5 sposobów na przekrwione oczy, które działają!

Twoje oczy znów są przekrwione i podrażnione? Niezależnie od tego, co jest ich przyczyną, zaczerwienienie białka jest prawdziwą udręką – ma negatywny wpływ nie tylko na wygląd, ale czasem nawet i na komfort widzenia. Jednak nic się nie martw – w tym artykule podzielimy się skutecznymi sposobami na przekrwione oczy, które przywrócą Ci zdrowy i piękny wygląd!


Od czego przekrwione oczy? Przyczyny dolegliwości

Wiele osób zastanawia się – “dlaczego mam przekrwione oczy?”. Są one dokuczliwym, jednak bardzo powszechnym i w większości przypadków nieszkodliwym zjawiskiem. Jedynie w rzadkich sytuacjach może zdarzyć się, że zaczerwienione oczy świadczą o poważniejszym problemie. Aby być w stanie skutecznie pozbyć się rozszerzonych naczyń krwionośnych oczu – najpierw poznaj ich potencjalne przyczyny.

Przekrwione oczy sposoby

Tak więc co może powodować przekrwione oczy?

Brak snu

Niewystarczająca ilość snu to jedna z najczęstszych przyczyn zaczerwienienia. Gdy się nie wysypiasz, Twój organizm staje się przemęczony – to samo tyczy się oczu, które nie dostają nawet chwili wytchnienia. Tutaj poznasz 4 sposoby na zmęczone oczy, które pomogą Ci zapobiec temu problemowi w przyszłości.

Przekrwienie jest w tym przypadku efektem podwyższenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu we krwi. Wpływa on bowiem na rozszerzenie naczyń krwionośnych – również tych, które znajdują się w oczach. Zaczerwienienie dodatkowo wzmaga przesuszenie oczu związane z długotrwałym brakiem snu.

Zbyt długie korzystanie z komputera

Przekrwione oczy to niezwykle częsta dolegliwość zwłaszcza ze względu na coraz większą rolę urządzeń elektronicznych w naszym codziennym życiu. Rozszerzone naczynia krwionośne w białku oczu to jeden z objawów syndromu widzenia cyfrowego – tutaj dowiesz się więcej na jego temat.

Kiedy przez dłuższy czas wpatrujesz się w monitor komputera, Twoje oczy muszą stale wytężać się, aby być w stanie odpowiednio dostrzegać obraz i tekst widniejący na świecącym ekranie. Przez to mięśnie oczu stają się napięte i przemęczone, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Efekt ten jest wzmożony jeszcze bardziej, gdy korzystasz z komputera przy kiepskim oświetleniu.

Nieprawidłowe użytkowanie szkieł kontaktowych

Jeśli korzystasz z soczewek kontaktowych, musisz zwracać szczególną uwagę na ich pielęgnację. Brak odpowiedniej higieny może skutkować bowiem podrażnieniami i przesuszeniem, a co za tym idzie – przekrwieniem białek oczu.

Dodatkowo zwiększasz ryzyko pojawienia się stanów zapalnych, takich jak zapalenie spojówek – w tym przypadku przekrwione oczy będą wymagały bardziej specjalistycznego leczenia. Tak więc jeśli znów zmagasz się z zaczerwienieniem – zastanów się, czy może przyczyna tego stanu nie leży w pielęgnacji Twoich soczewek.

Choroby oczu

W sporadycznych przypadkach, przekrwione oczy mogą świadczyć o chorobie oczu, takich jak:

przekrwione oczy

W przypadku tych chorób i zaburzeń to niezwykle ważne, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Dlatego też jeśli przekrwione oczy utrzymują się już od dłuższego czasu, lub towarzyszą im inne dokuczliwe objawy – udaj się do gabinetu okulisty. Wówczas aby pozbyć się czerwonych oczu, będziesz musiał najpierw wyeliminować schorzenie, które je powoduje.

Co zrobić na przekrwione oczy? Sposoby na złagodzenie zaczerwienienia

Skoro wiesz już o potencjalnych przyczynach przekrwienia – czas dowiedzieć się, co zrobić na czerwone oczy. Niezależnie od tego, czy czeka na Ciebie ważna okazja i chcesz wyglądać jak najlepiej, czy pragniesz w końcu podarować oczom zasłużony odpoczynek – te sposoby na przekrwione oczy Ci w tym pomogą. W końcu każdy chciałby cieszyć się błyszczącym i zdrowym spojrzeniem!

Poznaj szybkie i skuteczne sposoby na przekrwione oczy, które przywrócą Ci zdrowy wygląd i komfort widzenia:

  1. Wysypiaj się!

Jeśli regularnie doświadczasz przekrwionych oczu, jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów to po prostu zadbanie o wystarczającą ilość snu! Odpowiedni wypoczynek pozwoli Ci zapobiec negatywnym skutkom związanym z niewysypianiem się, o których wspominaliśmy wcześniej.

Dorośli wymagają od 7 do nawet 9 godzin snu na noc, dlatego jeśli każdej nocy śpisz krócej i budzisz się zmęczony – spróbuj dostosować swój harmonogram snu do swoich potrzeb. Do tego niezbędne może się okazać wcześniejsze pójście do łóżka, lub zmiana swojej codziennej rutyny tak, aby umożliwić sobie dłuższe spanie o poranku.

To zadanie znacznie ułatwi Ci dbanie o odpowiednią higienę snu. Oznacza to m.in. zrezygnowanie z urządzeń elektronicznych na godzinę przed snem, ograniczenie spożycia kawy i innych napojów z kofeiną, a także zadbanie o odpowiednie warunki do snu w sypialni.

Dzięki wystarczającej ilości snu nie tylko skutecznie pozbędziesz się przekrwionych oczu, ale i znacznie poprawisz swoje ogólne samopoczucie. Jeśli więc zmagasz się z przemęczeniem nie tylko oczu, ale i całego organizmu – pierwszy krok to upewnienie się, że się wysypiasz!

  1. Dbaj o oczy w trakcie pracy przed komputerem

Jeśli często spędzasz wiele godzin przed komputerem, przekrwione oczy czy nawet pęknięte naczynko w oku na pewno nie są Ci obce – zwłaszcza jeśli nosisz szkła kontaktowe. Najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie zmęczenia wzroku byłoby wówczas ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem, jednak wiemy, że to nie zawsze jest możliwe.

Dlatego też podzielimy się innym, równie skutecznym sposobem – to nic innego, jak wdrożenie dobrych nawyków w trakcie pracy przed komputerem. Oto zasady, których powinieneś się trzymać:

  1. Zadbaj o prawidłowe ustawienia wyświetlania na monitorze. Zbyt ciemny obraz dodatkowo zwiększy napięcie mięśni oczu, a zbyt jasny będzie je oślepiał.

  2. Rób częste przerwy. Co 20 minut poświęć 20 sekund na to, aby spojrzeć w dal. Dzięki temu zapewnisz oczom odpoczynek, którego tak bardzo potrzebują.

  3. Wyposaż się w okulary do komputera. Ich soczewki są pokryte powłoką BLUE, która filtruje niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych. W specjalne okulary do komputera możesz wyposażyć się w sklepie wOkularach.pl.

Te wskazówki pomogą Ci nie tylko zapobiec dokuczliwemu zaczerwienieniu oczu – uczynią one również Twoją pracę przed komputerem bardziej komfortową i przyjemną. Dzięki nim będziesz mógł pożegnać się z suchością, niewyraźnym widzeniem i dyskomfortem!

  1. Dbaj odpowiednio o swoje soczewki kontaktowe

Każdy użytkownik soczewek miesięcznych i dwutygodniowych wie, jak ważne jest utrzymywanie ich w odpowiedniej higienie. Błędy popełnianie w pielęgnacji szkieł kontaktowych mogą skutkować pojawieniem się problemu przekrwionych oczu, dlatego też aby im zapobiec – dbaj o swoje soczewki z najwyższą starannością.

Ważne jest tu zwłaszcza czyszczenie i dezynfekowanie ich za pomocą specjalnego płynu do soczewek, który zakupisz tutaj. Jeśli jednak chcesz zminimalizować ryzyko przekrwienia oczu do minimum – postaw na soczewki jednodniowe. To najbardziej higieniczna opcja, która nie wymaga żadnej pielęgnacji. Wystarczy założyć je rano, a wieczorem wyrzucić. Zdrowy wygląd oczu gwarantowany!

  1. Stosuj chłodne okłady

Oczy, które są przekrwione i przemęczone, desperacko potrzebują wypoczynku. Wspomóż je w tym chłodnymi okładami, które zrelaksują mięśnie i zwężą rozszerzone naczynia krwionośne. Najlepiej nadadzą się specjalnie przeznaczone do tego produkty, takie jak maska Thera Pearl do wielokrotnego użytku – to szybki sposób na zaczerwienione oczy!

Wystarczy, że na kilka minut włożysz ją do lodówki lub zamrażalki, a następnie nałożysz na oczy. Potraktuj to jako czas odpoczynku nie tylko dla Twoich oczu, ale i całego ciała. Kojący chłód skutecznie złagodzi zaczerwienienie i przywróci Ci komfort widzenia. To dobry sposób na czerwone oczy rano, po obudzeniu, a także wieczorem, przed snem. Wprowadź żelową maskę na stałe do swojej codziennej rutyny i zapomnij o przekrwionych oczach!

  1. Zakraplaj oczy

Przekrwionym oczom często towarzyszy suchość, która jeszcze dodatkowo wzmaga ten nieprzyjemny stan. Dlatego też krople na zmęczone oczy są jednym z Twoich najważniejszych oręży w walce z zaczerwienieniem. Dzięki nim zachowasz nawilżenie na optymalnym poziomie oraz złagodzisz podrażnienia, co bezpośrednio wpłynie również na zwężenie naczyń krwionośnych.

W sytuacjach doraźnych mogą przydać Ci się również specjalne krople do oczu na przekrwione oczy. Zawierają one chlorowodorek tetryzoliny, który zmniejsza obrzęk spojówki i minimalizuje przekrwienie, przywracając białku zdrową biel. Ten preparat powinien być używany jednak nie dłużej, niż dwa dni – w innym przypadku przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Krople na czerwone oczy zachowaj więc tylko na nagłe sytuacje.

Jak więc widzisz – przekrwione oczy są frustrującym problemem, ale na szczęście istnieje wiele sposób na jego złagodzenie! Stosuj się więc do wskazówek, którymi podzieliliśmy się w tym artykule i pozbądź się czerwonych oczu raz na zawsze. Pamiętaj również, aby udać się do gabinetu okulisty, gdy tego potrzebujesz – dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoje oczy są zawsze zdrowe i szczęśliwe!

 

Bibliografia:

Celia Vimont, American Academy of Ophthalmology, Eye strain: how to prevent tired eyes, 2020
Kristin Canning, 8 reasons your eyes are red and bloodshot – and how to treat them, 2022
Medicinenet, Fatigue and red (bloodshot) eyes, 2020
Troy Bedinghaus, Can bloodshot eyes be serious?, 2023
University of Florida Health, Eye redness, 2020
Kierstan Boyd, American Academy of Ophthalmology, Redness-relieving eye drops, 2023

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię