Zielone oczy – znaczenie i ciekawostki
Zielone oczy są tak intrygujące, że powstała na ich temat niejedna piosenka i wiersz. Jakie ciekawostki mogą skrywać tęczówki w tym kolorze i dlaczego tak rzadko są spotykane? Dziś sprawdzamy jakie przekonania i przesądy są związane z zielonymi oczami i jak to wyjaśnić z naukowego punktu widzenia.
Niezwykłe zielone oczy:
- Czy zielone oczy są najrzadsze?
- Dlaczego zielone oczy są takie niezwykłe?
- Zielone oczy z punktu widzenia nauki
- Mity i przekonania na temat zielonych oczu
- Znane osoby o zielonych oczach
- Kolorowe soczewki – sposób na zielone oczy
Czy zielone oczy są najrzadsze?
Wiele osób zastanawia się jaki kolor oczu jest najrzadszy. Wiele zależy od rejonu świata, który bierzemy pod uwagę. Na wrażenie jakie wywołują oczy, mają wpływ też inne cechy urody, takie jak kolor włosów, skóry i karnacja.
Zielone tęczówki należą do najrzadszego typu, bowiem występuje on u zaledwie 2% ludzkości. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak bardzo zielone oczy przyciągają uwagę. Są fascynujące ze względu na niezwykły kontrast i wyrazistość które tworzą. Gdzie najczęściej można spotkać ludzi o zielonych oczach? Najwięcej osób o tej barwie tęczówek żyje w Stanach Zjednoczonych, Szkocji, Irlandii i Islandii.
Dlaczego zielone oczy są takie niezwykłe?
Zielony kolor oczu wynika z określonej ilości barwnika w tęczówce. Gdy melaniny jest najmniej – oczy są niebieskie, a im wyższa jej zawartość, tym ciemniejsze oczy. Aby oczy miały kolor zielony, zawartość barwnika musi być niewielka.
Aby człowiek przyszedł na świat z zielonymi oczami, konieczna jest specyficzna kombinacja genów. Tęczówki o zielonej barwie to efekt unikatowej mieszanki, dlatego zielone oczy są tak sporadycznie spotykane.
Warto też podkreślić, że zielony kolor oczu może mieć postać dość szerokiej palety kolorystycznej. Czasem jest to pogranicze zieleni i brązu lub mieszanka zielono-niebieska. Są też osoby o oczach zielono-szarych lub szmaragdowych. Wiele zależy także od światła, więc nieco inaczej kolor oczu może się prezentować w świetle dziennym, a inaczej przy oświetleniu sztucznym.
Zielone oczy z punktu widzenia nauki
Od czego zależy kolor oczu? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej - decyduje o tym zawartość melaniny w przedniej warstwie tęczówki. To zaś jest uwarunkowane genetycznie, więc dziedziczymy kolor oczu po naszych przodkach. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że zarówno zielony kolor oczu, jak i pozostałe warianty, to cecha wielogenowa – inaczej poligeniczna. To znaczy, że nie da się tej cechy przewidzieć koloru oczu jednym prostym równaniem.
Zielony kolor oczu warunkuje wiele genów, ale najistotniejsze są OCA2 i HERC2. To te geny wpływają na produkcję melaniny. Znaczenie ma także efekt Rayleigha, czyli zjawisko rozproszenia światła. Zielone tęczówki zawierają umiarkowaną ilość melaniny, w wyniku czego dochodzi do częściowego rozproszenia światła i niezupełnej absorpcji. W ten sposób postrzegamy u kogoś zielone oczy.
Zobacz także >> czym jest aniridia - brak tęczówki
Zdarza się także, że ktoś ma jedno oko zielone, a drugie inne. Różnobarwność tęczówek to zjawisko nazywane heterochromią.
Czy wiesz, że oczy mogą być nawet zupełnie pozbawione barwnika? Choć może to brzmieć interesująco, to nie jest to nic dobrego i wiąże się z licznymi problemami z funkcją wzroku. Jest to możliwe u osób dotkniętych albinizmem ocznym.
Mity i przekonania na temat zielonych oczu
Na całym świecie możemy się spotkać z różnymi przekonaniami, wedle których zewnętrzne cechy człowieka miałyby świadczyć o jego charakterze czy predyspozycjach. Naszym zdaniem są to ciekawostki, na które lepiej spojrzeć – nomen omen – z przymrużeniem (choćby i zielonego) oka.
Osoby o zielonych oczach są postrzegane jako bardziej pociągające i kreatywne. Można jednak sądzić, że wynika z faktu, że rzadka cecha urody w ogóle podnosi w oczach innych ludzi atrakcyjność, a osobom pięknym przypisuje się inne pozytywne wartości. To jednak stereotypy, które nie znajdują żadnego potwierdzenia w obserwacjach naukowych.
Wedle dawnych wierzeń ludowych sądzono, że ludzie o zielonych oczach mają zdolności magiczne. To bywało jednak przyczynkiem do posądzeń o czary i uprawianie czarnej magii. Zielonookie kobiety mogły być zaś posądzane o grzeszną namiętność i buntowniczość, co ułatwiało oskarżenie ich o czarownictwo.
Znane osoby o zielonych oczach
Być może nie zwracasz uwagi na kolor tęczówek, a na całokształt wrażenia, jaki wywołuje konkretna osoba. Ale bez wątpienia zielone oczy są jak magnes przyciągający wzrok. Wśród celebrytów i znanych artystów także zdarzają się te rzadkie typy urody. Należą do nich m.in. Rihanna, Adele i Gigi Hadid.
Jeśli nie należysz do tej 2% procentowej populacji ludzi o zielonych oczach – nic straconego! Zmiana koloru oczu jest dziś łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. To całkowicie bezpieczne i proste.
Kolorowe soczewki – sposób na zielone oczy
Kolorowe soczewki kontaktowe są obecnie niedrogie i dostępne w wielu wariantach. Jeśli tylko masz ochotę mały eksperyment z własnym wizerunkiem – sprawdź jaki efekt wywołają zielone soczewki. Tym bardziej inspirujący jest fakt, że końcowy rezultat takiej metamorfozy jest sprawą bardzo indywidualną. Zielone soczewki mogą u każdego użytkownika wyglądać nieco inaczej, co gwarantuje unikalność.
>> Jak wybrać kolorowe soczewki? Praktyczny przewodnik
Jeśli korzystasz na co dzień z soczewek korygujących wadę wzroku – możesz dokonać zmiany. Zielone oczy w niepowtarzalnej w każdym przypadku wersji, są w zasięgu Twojej ręki, nawet gdy na co dzień nie nosisz soczewek i nie masz wady wzroku. Sprawdź kolorowe soczewki zerówki, które pełnią funkcję wyłącznie estetyczną.
Bibliografia:
- D.A. Mackey, What colour are your eyes? Teaching the genetics of eye colour & colour vision. Edridge Green Lecture RCOphth Annual Congress Glasgow May 2019 [w:] Eye (London, England) Apr;36(4) (dostęp: 18.07.2025).
- A. Klonowska, B. Romanowska-Dixon, Rola melaniny naczyniówkowej w patofizjologii chorób oczu [w:] Okulistyka Po Dyplomie 2011, Tom 1 nr 3 (dostęp: 18.07.2025).
- D. Turbert, Heterochromia [w:] American Academy of Ophthalmology, Apr. 17, 2024 (dostęp: 18.07.2025).