Ile można nosić soczewki jednodniowe?

Soczewki to nie tylko bardzo wygodne rozwiązanie, ale przede wszystkim sposób na doskonałą widoczność i świetny wygląd. Jednak w przypadku takich akcesoriów musisz zadbać o ich higienę, aby nie wpłynęły negatywnie na Twój wzrok. Dlatego koniecznie stosuj się do zaleceń producentów, a dzięki nim dowiesz się, ile można nosić soczewki jednodniowe.


zakładanie soczewek jednodniowych

Soczewki jednodniowe czy można nosić kilka dni?

W sklepie optycznym znajdziesz wiele różnych modeli soczewek kontaktowych. Wśród nich są te jednodniowe, 2-tygodniowe czy miesięczne. Dlatego długość korzystania z nich jest uzależniona przede wszystkim od tego, na który model się zdecydujesz. Jeżeli zastanawiasz się, czy soczewki jednodniowe można nosić 2 dni, to powinieneś wiedzieć, że to nie jest zalecane. Przede wszystkim ze względu na brak właściwego działania. Po prostu po upłynięciu jednego dnia soczewki tracą swoje cechy, co oznacza, iż nie stanowią już należytego wsparcia dla Twojego wzroku. Sprawdź też, od czego zależy to, jak długo możesz nosić soczewki kontaktowe!

Przesuszanie się oczu

Czujesz, że Twoje oczy nadmiernie się przesuszają? W takim przypadku jeszcze przed tym, jak zaczniesz nosić soczewki kontaktowe, zgłoś się do specjalisty. Wtedy okulista dokładnie zbada Twoje oczy. Zauważ, że w niektórych przypadkach lekarze jeszcze bardziej skracają czas, kiedy możesz nosić soczewki jednodniowe. Wówczas kieruj się zaleceniami specjalisty, a nie tym, co napisał producent. Rozważ też używanie kropli do oczu, które doskonale nawilżą Twoje oczy w każdym momencie dnia.

Materiał soczewek

Gdy nie wiesz, ile dni można nosić soczewki jednodniowe, to zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wśród najpopularniejszych są modele hydrożelowe, ale pamiętaj, że w ograniczonym stopniu przepuszczają tlen, co może powodować przesuszanie oczu. Większe właściwości "oddychające" mają soczewki silikonowo-hydrożelowe.

Doświadczenie w noszeniu soczewek

Do tej pory nigdy nie nosiłeś soczewek jednodniowych? Zatem na początek załóż je jedynie na kilka godzin. Dzięki temu sprawdzisz, jak reagują na to Twoje oczy, a przede wszystkim stopniowo nauczysz się, jak z nich korzystać.

Warunki otoczenia

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na to, jak długo można nosić soczewki kontaktowe, są warunki panujące w otoczeniu. Po prostu zwróć uwagę na stopień zanieczyszczenia pomieszczeń, w których przebywasz oraz na pogodę typu wiatr, deszcz lub śnieg. Oprócz tego zastanawiając się nad tym, czy soczewki jednodniowe można nosić dłużej, przeanalizuj najczęściej odwiedzane miejsca. W takiej sytuacji kluczowa jest obecność klimatyzacji, nieprawidłowe oświetlenie oraz promieniowanie z ekranu monitora bądź innych urządzeń elektronicznych.

Soczewki jednodniowe, ile godzin można nosić?

Zastanawiasz się, czy są jakieś ograniczenia dotyczące liczby godzin w ciągu dnia, kiedy to możesz mieć założone soczewki kontaktowe? Choć mogłoby się wydawać, że takie akcesoria utrzymają swoje właściwości przez 12h, to jednak musisz przede wszystkim kierować się zaleceniami producentów.
Jeżeli chodzi o soczewki jednodniowe, ile godzin można je nosić? Zakłada się, że większość modeli możesz zakładać na 6-14 godzin. Pamiętaj jednak, aby ten czas liczyć od momentu otwarcia opakowania, a nie ubrania soczewek jednodniowych.

Czy można spać w soczewkach jednodniowych?

Sen to czas, który Twój organizm powinien przeznaczyć na regenerację i odpoczynek. Dotyczy to również Twojego wzroku, dlatego przed pójściem spać ściągnij soczewki kontaktowe – szczególnie wtedy, gdy nosisz jednodniowe modele. To samo dotyczy krótkich drzemek w ciągu dnia. Po prostu zdejmij je i włóż do specjalnego płynu do soczewek, co sprawi, że soczewki będą odświeżone i nawilżone, a jednocześnie nie przedostaną się na nie żadne drobnoustroje.

Nie wiesz, czy można spać w soczewkach jednodniowych przez kilkanaście minut? Niekontrolowane drzemki zdarzają się każdemu i jeśli trwają chwilę, to Twoje oczy nie są zagrożone. Zaraz po przebudzeniu mogą nieco łzawić, a Ty będziesz czuć sporą suchość oczu. Niektórzy porównują to wrażenie do piasku w oczach. Szczególnie jest to zauważalne u osób, które noszą klasyczne modele wykonane z hydrożelu. Dzieje się tak, ponieważ ten materiał gorzej przepuszcza tlen od np. soczewek silikonowo-hydrożelowych.

soczewka jednodniowa na palcu wskazującym

Ile dni można nosić soczewki jednodniowe – zalecenia producentów

Jeszcze przed tym, jak otworzysz opakowanie nowych soczewek, to dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta. To właśnie tam znajdziesz wszystkie informacje, które sprawią, że korzystanie z tych soczewek będzie dla Ciebie w pełni bezpieczne. Poza tym dowiesz się, ile dni można nosić soczewki jednodniowe i w jaki sposób dbać o ich higienę. Przekonaj się, jakie są najczęstsze zalecenia, dzięki którym na pewno będziesz w prawidłowy sposób nosić soczewki kontaktowe:

  • przed założeniem szkieł kontaktowych warto skonsultować się z lekarzem,
  • soczewki jednodniowe powinny być noszone maksymalnie przez 14 godzin,
  • należy zachować maksymalną higienę przed zakładaniem soczewek – dokładnie umyj ręce,
  • zakładaj soczewki jednodniowe przed makijażem,
  • w przypadku soczewek jednodniowych nie musisz dodatkowo nawilżać oczu,
  • ściągaj soczewki na noc.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię