Gdzie dobrać soczewki kontaktowe?

Istnieje prosty schemat prawidłowej aplikacji soczewek kontaktowych. Jak wiele osób podkreśla na początku najważniejsze jest pierwsze badanie wzroku z aplikacją soczewek kontaktowych pod nadzorem specjalisty. I to prawda – ale gdzie tak naprawdę się wybrać?


Gdzie dobrać soczewki kontaktowe

Pierwsze soczewki kontaktowe należy dobrać w specjalistycznym gabinecie – u optometrysty lub u lekarza okulisty, który specjalizuje się w doborze soczewek (Uwaga! Nie każdy okulista jest specjalista w kontaktologii). Gabinety takie znajdziesz często przy salonach optycznych lub w przychodniach okulistycznych, gdzie świadczone są płatne usługi. NFZ nie pokrywa kosztów badania wzroku i aplikacji soczewek kontaktowych. Należy wybrać taki gabinet, gdzie regulanie wykonywane są aplikacje soczewek kontaktowych – warto o to zapytać przed zapisem na badanie.

Kobieta patrząca na tablicę Snellena

Dobór soczewek kontaktowych - do kogo się udać?

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to wykwalifikowana osoba z wykształceniem pozwalającym na wykrywanie wad wzroku, określenie parametrów wady wzroku oraz jest całkowicie wyspecjalizowana w aplikacji soczewek kontaktowych. Taka osoba kilka lat uczy się jak określać wady wzroku, jak dobierać okulary, jak aplikować soczewki kontaktowe. Optometryści pracują często przy salonach optycznych, ale także w prywatnych gabinetach lub przy klinikach.

Kim jest lekarz okulista?

Okulista to lekarz, czyli zajmuje się patologiami i chorobami oczu, a sama refrakcja (badanie wady wzroku) jest pobocznym zajęciem lekarza okulisty. Lekarz okulista musi ukończyć specjalistyczne kursy, aby prawidłowo aplikować soczewki kontaktowe swoim pacjentom (na studiach medycznych nie ma wiele zajęć na ten temat).
Soczewki kontaktowe
Każdy z tych specjalistów musi wykonać dokładne badanie wzroku, ocenić przedni odcinek oka, aby wyeliminować możliwe przeciwwskazania, następnie zaaplikować i zaproponować soczewki próbne, które są zakładane i zdejmowane w gabinecie (nauka zakładania i zdejmowania oraz pielęgnacji).

Każda wizyta powinna kończyć się zaproszeniem na wizytę kontrolną po kilkudniowym przenoszeniu soczewek w warunkach normalnego życia pacjenta w celu określenia czy wszystko jest w porządku zarówno z widzeniem, jak i z komfortem i zdrowiem.

Zobacz:  Jak wygląda prawidłowe badanie wzroku z aplikacją soczewek?

Podsumowując – jeżeli chcesz wybrać świadomie, to wybierz się do optometrysty, którego głównym zajęciem jest dobór odpowiedniej korekcji wzroku, a jeżeli wybierzesz lekarza okulistę, to tylko takiego, który zajmuje się doborem soczewek kontaktowych i może zapewnić Tobie soczewki próbne.

Zapisz się tylko tam, gdzie specjaliści zapewniają próbne soczewki po wizycie oraz wizytę kontrolną.

Szukasz dobrego specjalisty, który dobierze Tobie soczewki kontaktowe?

Współpracujemy z wykwalifikowanymi specjalistami i gabinetami badania wzroku, gdzie pacjent zostanie profesjonalnie obsłużony i zostaną mu dobrane idealnie dopasowane soczewki kontaktowe.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gabinetów partnerskich lub skorzystaj z naszego Wirtualnego Gabinetu.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię