Czy są soczewki sportowe?

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet szczególnie docenianych przez sportowców, ale też ogólnie przez osoby żyjące aktywnie. Czy są soczewki sportowe? Czyli takie dedykowane właśnie wyczynowcom? Odpowiadamy!


Zalety soczewek kontaktowych podczas sportu

Każdy sportowiec wie, jak w osiąganiu sukcesu przydatna jest ogólna sprawność. Oczywiście ta najważniejsza, polega na wyćwiczeniu przede wszystkim ciała pod względem wytrzymałościowym. Wiele czynników może jednak w tym niezwykle pomóc. Tak jak dobry strój czy buty, tak samo przydatne okaże się dobre widzenie.

Choć dla osób z wadami wzroku jest już cała gama okularów sportowych, to soczewki kontaktowe mogą być niezwykle przydatne na co dzień, dla najbardziej aktywnych.

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe podczas aktywności?

  • nie spadają z oczu podczas ćwiczeń i ruchu,
  • nie zaparują jak okulary,
  • nie ograniczają widzenia - pole widzenia jest szerokie tak jak w przypadku 100-procentowo zdrowych oczu,
  • modele z filtrem UV chronią dodatkowo wnętrze oka przed szkodliwością promieniowania słonecznego,
  • możesz nosić je w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi i goglami narciarskimi.

Soczewki sportowe od Nike i Baush&Lomb - dlaczego to się nie udało?

By ułatwić i uprzyjemnić ćwiczenia sportowe, firma Nike wraz z Bausch&Lomb wprowadziła na rynek w 2005 r linię soczewek Nike MAXSIGHT. Soczewki te występowały w 2 wersjach kolorystycznych:

  • szaro-zielonym - dedykowany dla sportów rozgrywanych w jasnym, silnym słonecznym świetle np. maraton, kolarstwo szosowe, golf.
  • bursztynowym - rekomendowanym dla sportów, w których wymaga się śledzenia szybko poruszających się przedmiotów np. tenis, piłka nożna.

Zabarwione soczewki kontaktowe były swego rodzaju filtrami, które blokują światło niebieskie. Wyostrzają się dzięki temu linie i granice przedmiotów, w związku z czym obraz widziany jest wyraźniejszy. Poprawia się kontrast a oczy są dodatkowo chronione przed promieniowaniem ultrafioletowym. Soczewki te dostępne były w trybie miesięcznym z mocami optycznymi, jak i bez, by każdy sportowiec mógł skorzystać z tej innowacji.

Niestety po czasie (około roku 2007/2008) wycofano je z produkcji z niewiadomych przyczyn. Fani soczewek miesięcznych od Nike, które dedykowane były sportowcom, upatrują klęski w niewystarczającym promowaniu produktu przez obie firmy, jednakże przyczyn mogło być naprawdę dużo. 

 

Do tej pory nie stworzono niczego podobnego, dlatego jeśli chcesz nosić soczewki kontaktowe i uprawiasz sport, znajdź produkt idealny do swoich potrzeb w ofercie miękkich szkieł kontaktowych.

 

Jakie soczewki polecane są do sportu?

Specjaliści przede wszystkim polecają dla osób aktywnych soczewki jednodniowe, które najlepiej sprostają nawet najbardziej wymagającym warunkom. Jednakże tak naprawdę, to Tobie ma być wygodnie i możesz podczas sportu użytkować dokładnie te same soczewki, które nosisz na co dzień. 
Jedynym wyjątkiem są sporty wodne. Jeśli pływasz, unikaj szkieł kontaktowych, jeśli jest to możliwe. Po kontakcie z wodą możesz bowiem narazić się na nieprzyjemne infekcje, które mogą być niebezpieczne nawet dla widzenia. 

>> Zobacz: Soczewki kontaktowe a sauna i basen - na co uważać?

Gdy nie masz możliwości uprawiać sportów wodnych bez soczewek na oczach, zdecyduj się na soczewki jednodniowe i po wyjściu z wody natychmiast zdejmij je z oczu, wyrzuć i załóż zupełnie nową parę. Ponadto jeśli pływasz w soczewkach to wyposaż się w okulary do pływania, które nie pozwolą na dostanie się wody do oczu. To dodatkowo zabezpieczy je przed bakteriami.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię