilenie, a towarzyszy mu często krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Objawami takiej wady wzroku mogą być: nieostrość widzenia zarówno z bliska jak i daleka, poziome linie bardziej wyraźne niż pionowe lub odwrotnie, mrużenie oczu dla poprawy widzenia, zmęczenie oczu, bóle głowy.

Soczewki progresywne dla korekcji presbiopii

Wraz z upływem lat, nasze oko traci na elastyczności, w związku z tym dochodzi do zmniejszenia akomodacji oka. To prowadzi do tego, że w wieku 40-45 lat, niezależnie od tego czy stwierdzono u nas wcześniej wadę wzroku, czy też nie – przestajemy widzieć wyraźnie przedmioty i napisy z bliska. Znasz pewnie przypadki osób, które choć wcześniej widziały doskonale, w pewnym wieku decydują się korzystać z okularów „do czytania”. To właśnie objaw starczowzroczności lub inaczej prezbiopii. Do korekcji tej wady wzroku można stosować soczewki multifokalne, inaczej progresywne. To soczewki wieloogniskowe, które pozwalają na widzenie z bliskiej odległości, przy zachowaniu wyraźnego widzenia również z daleka.

Zaletą takiej metody korekcji jest to, że w każdej sytuacji możemy liczyć na prawidłowe widzenie z bliska, bo nie zapomnimy wziąć ze sobą soczewek, tak jak zdarza się to w przypadku okularów. Na przystanku czy w urzędzie – zawsze przeczytamy wszystko bez problemu.

Takie soczewki posiadają zazwyczaj dwa parametry: moc oraz addycję.

Więcej o starczowzroczności przeczytasz w naszym PORADNIKU.

Soczewki kolorowe

Kolejną, odrębną grupę szkieł kontaktowych stanowią soczewki kosmetyczne, potocznie nazywane kolorowymi. Do wyboru są soczewki kolorowe korygujące oraz tzw. „zerówki”, bez żadnej mocy. Na rynku dostępne są soczewki zmieniające całkowicie kolor oczu jak Air Optix® Colors, FreshLook® One Day, FreshLook® Colors,  lekko podkreślające lub akcentujące naturalną barwę tęczówki jak ACUVUE 1-DAY Define, FreshLook ColorBlends®, FreshLook Dimensions®.

Dostępne są też soczewki kolorowe bez korekcji, idealnie nadające się do noszenia okolicznościowego (np. Halloween, karnawał). Crazy Lens charakteryzują się bowiem tym, że mają zdecydowane kolory (czarny, czerwony) lub odważne wzory (Yellow Leopart, White Leopart, White Screen).  Niektóre z nich, jak np.  Crazy Lens UV Glow świecą w ultrafiolecie.

W celu dopasowania odpowiednich soczewek umów się na wizytę u specjalisty. W Bezokularow.pl w cenie 119 PLN otrzymasz badanie wzroku, darmowe soczewki kontaktowe, naukę zakładania i zdejmowania oraz wizyty kontrolne – KUP VOUCHER NA BADANIE i APLIKACJĘ SOCZEWEK i wykorzystaj w jednym z rekomendowanych przez nas gabinetów.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię