7 sposobów na łzawiące oczy?

Łzawienie oczu to jeden z objawów wielu schorzeń i chorób oczu. Może ono wynikać również z niegroźnych dla narządu wzroku przyczyn. Między innymi takich jak np. źle dopasowane soczewki kontaktowe, mechaniczne podrażnienia powierzchni oka lubnieskorygowana wada refrakcji. Do powodów łzawienia można również zaliczyć niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak np. silny wiatr powodujący przesuszenie oczu. Dolegliwość ta jest jednak bardzo niekomfortowa, a pojawiając się często i w mocnym nasileniu może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ważne jest zatem by bacznie obserwować stan swoich oczu oraz w przypadku wystąpienia nadmiernego łzawienia zasięgnąć pomocy. W tym przypadku skuteczne mogą okazać się zalecenia specjalisty oraz domowe sposoby. Dowiedz się jak radzić sobie w przypadku łzawiących oczu!


Najważniejsze informacje:


 

Łzawienie oczu – czym jest?

Szukając skutecznych sposobów na walkę z łzawiącymi oczami, warto dowiedzieć się czym ono w zasadzie jest. 

Łzy to niezbędny element ochronny narządu wzroku. Na co dzień pełnią one funkcję nawilżającą, zabezpieczającą oraz oczyszczającą. Jest to fizjologiczny płyn ustrojowy, w którego skład wchodzi głównie woda, a poza nią również sole, białka, lizozym oraz defensywa. Dzięki zawartym składnikom mają one również działanie bakteriobójcze. Łzy są także jedną ze składowych filmu łzowego. Produkowane są one stale przez gruczoły łzowe oraz rozprowadzane po powierzchni gałek ocznych podczas mrugania.
Nadmiar łez gromadzony jest natomiast w jeziorkach łzowych zlokalizowanych w okolicy kącika oka. 

łzawienie oczu

Nadmierne łzawienie oczu spowodowane jest podrażnieniem powierzchni oka. Nastąpić to może np. na skutek kontaktu z ciałem obcym lub substancjami drażniącymi. W konsekwencji produkcja płynu łzowego zostaje wzmożona do tego stopnia, że kanaliki łzowe odpowiadające za jej odprowadzanie, nie są w stanie robić tego efektywnie. Wynikiem tego jest łzawienie, którego celem jest wypłukanie substancji drażniącej lub ciała obcego oraz intensywne nawilżenie powierzchni oka. 
 

Łzawiące oczy – jak sobie z nimi radzić? 

Łzawienie oczu powstać może na skutek wielu różnych czynników. Do najpopularniejszych zaliczamy podrażnienia mechaniczne, alergie, suchość oczu, nieprawidłowy wzrost rzęs, nadmierne zmęczenia oczu, niesprzyjające warunki atmosferyczne czy obecności substancji drażniących w powietrzu. W zależności od przyczyny, sposób hamowania łzawienia może być różny. 


1. Sól fizjologiczna

Jednym z częstszych powodów łzawienia oczu jest alergiczne zapalenie spojówek. Powstaje ono na skutek kontaktu spojówki z alergenem, czyli substancją wywołującą reakcję alergiczną. W takiej sytuacji jednym ze sposobów na pozbycie się łzawienia, jest zastosowanie soli fizjologicznej. Przemywanie oczu roztworem pozwoli skutecznie usunąć alergen ze spojówki oka oraz da oczekiwaną ulgę w łzawieniu.


2. Krople do oczu

Jeśli czynnikiem wywołującym łzawienie oczu jest ich nadmierne zmęczenie, przesuszenie, a nawet zespół suchego oka, skuteczne okazać mogą się krople do oczu, tzw. sztuczne łzy. Są to lepkie roztwory substancji wielkocząsteczkowych, których zadaniem jest uzupełnienie naturalnego filmu łzowego oka oraz dokładne pokrycie jego powierzchni.


3. Okulary przeciwsłoneczne

Niejednokrotnie powodem łzawienia oczu są niesprzyjające warunki atmosferyczne. Mowa w tym wypadku nie tylko o silnym wietrze, powodującym przesuszanie powierzchni oka. Na łzawienie oczu wpływ może mieć również nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. W obu tych przypadkach rozwiązaniem jest korzystanie z okularów przeciwsłonecznych. Te skutecznie ochronią oczy przed niekorzystnymi warunkami oraz idącym za tym nadmiernym łzawieniem. 


4. Odpowiednie stanowisko do pracy

Jeśli Twoja praca związana jest bezpośrednio z ciągłym korzystaniem z komputera, Twoje oczy mogą pilnie alarmować Cię o zmęczeniu poprzez nadmierne łzawienie. W takiej sytuacji powinieneś przede wszystkich zadbać o odpowiednie stanowisko. Zachowaj odpowiednią odległość od monitora (minimum 50 cm) i zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Nie zapominaj również o ochronie oczu w postaci okularów z antyrefleksem lub soczewek kontaktowych przeznaczonych do osób, które doświadczają cyfrowego zmęczenia wzroku, takich jak EyeLove Digital


5. Okłady z wodnego naparu rumianku 

Bardzo starym, a zarazem skutecznym sposobem na łzawiące oczy jest stosowanie okładów z wodnego naparu rumianku. Jest to szczególnie polecane przy schorzeniach takich jak jęczmień, gradówka, zapalenie brzegów powiek, a także do przemywania oczu noworodkom. Rumianek zawiera bowiem szereg witamin, soli mineralnych, olejków eterycznych oraz innych, cennych substancji. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, antyalergiczne i jest skuteczny w radzeniu sobie z nadmiernym łzawieniem oczu. 


6. Odpoczynek 

Banalnym, a jednak przynoszącym efekty sposobem na radzenie sobie ze łzawieniem oczu jest odpoczynek. Pozwól swoim oczom na chwilę relaksu. Ogranicz w tym celu ciągłe korzystanie z komputera, telefonu lub oglądanie telewizji. W zamian za to wykonaj delikatny masaż powiek oraz zastosuj ciepłe okłady. Te przyniosą oczekiwana ulgę dla zmęczonych oczu, a także zapobiegną ich łzawieniu. 


7. Wizyta u okulisty

Jeśli żadna z domowych metod nie przynosi oczekiwanego rezultatu, a łzawienie oczu dokuczliwie przeszkadza Ci w codziennych czynnościach, to czas by udać się na wizytę do specjalisty. Okulista wykona szereg badań oraz zdiagnozuje problem. Następnie, jeśli wystąpi taka konieczność, przepisze odpowiednie środki, np. przeciwgrzybicze, przeciwzapalne lub antybiotyk. W ten sposób wykluczysz poważne schorzenia wywołujące łzawienie, a dzięki lekom odczujesz ulgę. 

Jak poradzić sobie z łzawieniem oczu?

Bibliografia:
https://www.centreforsight.net/blog/watery-eyes-causes-treatments-and-remedies-at-home/
https://www.medicoverhospitals.in/symptoms/watery-eyes

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię