Plamka żółta - zwyrodnienie i znaczenie witaminy C
Warto poświęcić trochę czasu plamce żółtej. Czym tak naprawdę jest i jakie są jej „zadania” w narządziu wzroku dowiecie się poniżej. Zapraszamy do lektury! Czym tak naprawdę jest?
Plamka żółta to niezaprzeczalnie najważniejszy, wrażliwy na światło element na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie czopków, czyli światłoczułych receptorów. Zapewne niektórych z Was zastanawia sama nazwa – otóż fotoreceptory, omawianej przez nas plamki zawierają barwnik tego koloru – stąd nazwa.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Z przyczyn genetycznych bądź wskutek nieprawidłowej diety, jak również z powodu niektórych chorób dojść może do zwyrodnienia omawianej przez nas plamki żółtej. Schorzenie to w zdecydowanie największym stopniu przyczynia się do utraty wzroku nie tylko u ludzi w podeszłym wieku, ale również u znacznie młodszych. Najczęściej objawia się znacznym jego pogorszeniem, m.in. do spadku ostrości widzenia, do ubytków w polu widzenia (mogą pojawić się tak zwane mroczki centralne), jak również do znacznie utrudniających komfort życia zniekształceń obrazu, a w konsekwencji zaburzeń postrzegania barw. Warto wiedzieć, że zazwyczaj zwyrodnienie to wykrywane jest zdecydowanie zbyt późno, a to dlatego, że nie objawia się gwałtownie.
Pamiętajcie, że jeśli zaczniecie mieć problemy z poprawnym widzeniem linii prostych, znacząco obniży się ostrość centralnej części obrazu czy zauważycie zdecydowane pogorszenie postrzegania barw – należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, tylko on zastosuje odpowiednie leczenie.
W Polsce liczba osób zmagających się ze wspomnianym wyżej schorzeniem sięga ponad 2 mln osób, najczęściej dotyka kobiety.
.
Witamina C – nie może jej zabraknąć!
To właśnie zbyt mało tzw. antyutleniaczy , w tym witaminy C (w diecie nie może zabraknąć czarnej borówki, porzeczki czy wszelkich cytrusów – zmniejszą ilość wolnych rodników, które przyczynić się mogą do pojawienia wspomnianego wyżej schorzenia). Nie mniej jednak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze czy otyłość również mają negatywny wpływ na plamkę żółtą.
Najważniejsza jest profilaktyka – jeśli zmiana chorobowa zostanie stosunkowo wcześnie wykryta, można zatrzymać jej dalszy rozwój. Pamiętajcie o kontrolnych wizytach u okulisty!
.
Bezokularow.pl Tylko oryginalne soczewki kontaktowe.