Co ile wymienia się soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe stały się niezwykle popularnym środkiem korekcji wzroku dla milionów ludzi na całym świecie. Są one wygodne, dyskretne i oferują doskonałą ostrość wzroku, nie krępując naszych ruchów, jak to często bywa w przypadku okularów. Jednak by cieszyć się pełnymi korzyściami płynącymi z noszenia soczewek kontaktowych, trzeba przestrzegać pewnych zasad, w tym regularnie je wymieniać. Jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki zmianie produktu na nowy możemy cieszyć się dobrymi właściwościami szkieł kontaktowych, wysokim poziomem higieny oraz komfortem ich użytkowania. Dowiedz się co ile powinno się wymieniać soczewki!


Najważniejsze informacje:

 

Dlaczego wymiana soczewek kontaktowych jest ważna

Wymiana soczewek kontaktowych jest kluczowym aspektem utrzymania zdrowych oczu i komfortowego noszenia soczewek. Istnieje kilka głównych powodów, dla których powinno się regularnie zmieniać soczewki:

 1. Zanieczyszczenie i osad na soczewkach
  Soczewki kontaktowe są narażone na różne zanieczyszczenia z otoczenia oraz tworzące się na nich osady pochodzące z naszych oczu. Mogą być  to mikroskopijne cząsteczki kurzu, białka, tłuszczu czy też bakterie. Z czasem te substancje osadzają się na soczewkach, tworząc warunki idealne do rozwoju infekcji oka. Regularna wymiana soczewek pozwala uniknąć tego rodzaju problemów.
   
 2. Utrzymanie komfortu noszenia
  Soczewki kontaktowe tracą z czasem swoje właściwości optyczne, co wpływa na komfort ich noszenia. Mogą stawać się bardziej sztywne, co powoduje uczucie suchości i podrażnienia oczu. Nowe soczewki są gładkie i zdecydowanie bardziej komfortowe dla oka, dzięki czemu możesz cieszyć się klarownym widzeniem przez dłuższy czas.
   
 3. Poprawa jakości widzenia
  Nowe soczewki kontaktowe oferują lepszą jakość widzenia w porównaniu do starych, zużytych soczewek. Jeśli zaniedbamy wymianę soczewek, nasz wzrok może stawać się subiektywnie coraz gorszy, co wpływa na jakość życia i wydajność w codziennych czynnościach.
   
 4. Minimalizacja ryzyka infekcji oka
  Niedbałe stosowanie się do zaleceń dotyczących wymiany soczewek kontaktowych może zwiększyć ryzyko infekcji oka, w tym zapalenia spojówek czy zapalenia rogówki. Nowe soczewki są bardziej odporne na zanieczyszczenia i bakterie, co pomaga chronić zdrowie oczu.

Co ile należy wymieniać soczewki kontaktowe?

Jak często wymieniać soczewki kontaktowe?

Teraz, gdy już wiemy, dlaczego wymiana soczewek jest ważna, przejdźmy do pytania, jak często to robić. Odpowiedź na to pytanie może różnić się w zależności od typu soczewek kontaktowych, które nosisz. 
 

Jednodniowe soczewki kontaktowe

Jednodniowe soczewki kontaktowe są projektowane do jednorazowego użytku. Oznacza to, że nosisz je przez jeden dzień, a po zdjęciu - wyrzucasz. Nie ma potrzeby pielęgnowania ani przechowywania ich w płynie do soczewek. Zaletą jest więc fakt, że do soczewek jednodniowych nie potrzebujesz płynu! To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć konieczności ich czyszczenia. Wiele osób wciąż zastanawia się ile czasu można nosić soczewki jednodniowe. Należy podkreślić zatem, że wymiana jest codzienna. Niezależnie od tego, czy zaaplikowałeś je na cały dzień, czy wyłącznie na godzinę, po ściągnięciu soczewki z oka, nie nadaje się ona do ponownego użytku. Gdy chcesz założyć soczewkę jednodniową, skorzystaj z nowego produktu prosto z blistra. 

Producenci określają również czas noszenia soczewek jednodniowych. Większość modeli według zaleceń możesz nosić od 6 do 14 godzin. Warto zaznaczyć, że czas ten liczy się od momentu otwarcia blistra. 
 

Dwutygodniowe i miesięczne soczewki kontaktowe

Dwutygodniowe i miesięczne soczewki kontaktowe są noszone przez określony okres czasu, odpowiednio 14 oraz 30 dni. Z racji tego, że są to produkty wielorazowe, wymagają  one codziennego czyszczenia i przechowywania w specjalnym płynie do soczewek. Przestrzeganie tego harmonogramu jest kluczowe dla utrzymania zdrowych oczu i komfortu noszenia. Pielęgnacja soczewek kontaktowych pozwala na zachowanie ich parametrów oraz przedłuża ich żywotność. Warto podkreślić, że nawet najlepiej pielęgnowane szkła, nie powinny być używane dłużej, niż okres czasu zalecony przez producenta. 

Soczewki dwutygodniowe oraz miesięczne o dziennym trybie noszenia mogą być używane do około 12 godzin dziennie. Czasu tego przestrzegać powinny szczególnie osoby z wrażliwymi oczami lub te borykające się z ich suchością. 
 

Soczewki kontaktowe całodobowe

Niektórzy ludzie noszą i bardzo cenią sobie soczewki kontaktowe całodobowe. Nazywane są one również soczewkami o przedłużonym/ ciągłym trybie noszenia oraz produktami night&day. Ich największą zaletą jest fakt, że można nosić je nawet przez miesiąc, bez codziennego zdejmowania i czyszczenia.  Według zaleceń producentów, ciągły tryb noszenia tego typu produktów może trwać nawet 30 dni i 29 nocy.  Wykonane są one z specjalnego, przepuszczającego tlen materiału silikonowo-hydrożelowego, zapewniającego bezpieczne stosowanie. Mimo wszystko specjaliści sugerują, by co kilka dni wyjąć soczewkę, wyczyścić ją i pozwolić oku na odpoczynek oraz swobodne dotlenienie. 

wymiana soczewek zależna od czasu i trybu ich noszenia

Tryb wymiany soczewek kontaktowych dobrany do Ciebie 

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych i harmonogramu wymiany zależy od Twojego stylu życia, preferencji oraz potrzeb wzrokowych. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z okulistą lub optometrystą przed rozpoczęciem noszenia soczewek kontaktowych. Lekarz określi, jakie parametry, właściwości techniczne, czas oraz tryb noszenia oraz materiał soczewek będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Jeśli jesteś zapracowaną osobą, jednodniowe soczewki mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają codziennego czyszczenia. Sprawdzą się one równie dobrze u alergików. Jeśli masz problem z suchymi oczami, specjalista może zalecić soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe, które mają lepszą zdolność do utrzymywania wilgotności. Nieco bardziej ekonomiczną opcją, dla osób dobrze przestrzegających higieny będą szkła dwutygodniowe lub miesięczne. Natomiast tym, którzy mają większy problem z aplikacją produktu na oko lub zwyczajnie nie lubią tego procesu, dedykowane są soczewki całodobowe.
 

Bibliografia:

 1. https://www.nvisioncenters.com/contacts/how-long-last/
 2. https://heffingtons.com/how-often-should-i-change-my-contacts/
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię