Czy do soczewek jednodniowych potrzebny jest płyn?

Współczesne rozwiązania w dziedzinie korekcji wzroku zapewniają nam nie tylko doskonałą ostrość widzenia, ale również komfort noszenia. Soczewki odgrywają w tej kwestii bardzo istotną rolę. Jednodniowe szkła kontaktowe, ze względu na swoją wygodę i higieniczność, zdobyły szczególną popularność. Jednak w miarę jej wzrostu pojawiają się również pewne pytania i mity dotyczące korzystania z nich. Wielu nowych użytkowników zastanawia się czy do soczewek jednodniowych potrzebny jest płyn? Dzięki ich jednorazowemu charakterowi dodatkowe preparaty nie są potrzebne. Dowiedz się kiedy potrzebny jest płyn do soczewek i czy na pewno nie musisz go posiadać!


Najważniejsze informacje:

 

Czym są soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe są innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie korekcji wzroku. Są to soczewki kontaktowe, które są projektowane do jednorazowego użycia. To oznacza, że po jednym dniu noszenia, zdejmuje się je z oka i wyrzuca. Następnego dnia wkłada się nową, świeżą parę soczewek. Dzięki temu do soczewek jednodniowych nie potrzebujemy płynu. Unikamy bowiem konieczności ich codziennego czyszczenia i dezynfekowania, a także przechowywania w specjalnych pojemnikach. Soczewki jednodniowe oferują wygodę i higienę, eliminując ryzyko infekcji oczu.

Temat płynu do soczewek pojawia się często przy okazji pomysłów, by nosić jednorazowe szkła kontaktowe dłużej niż tylko przez kilka do kilkunastu godzin w trakcie doby. Bo jeśli ktoś zapyta czy soczewki jednodniowe można nosić dwa dni, od razu nasuwa się kwestia potrzeby posiadania również płynu do ich przechowywania. Jest to błędne rozumowanie - niezależnie od tego, czy soczewki jednodniowe nosisz tylko kilka godzin w trakcie dnia lub po zdjęciu ich z oczu czujesz, że nadawałyby się do ponownego użycia. Więc ile czasu można nosić soczewki jednodniowe?

Według zaleceń producentów, jednodniowe szkła kontaktowe będą służyć Ci dobrze maksymalnie do ok. 15-18 godzin od otwarcia blistra. Oznacza to, że nie można stosować ich dłużej niż jeden dzień. Z racji tego, że jest to produkt jednorazowy, po zdjęciu soczewki z oka, nadaje się ona tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Ponowna aplikacja jednodniowych szkieł kontaktowych może wiązać się z utratą komfortu ich noszenia, zwiększonym ryzykiem uszkodzenia soczewki na oku czy zmniejszoną dostępnością tlenu do rogówki oka. 

Choć dla części z Was może to być przykra wiadomość, to wbrew pozorom jednorazowy charakter soczewek pozwala na eliminację dodatkowych kosztów, np. posiadania płynu. 

soczewki jednodniowe a płyn

Komu polecane są soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe ze względu na najwyższą higieniczność, polecane są osobom o wrażliwych oczach, tym którzy często zmagają się z infekcjami narządu wzroku oraz alergikom. Dodatkowo, jest to świetna alternatywa dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia i podróżników. Nie muszą oni wówczas martwić się o dodatkową pielęgnację produktu. Blister soczewek zajmuje bardzo mało miejsca i jest jedyną rzeczą, o której należy pamiętać wybierając się w kilkudniową przygodę. Świetnie sprawdzą się również u osób uprawiających sporty wodne. Należy pamiętać jednak, by po wyjściu z wody zdjąć dotychczasową i założyć nową parę soczewek, tak by żadne bakterie z wody nie dostały się do oczu. 
 

Soczewki jednodniowe a płyn - czy jest potrzebny?

Zatem, czy do soczewek jednodniowych potrzeby jest płyn? Nie, do soczewek jednodniowych nie jest potrzebny płyn. Soczewki jednodniowe są zaprojektowane do jednorazowego noszenia i nie wymagają stosowania płynów do czyszczenia ani przechowywania. W rzeczywistości, próba czyszczenia soczewek jednodniowych lub przechowywania ich w płynie może prowadzić do uszkodzenia soczewki, utraty higieny i, co najważniejsze, ryzyka infekcji.
 

W jakich przypadkach do soczewek jednodniowych przyda się płyn?

Chociaż jednodniowe szkła kontaktowe nie wymagają płynu do czyszczenia i przechowywania soczewek, istnieją pewne sytuacje, w których może być on pomocny:

 • Podrażnienie i dyskomfort
  Jeśli odczuwasz podrażnienie, suchość lub dyskomfort podczas noszenia soczewek jednodniowych, używanie specjalnych kropli nawilżających lub roztworu soli fizjologicznej może pomóc poprawić komfort. Nie należy jednak w tym celu stosować płynu przeznaczonego do czyszczenia soczewek.
   
 • Uszkodzenie soczewki
  Jeśli soczewka jednodniowa zostanie przypadkowo zdeformowana lub uszkodzona, warto mieć pod ręką krople nawilżające lub płyn do soczewek, aby spróbować delikatnie przywrócić jej odpowiedni kształt. Jednak jeśli uszkodzenie jest znaczne, lepiej jest po prostu zastąpić soczewkę nową.
   
 • Czyszczenie soczewki w sytuacjach nietypowych
  W rzadkich sytuacjach, gdy nie masz dostępu do nowej pary soczewek jednodniowych, a obecne soczewki wymagają czyszczenia (np. po przypadkowym kontakcie z brudem lub innymi substancjami), przydatny może okazać się specjalistyczny płyn do czyszczenia soczewek. Jednak takie sytuacje są wyjątkowe i nie powinno się tego stosować regularnie. Zaleca się by w takiej sytuacji zastąpić soczewki nową parą. 

w jakich przypadkach do soczewek jednodniowych przyda się płyn?


Jak prawidłowo korzystać z soczewek jednodniowych?

 1. Pamiętaj o higienie rąk - przed dotknięciem soczewek upewnij się, że twoje ręce są dokładnie umyte i osuszone.
   
 2. Poprawnie zakładaj i zdejmuj soczewki kontaktowe – aplikuj szkła zgodnie z wskazówkami. Sprawdź nasz poradnik na temat zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych. Upewnij się, że soczewki są właściwie ustabilizowane na oku. Pamiętaj, że jednorazowe produkty są znacznie delikatniejsze od tych z wydłużonym czasem noszenia. Z tego względu zakładanie soczewek jednodniowych może być delikatnie trudniejsze dla nowych użytkowników. 
   
 3. Nie dopuszczaj do ekspozycji soczewek na wodę - unikaj kontaktu soczewek z wodą, np. pod prysznicem lub w basenie, aby uniknąć ryzyka infekcji. Jeśli uprawiasz sporty wodne, pamiętaj by po wyjściu z wody niezwłocznie wymienić soczewki na nową parę.
   
 4. Nie czyść soczewek jednodniowych - nie próbuj czyścić ani przechowywać soczewek jednodniowych w płynie. Codziennie zakładaj nowe, świeże soczewki, prosto z blistra.
   
 5. Kontroluj stan swoich oczu - pamiętaj, aby regularnie odwiedzać optometrystę w celu sprawdzenia stanu zdrowia oczu i dostosowania soczewek do Twoich potrzeb.

Korzystasz z produktów o dłuższym czasie użytkowania? Sprawdź w naszym poradniku jak przechowywać soczewki kontaktowe.

 

Bibliografia:

 1. https://amplifyeye.care/article/daily-disposable-contact-lenses/
 2. https://aqualens.in/blogs/lifestyle/reasons-why-daily-disposable-contact-lenses-are-a-go-to-for
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię