Soczewki – czy można nosić 2 dni?

Soczewki jednodniowe stale zyskują popularność ze względu na ich wygodę, a także łatwość w dopasowaniu do wady wzroku. Jednak pojawia się też coraz więcej pytań, dotyczących ich prawidłowego stosowania. Szczególnie odnosi się to do czasu, w jakim naprawdę działają soczewki. Czy można nosić 2 dni te modele? Poznaj odpowiedź na to pytanie!


Czy soczewki jednodniowe można nosić dwa dni?

Bardzo ważne jest to, abyś zawsze stosował się do zaleceń producentów. Szczególnie dotyczy to soczewek kontaktowych. Wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniu – jest tam informacja, czy dane soczewki są jednodniowe. Czy wiesz, dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim ma to ogromny wpływ na Twoje zdrowie, jakość widzenia oraz stopień nawilżenia oczu. Zatem, jeśli zastanawiasz się, czy soczewki jednodniowe można nosić 2 dni, to nie powinieneś tego robić. W końcu takie modele będą Ci dobrze służyć przez ok. 15-18 godzin. Choć dostępne są również warianty o przedłużonej trwałości - są to jednak soczewki miesięczne całodobowe. W takim przypadku możesz je swobodnie nosić przez dzień i noc – to ciekawa informacja dla osób, które czasem zasypiają w soczewkach. Pamiętaj jednak, że nie dotyczy to soczewek jednodniowych, których noszenie przez 2 dni nie jest dobre dla Twojego zdrowia.

Soczewka jednodniowa

Soczewki jednodniowe – czy można nosić dłużej w bezpieczny sposób?

Zwróć uwagę na to, że soczewki jednorazowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dobrze działały przez określony czas. Dłuższe stosowanie tych modeli może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Jednak najważniejsze jest to, że po prostu po upływie określonej liczby godzin stopniowo tracą swoje właściwości. W konsekwencji zaczniesz gorzej widzieć, będziesz odczuwać większe zmęczenie oczu, bóle głowy i problemy z koncentracją. Poza tym kłopotliwe może być wykonywanie prostych czynności. Właśnie z tego powodu, gdy będziesz zastanawiać się nad tym, czy soczewki jednodniowe można nosić dłużej, to pomyśl o tych negatywnych konsekwencjach.

Jakie są konsekwencje dłuższego noszenia jednodniowych soczewek kontaktowych?

Utrata komfortu

Nie wiesz, czy soczewki jednodniowe można nosić 2 dni? W takim razie pomyśl o tym, co czujesz, gdy zakładasz zupełnie nowe soczewki. Wtedy soczewki są właściwie niewyczuwalne na oku, a dzięki temu są tak przyjemne i komfortowe w noszeniu. Niestety nie będziesz mógł cieszyć się tym pozytywnym wrażeniem, kiedy nie zdejmiesz ich przez kilka dni. Po prostu po takim czasie soczewki staną się dla Ciebie coraz bardziej odczuwalne, przesuszone, a nawet drażniące dla oczu.

Pęknięcie soczewek

Jednodniowe soczewki mają bardzo delikatną strukturę, dlatego jest to dobra opcja dla osób o wrażliwych oczach. Jednak ta subtelna powłoka może być narażona na pęknięcia, gdy soczewki jednodniowe nosisz dłużej niż przez 1 dzień, czyli więcej niż jest to wskazane przez producenta. Po pewnym czasie soczewki jednodniowe zrobią się suche, kruche, a wtedy łatwo może dojść do uszkodzenia – nawet wówczas, gdy masz je założone na oczach. To doskonale obrazuje odpowiedź na pytanie, czy można nosić soczewki jednodniowe dłużej.

Niedostateczna ilość tlenu

Bardzo ważne jest to, aby do soczewki, rogówki i innych części oka swobodnie przedostawał się tlen. Dzięki temu gałka nie jest narażona na infekcję, nadmierną suchość czy inny problem. Dlatego tak istotny jest wybór modeli dobrze przepuszczających tlen. Jednak soczewki mają taką funkcję jedynie przez określony czas. Gdy już upłynie, to coraz mniejsza ilość tlenu dociera do oka. Właśnie z tego powodu, jeśli zastanawiasz się, czy soczewki jednodniowe można nosić dwa dni, to pomyśl o konsekwencjach zdrowotnych niedotlenionej gałki. Wśród nich znajdziesz m.in. zaczerwienienie, podrażnienie oka, a także wiele poważniejszych powikłań lub infekcji.

soczewki jednodniowe

Czy można nosić soczewki jednodniowe dłużej – opinie ekspertów

Właściwie każdy specjalista powie Ci, że soczewki kontaktowe jednodniowe należy nosić jedynie przez dzień, miesięczne przez 30 dni itd. Po prostu kluczowe jest to, abyś stosował się do zaleceń producentów. Po upływie terminu soczewki tracą swoją wilgotność, przez to ulegają zniekształceniu, są źle dopasowane do gałki ocznej, co znowu powoduje spory dyskomfort. Oprócz tego istnieje ryzyko pęknięcia soczewki, gdyż traci ona swoją elastyczność. Dlatego na pytanie, czy soczewki jednodniowe można nosić dłużej, na pewno otrzymasz przeczącą odpowiedź. Przede wszystkim ze względu na konsekwencje dla Twojego zdrowia, które nie zawsze ograniczają się jedynie do nadmiernej suchości lub lekkiego podrażnienia.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię