Pęknięte naczynka w oku – co robić?

Na pewno co najmniej kilkukrotnie każdemu z nas udało się zaobserwować ową „dolegliwość” dość często nazywaną defektem kosmetycznym. Zazwyczaj nie ma obaw do niepokoju, warto jednak wiedzieć, co może być jego przyczyną. Wylew podspojówkowy – przyczyny

Pęknięte naczynko powstaje wskutek wylewu krwi do ciała szklistego, czego efektem jest powstanie nieestetycznych plam. Zazwyczaj dochodzi do tego w nocy, pocieszającym faktem jest również to, że ustępuje bez ingerencji osób trzecich, jednak potrwać może nawet kilka dni. Przyczyn pojawienia się omawianego wylewu może być wiele – począwszy od przyjmowania niektórych leków (np. aspiryny – kwas acetylosalicylowy, który jest składnikiem leku powodować może krwawienia np. z nosa czy z oczu), przebytych chorób – cukrzycy, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego bądź skutkiem kruchości naczyń krwionośnych. Wylew podspojówkowy może być również spowodowany uszkodzeniem mechanicznym oka – tarciem, podrażnieniem chociażby maskarą czy kredką do oczu.

Wysokie ciśnienie tętnicze – kolejna przyczyna?

Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, kichnięcia czy kaszlu może dojść do pęknięcia naczynek w oku. Nie ma powodów do obaw – zazwyczaj dolegliwość ustępuje samoczynnie.

Pęknięte naczynka w oku a soczewki kontaktowe

Bardzo często zdarzyć się może, że z większym nasileniem bądź częstotliwością pojawiają się u osób noszących soczewki kontaktowe. Czego może to być objaw? Przyczyny należy doszukiwać się w nieodpowiednio dobranych soczewkach ( zwróć uwagę na parametry BC – wypukłość gałki ocznej oraz DIA – średnica)jak również nieodpowiednio użytkowanych – np. noszenie soczewek miesięcznych dwa miesiące bądź spanie w soczewkach do tego nieprzeznaczonych.

Podsumowując: Jeśli zauważycie u siebie niepokojąco długo utrzymujące się popękane naczynka, najlepiej będzie zgłosić się do specjalisty. Tylko on rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.

Zdrowego, pełnego blasku spojrzenia życzy: Bezokularow.pl - soczewki kontaktowe

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię