Aniridia (beztęczówkowość) - geneza, powikłania, leczenie

Czy spotkaliście się wcześniej już z tą rzadką chorobą? Jeżeli nie, to dziś postaramy się przybliżyć Wam na czym ona polega.

Geneza choroby

Aniridia jest chorobą genetyczną dziedziczoną niezależnie z płcią. W związku z tym zapadają na nią równie często kobiety jak i mężczyźni. Aniridia objawia się w postaci braku tęczówki lub niepełnego czy nieprawidłowego jej rozwoju. Do nieodwracalnych zmian dochodzi już w czasie życia płodowego, a rozpoznanie dokonywane jest natychmiast po urodzeniu, podczas pierwszego badania noworodka. W przypadku tej choroby często obserwuje się współistnienie wad w obrębie: rogówki, soczewki i tylnego odcinka oka. Z czasem może dojść do rozwinięcia się innych chorób takich jak: oczopląs, zaćma czy jaskra.

Powikłania

Beztęczówkowość jest chorobą, w przebiegu której może dojść do poważnego upośledzenia procesu widzenia, nie tylko na skutek braku samej tęczówki, ale także poprzez rozwój chorób towarzyszących. Wśród nich największe zagrożenie niesie jaskra, która w przypadku 75% zachorowań przeistoczyć się może w trudną do leczenia postać.

Samo upośledzenie widzenia spowodowane jest przez zjawisko:

  • olśnienia, czyli nadmierną luminacją w polu widzenia,
  • aberracji sferycznej, powodującej spadek ostrości obrazu,
  • aberracji chromatycznej, objawiającej się w postaci barwnych obwódek wokół ciemnych przedmiotów na jasnym tle,
  • oraz poprzez zaburzenia rozwojowe plamki i nerwu wzrokowego.

Leczenie

Obecnie nie ma możliwości leczenia tej przypadłości. Jedynym ratunkiem dla takich osób są wszczepialne implanty, symulujące wygląd naturalnej tęczówki oka. Nie pełnią one jednak funkcji tęczówki, jaką jest regulowanie dostępu światła do układu optycznego w zależności od warunków oświetlenia. By nadać oku bardziej fizjologiczny wygląd i dzięki temu poprawić pewność siebie chorych, proponuje się stosowanie dostępniejszej i tańszej alternatywy jaką są soczewki kolorowe. Dzięki nim oko nabierze pełniejszego wyrazu a przy tym dodatkowo skorygowana może być wada wzroku. Do najpopularniejszych soczewek kolorowych zalicza się serię Freshlook od Ciba Vision oraz Acuvue 2 Colours od Johnson&Johnson. Soczewki obu tych firm dostępne są w sklepie internetowym, również w  promocyjnych zestawach i po atrakcyjnych cenach.

Zapraszamy do Bezokularow.pl

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię